Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Eylül 2019
HABERLER » Kırcaali
1. Uluslararası Balkanlar ve Göç Kongresi

1. Uluslararası Balkanlar ve Göç Kongresi

06 Aralık 2012

Balkanlardan göçün 100. yılı, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu'nun Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi işbirliğiyle İstanbul'da düzenlediği "Balkan Savaşlarının 100. Yılı - 1. Uluslararası Balkanlar ve Göç Kongresi" nde tüm yönleriyle masaya yatırıldı.

İstanbul Üniversitesi'nde düzenlenen "Balkan Savaşları'nın 100. Yılı-1. Uluslararası Balkanlar ve Göç Kongresi" ne başta Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile TBMM Başkan Vekili Meral Akşener, CHP Genel Sekreteri Bilhun Tamaylıgil, Milletvekilleri, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turhan Gençoğlu, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ayhan Bölükbaşı, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet ve dünyaca ünlü tarihçi Prof. Dr. Justin MCCarthy’in yanı sıra çok sayıda bilim insanı, tarihçi ve siyasetçi katıldı.

Balkan Rumeli Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ayhan Bölükbaşı yapmış olduğu açılış konuşmasında “Balkanların ve Rumelinin dününe ve bugününe, bu ülkelerarası ilişkilere büyük ışık tutacağına inandıkları bu kongreyi gerçekleştirmekten büyük gurur ve mutluluk duyduklarını belirterek, bu organizasyonun sağlanması sırasında yardım ve desteklerini esirgemeyen İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Yunus Söylet ile Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye özellikle minnet ve şükranlarımı sunmak istiyorum dedi.
'Türk Toplumu ve Göç'

Kongrede konuşan Balkan Rumeli Konfederasyonu Genel Başkanı Turhan Gençoğlu, tarih boyunca Türk toplumunda göçlerin daima önemli yeri olduğunu söyledi. Acılarla dolu bu süreci özetleyen Turhan Gençoğlu, 'Hepimizin de malumu olduğu üzere tarih boyunca Türk toplumunda göçlerin daima önemli bir yeri olmuştur. Osmanlı devleti, Avrupa içlerine kadar yüzyıllar süren bir gelişme dönemi yaşamış, kendine özgü yöntemiyle varlığını kabul ettirmiştir. Tabii bu dönemde Anadolumuzdan da Balkanlara ve Avrupa içlerine göçler olmuştur. Ancak daha sonraları 1800 lü yılların ortalarında bir takım problemler ortaya çıkmaya başlamış bunun sonucunda da Kırım savaşları ve daha sonra 93 harbi dediğimiz savaşla devam eden göçler çok yönlü sıkıntıları da beraberinde getirmiştir. Sırbistan’dan ve Arnavutluk’tan, özellikle Yunan istiklalinden sonra Yunanistan’dan ve özellikle Girit adasından göçler olmuştur. Ardından 100 yıl önce yaşanan Balkan savaşları sonrası çeşitli nedenlerle çok büyük boyutlarda göçler yaşanmıştır.' dedi.

'Işık tutacak ve büyük yararlar sağlayacak'

Bu göçler sonucu 100 binlerce aile yaşamlarını sürdürdükleri topraklardan ve yakınlarından ayrılmak durumunda kaldığına dikkat çeken Gençoğlu, 'Bu ayrılışların en önemli nedeni baskı ve zulüm ve bu arada yapılan mübadeleler olmuştur. Bu göçler geçtiğimiz yüzyıl içinde savaşlar sonrası yapılan anlaşmalara rağmen çeşitli nedenlerle ard arda devam eden göçler asrın sonlarında zorunlu göçle noktalanmıştır. Tabii terk edilen yerlerdeki tarihi değerlerimiz, göç edenlerin sorunları, geride kalanların hak ve hukuku, yaşam hakları problem olarak karşımıza sık sık çıkmaktadır. Bu nedenle bu kongre her yönüyle çok değerli ve önemlidir. Bu toplantımızın toplumlar arası ilişkilere ışık tutacağı ve büyük yararlar sağlayacağına inanıyorum. ' şeklinde konuştu.

“Bugün hepimiz Rumeliliyiz”

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türk toplumunu yakından ilgilendiren önemli bir konuyu bilimsel olarak, çok yönlü görüşüp değerlendirmek amacıyla tertip edilen 1. Uluslararası Balkanlar ve Göç kongresini düzenleyen İstanbul Üniversitesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ayhan Bölükbaşı ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür etti. Egemen Bağış, “Bugün ne Meral ablam MHP’li, ne Bilhun ablam CHP’li, ne de ben AK Parti’liyim. Bugün hepimiz Rumeliliyiz. İşte o Rumeli evladı, büyük önder Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı vererek ne kadar önemli bir adım attığını yıldönümünde görüyoruz. ” dedi.

“Rumeli kadını izin vermez”

Geçmiş tarihle ilgili gerçeğe vurgu yapan kongrenin örnek alınması gereken olaylara dikkat çektiğini belirten TBMM Başkanvekili Meral Akşener ve CHP Genel Sekreteri Bilhun Tamaylıgil ise Rumeli’nin temel taşının kadınlar olduğunu açıkladı.

“Türkiye ile Balkanlar arasında gönül köprüsü kurduk”

‘Balkanlar ve Göç’ olgusunun tüm detaylarıyla ele alındığı kongrede konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Yıllar önce veda ettiğimiz Balkanlara bu kongreyle yeniden dönüş yapmış oluyoruz. Dost ülkeler, kader birliği yaptığımız, çok kültürlü ve çok dinli yapısı olan, stratejik önemi de bulunan bu hassas bölgelere savaşlar sebebiyle çok uzak kaldık. Yıllar sonra Balkanlara yeniden ‘merhaba’ diyoruz” dedi. Yerel yönetimler ve sivil toplum olarak bu noktada büyük misyon üstlendiklerini de anlatan Başkan Altepe, yapılan çalışmalarla Balkanlardaki insanların yanlarında olduklarını ifade etti. “

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 2270


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


tarih 2012-12-07 17:20:40
tarihten konusanlar,kongre duzenleyenler,ne kadar egoist olabiliyorlar(akademiyesen arkadaslar).balkanlarin tarihinde cereyen eden,etmis olaylarda ,kaderleri onlari aktor kilmis (hala hayatta olanlar),kahramanlarin istirak etmemeleri bu kongreyi anlamsiz kilmistir.
Rodoplu 2012-12-07 19:54:21
Bu kongreyi düzenleyenler Türklüğünden utanan Bulgaristan'ın ikinci "ORLİN"ini (Orlin Sıbev)i çok mu aradılar? Geçen asrın 70'li yıllarından sonra meydana çıkan Orlin Zagorov (Şükrü Tahir) kariyer uğruna aslına ihanet eden bu uyuzu çoğu bilir. Şimdi de onun bir benzeri Tırgovişteli çıktı sahneye Orlin Sıbev olarak. Türk benliğinden utanç duyup Bulgar adıyla kürsüye çıkan bu soytarının iki belge okumakla dünya tarihine bir şey kazandıracağından değil ama Bulgar adıyla doçenliğ elde etmiş. Onu İstanbul'da gördüğümde iğrendim doğrusu.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS