Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Eylül 2019
HABERLER » Kırcaali
Balkanlar ve Göç Kongresi'nin sonuç bildirgesi kitap haline getirilecek

Balkanlar ve Göç Kongresi'nin sonuç bildirgesi kitap haline getirilecek

09 Aralık 2012

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ‘1. Uluslararası Balkanlar ve Göç Kongresi’nin katılımcılarıyla Hünkâr Köşkü'nde bir araya gelerek, kongre sonuç bildirgesinin kitap haline getirileceğini söyledi.

Recep Altepe, Bursa Büyükşehir Belediyesi, yaptığı açıklamada, İstanbul Üniversitesi (İÜ) ve Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen ‘1. Uluslararası Balkanlar ve Göç Kongresi'nin tarihi gerçeklere değinmesinin yanında İstanbul ile Bursa'yı bir kez daha bütünleştirdiğini söyledi. Kongre boyunca katılımcıların Balkan Savaşları ve Balkanlar'dan Türkiye´ye uzanan göçle ilgili dikkat çekici yaklaşımlarda bulunduğunu anlatan Altepe, göçmen halkın geçmişte yaşadıklarına dair bilgilendirmelerin yapıldığı kongre gibi programlarla İstanbul ile yeniden işbirliği yapmak istediklerini belirtti.

'1. Uluslararası Balkanlar ve Göç Kongresi' sonuç bildirgesinin takip edemeyenler için kitap haline getirildiğini de ifade eden Başkan Altepe, talep eden her yere ulaştırılacak olan bu kitabın da önemli bir kaynak veri olacağını ifade etti. Altepe, “Bu kaynak eser binlerce adet basılarak, kişisel, ulusal ve uluslararası her birime ulaştırılacaktır. Burada 2 gün boyunca ciddi bir emek verildi. Emeğin karşılığı da güzel bir eser oldu. Biz de takip edemediğimiz oturumları bu kitap vasıtasıyla görmüş olacağız.” dedi.

Son Bulgaristan göçünde nüfusun üçte ikisinin Bursa'ya yerleştiğini ve göçle ilgili belediye arşivlerinde her biri kitaba konu olacak önemli fotoğrafların bulunduğunu vurgulayan Altepe, kongre kitabının hazırlanmasında Büyükşehir Belediyesi'nin arşivlerinden de yararlanılacağını ifade etti.

Balkan Rumeli Dernekleri Federasyonu Başkanı Ayhan Bölükbaşı ise kongrenin yapılmasına büyük emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye teşekkür etti. Bölükbaşı, yaptığı yatırım ve hizmetlerle Balkanlar'a adeta yeniden hayat veren Altepenin Rumeli camiasının hamisi olduğunu vurguladı.

Kongre Başkanı Prof. Dr. Ali Arslan da “Başkan Altepe'de sadece kendi şehrini ihya etme değil, başkalarıyla birlikte çalışarak onları da ihya etme alışkanlığını görmenin sevincini yaşadık. Bu anlayış yüzyıllar önce Osmanlılar tarafından uygulanıyordu. Aynı geleneğin güncellenmiş haline Bursa´da şahit olmaktan dolayı mutluyuz." dedi.

Kongreye ABD'nin Indiana Üniversitesi'nden gözlemci olarak katılan Prof. Dr. Frances Trix de Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Balkanlar'da yaptığı hizmet ve yatırımların kendisinde hayranlık uyandırdığını anlattı.

Romanya'dan kongreye katılan Gülten Abdullahoğlu ise yurt dışında Türk olmanın çok zor olduğunu ve oradaki Türkleri camilerin ayakta tuttuğunu ifade etti. Romanya'dan Karadeniz'e kadar Tuna Nehri'nin sol şeridi boyunca tüm camilerin bilinçli olarak yıkıldığını ve camiler yıkıldıktan sonra karma ailelerin oluşmaya başladığını vurgulayan Abdullahoğlu, bu nedenle milli kimliğin korunması aşamasında ikinci neslin işlevini kaybettiğini anlattı. Abdullahoğlu, kendisinin de Sultan 2. Abdülhamit´in şahsi servetiyle yaptırdığı 100 yaşındaki bir cami vasıtasıyla köklerini koruyabildiğini vurguladı.

Başkan Altepe, toplantıda, Büyükşehir Belediyesi'nin Balkanlar´da yaptığı yatırımların özetine ilişkin bir sunum yaparak, kongrenin katılımcılarını çalışmaları hakkında bilgilendirdi.

Kaynak: CIHAN

Ziyaretci sayısı: 1795


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Kara Ibrahim Aga-10,cu Köy 2012-12-10 15:17:15
Hadi hayirlisi bakalim..

Objektiv bi chalishma olmushtur..

Akilli Dedelerimiz nasil hatalar yapmishlarda Rumeliyi elinden

chikardiklarina CEVAP vermishlerdir..

*
Bashka konuysa bilmem nekadar dogru ama Alman

gazetelerinde okudumu aktariyorum..

T.C Devleti tarafindan 300 kishi "Türklügü ve Kültürünü"

korumakla görevlendirilmish bulunuyorlar Almanyada..

Almanya her yil eski Soviyetlerde kalan Soydashlari ichin

miliyarlarca Evro aktariyoru..

Oradaki Alamanca Egitim ichin ve üretim ichin (kredi) olarak..

Eee insan sorar TR ne katkida bulunuyoru BG'de yashayan

Türkler ichin?

Milionlarca dolar chuvallarla gitti Libiyaya..

Suriyeden kachanlara ve ya Esada karshi chatishanlara

mangir varda,bizlere yok mi????

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS