Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Eylül 2019
HABERLER » Kırcaali
"Değişen Algılar ve Yeni Arayışlar"

"Değişen Algılar ve Yeni Arayışlar"

12 Aralık 2012

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Koleksiyonu'ndan derlenen eserlerin yer aldığı "Değişen Algılar ve Yeni Arayışlar: Çağdaş Türk Resim Sanatı" adlı sergi, Bulgaristan Görsel Sanatlar Ulusal Müzesi'nde açıldı.

Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği'nin girişimi ve Kültür ve Turizm Müşavirliği'nin desteğiyle düzenlenen sergide, Merkez Bankası'nın koleksiyonundaki 800 tablodan 61'i Bulgar sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Necati Şahin, açılış töreninde yaptığı konuşmada, sanat alanındaki gelişmelerle 1930'lu yıllardan bu yana yakından ilgilendiklerini ve Türkiye'nin en kapsamlı sanat koleksiyonlarından birine sahip olduklarını anlattı.

Türkiye'nin kültürel zenginliklerini ve farklılıklarını uluslararası düzlemde tanıtmanın toplumsal bir sorumluluk olduğu bilinciyle hareket ettiklerini kaydeden Şahin, "Bulgaristan'da düzenlediğimiz bu sergiyle de, Cumhuriyet döneminde yoğunlaşan sanatsal gelişmenin niteliğini yenileşme süreçleri paralelinde değerlendirmeye açmaktayız" dedi.

Necati Şahin sergi açılışı dolayısıyla AA'ya yaptığı açıklamada da, yaklaşık 800 civarında resimden oluşan Merkez Bankası koleksiyonlarını 2003'ten itibaren zaman zaman yurt dışında da sergilediklerini söyledi. Özellikle son üç yıldır her sene bu koleksiyondan değişik seçkileri üç ülkeye götürdüklerini kaydeden Şahin, "Buradaki tabloların, Türkiye'deki resim tarihinin özeti olduğunu diyebiliriz. Grafik resimlerden başlayıp, soyuta, oradan da kavramsala ve yeni arayışlara kadar gidiliyor" diye konuştu.

Şahin, Bulgaristan'daki serginin 2012'de düzenledikleri üçüncü sergi olduğunu,Ocak ve Şubat'ta İspanya'da, Nisan'da Hollanda'da sergi açtıklarını ifade etti.

-Atatürk'ün sanata ilgisi-

Sergideki tabloların derlemesini yapan Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Anasanat Dalı Başkanı Prof. Mümtaz Sağlam da, Merkez Bankası'nın sanata olan ilgisinin Mustafa Kemal Atatürk'ün sanata olan ilgisinden kaynaklandığını söyledi. Sağlam, AA muhabirine, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 1930'lu yıllarda Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatları ile sanat eseri alımına başlayan büyük bir devlet kuruluşu. O dönemde devlet sanatı ve sanatçıyı teşvik etme anlamında birtakım projeler koymuştur. Bu kapsamda yaklaşık bine yakın eseri barındıran Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Sofya dışında, Brüksel, Washington, Şili, Üsküp, Saraybosna gibi kentlerde de bu koleksiyonu sergiledi" açıklamasında bulundu.

Sergide 1950'ye kadar modernist algılamanın yansıdığı eserlerin gösterildiğini ifade eden Sağlam, "Türk ressamların soyut ve soyutlama deneyimlerini, gelenekle bağlantılı soyut arayışları temsil eden, Bulgar sanat sevenlerin mutlulukla göreceği eserler seçtik" dedi. Sağlam, "Türk sanatı aslında Batılı anlamda bir yapılaşma süreci içerisinde. Gelenekle de barışarak, sanatçıların özgün düşüncelerini, yorumlarını, tepkilerini, eleştirilerini ortaya koydukları nitelikli bir üretim alanı olarak ortaya çıkmıştır. Zannediyorum, seyirciler de bu çeşitliliği, renkliliği bu anlamda, bu kapsamda değerlendireceklerdir."

-"Sanat, kültürel farklılıkları azaltıyor"-

Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz da açılış törenindeki konuşmasında, Merkez Bankası'na ve müzenin Bulgar yetkililerine teşekkür ederek, sanatın kültürel farklılıkları azalttığını ve toplumları birbirine yaklaştırdığını kaydetti.

Ulusal Bulgar Güzel Sanatlar Müzesi Genel Müdürü Slava İvanova ise, serginin komşu ve dost olan iki halkı bugün bir kez daha birbirine yakınlaşmasına vesile olduğunu söyledi.

Sergiye katılanlardan Bulgar Roman Yazarı Lüdmila Filipova da düşüncelerini, "Çağdaş Türk sanatçıların değerli eserlerini bir araya getiren bir kurumun bize verdiği zevki tatmaktan son derece mutluyum" sözleriyle ifade ederken, Bulgaristan'da yaşayan Türkiye vatandaşlarından Türkan Duman da etkinlik için, "Biz Bulgaristan'da Türkler olarak Sofya'da bu kadar kapsamlı, genç ve çağdaş Tük sanatçılarının resimlerini görmekten çok mutluyuz. Umarım, bu gelenek devam eder" ifadelerini kullandı.

Sofya'daki "Değişen Algılar ve Yeni Arayışlar: Çağdaş Türk Resim Sanatı" sergisi 31 Ocak 2013'e kadar sürecek.

Kaynak: AA

Ziyaretci sayısı: 1864


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Kara Ibrahim Aga-10,cu Köy 2012-12-12 14:37:59
Sanat iyi bishey,ve sanatchilar ve bilm adamlari her

zaman Toplumlarin önünde birkach adim gider..

Yani NORMAL toplumlarda..

Ama bizim gibi toplumlarda?

-Ishemishim böyle sanata!

-Len ne bichim bi heykeltirash bu be?Yikin ucubeyi..(!)

-Len ne bichim "Belgesel" lan..Hakimlere emir verdim

yasaklaticam..!?!

Ileri gelen sanatchilari öldürdük,hapislerde chürrütük..

*
Yineden merkez Bankasini kutlarim..

Seneye BG'ye vardimda 1785 senesinden kalma "Güzel

sanatlar Sarayini" gezecem..Mastanlidamdi Eriderede

mi aceba?

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS