Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Eylül 2019
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan Eğitim Bakanlığı, Bulgar üniversitelerinin denklik sorununun çözülmesi için Türk öğrenci temsilcilerini kabul edecek

Bulgaristan Eğitim Bakanlığı, Bulgar üniversitelerinin denklik sorununun çözülmesi için Türk öğrenci temsilcilerini kabul edecek

22 Aralık 2012

Yapılacak olan çalışmalarda öğrencilerin de fikrini alıp sorunun çözülmesinde samimiyetini göstermek isteyen Bulgar makamları Türk öğrencilerin yaşadıkları sorunları ve çözüm önerilerini dinleyecek.

Türkiye Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), 19 Aralık'da aldığı karar doğrultusunda, Bulgaristan'daki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların denklik işleminin ve Türkiye üniversitelerine yapılacak yatay geçişlerin bazı somut önlemler alınıncaya kadar 3 ay süreyle askıya almıştı.

5 madde olarak sunulan önlemler arasında Bulgaristan'daki üniversitelerden verilen tüm diplomaların 2 ay içinde Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesine yüklenmesi isteği yer alıyor.

YÖK, diplomaların hepsini İngilizce olarak görmek ve yıl sonunda da bilgilerin güncellenmesini istiyor.

YÖK ayrıca öğrenim belgelerinin her sayfasında rakam içeren mührün yer almasını ve periyodik olarak mühür numaralarının değiştirilmesini de talep ediyor. YÖK, sahtecilikle mücadelede her bir üniversitenin aracı şirketler konusunda atacağı adımları da yakından takip etmeyi arzuluyor.

Duyuruda, gerekli önlemlerin alınması halinde askıya alma kararının tekrar görüşülebileceği aktarıldı.

Bulgaristan Türk Öğrenciler Derneği Başkanı Serdar Kızıldağ; "Askıya alma durumun devam etmesi hepimizi üzmüştür. Artık sabrımızı denemek yerine gerekli adımların bir an önce atılması gerekir." dedi.

Kızıldağ, denklik meselesinin biran önce çözüme kavuşmasını istediklerini belirterek, "Görüşmeye farklı üniversitelerden oluşan 6 kişilik bir heyetle katılacağız ve 9 Ocak gününe kadar arkadaşlarımızdan çözüm önerilerini alıp yetkililere ileceğiz." dedi.

Kaynak: CIHAN

Ziyaretci sayısı: 2503


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


selim 2012-12-23 09:40:19
türkiyede üniversite kazanamayan birçok tembel, bulgaristanda dandik üniversitelerde derse girmeden, barda diskoda hayat geçirerek üniversite mezunu oluyor. birkaç düzgün çocuk var elbet ama büyük çoğunluğu kopuk. şimdi bunları türkiyedeki üniversite mezunlarıyla aynı kefeye mi koyalım. bu türkiyede sınava hazırlanmak için yıllarını veren çocuklara haksızlık olmuyormu?
Menekşe 2012-12-24 19:28:42
Selim Beye katılıyorum... Bulgaristan'da üniversiteler de sınavla, burada okuyan Türk öğrenciler sınavda başarılı olan B G öğrencileriyle nasıl ayak uyduruyorlar, Bulgarcayı bilmeyen bir öğrenci nasıl TIP veya Uluslararası Ekonomi İlişkiler okur???? Bu sadece bir örnek. Türkiye'de okuyan çocuklara haksızlık oluyor. Türkiye7den gelen öğrenciler BG üniversitelerinde seviyeyi dürürüp rüşveti öğrettiler... BEN DİPLOMA DENKLİĞİNE KARŞIYIM.
osman 2012-12-25 16:13:09
Menekşe sana katılmıyorum, bilmediğin şeyler var, Selim beye de katılmıyorum. Sizin derdiniz başka, ancak buradan uzun uzun anlatmaya niyetim yok, şu kadar söyleyeyim size , BGde okuyan Türk öğrencilerden Türkiyede sınava girip,kazanıp, ve Bulgaristan'daki üniversiteleri rehberlerden seçerek, tercih ediyorlar,ayrıca bir yıl Bulgarca dil eğitimi görüyorlar İngilizce'nin yanında ve daha sonra birinci sınıfa kayıt oluyorlar. Bu yüzden öyle atip tutmayın, orada okuyan pırıl prıl Türk gençlerine çamur atmayın,sizinki şu misal:
Kedi ulaşamadığı ete , mundar dermiş. Saygılarımla.
ayhan 2012-12-25 18:20:36
osman kardeş yapma burda okul kazanacak orda okuyacak oda denklik verilip verilmediğini bile bile bende orada bitirdim sizin dediğiniz gibi hiç değil alakasız çok alakasız doğru olanı bir yıl eğitim(hazırlık) alınıyo gerisi hikaye tamamen o rehberlerin milleti beş kuruş para için yalan yanlış yönlendirmeleri bende kazandım burda iki senede dersaneye git gel bir ton para istediğim bölüme puanlarım yetmedi denklik falan çok zor alakasız şeylere aslında sen kapılma seninki kulaktan duyma bire bir yaşadım TÜRKÜYEnin okulları bence çok daha iyi tabiki kazanabilirsen
Menekşe 2012-12-25 22:12:11
Osman Bey, sizin anlattığınız prosedür doğru, ama artık uygulanmıyor. 3 yıl önce Türkiye'de sınva girip, tercih yapı geliyordu genç kardeşler. Şimdi sınava girmeden, parayı ödeyip hazırlık sınıfına yazılıyorlar. Hazırlıkta Bulgarcayı öğrenenlerde oluyor ( min. seviye), fakat 3 sınıf TIP okuyan ve derdini polise anlatamayan öğrenci -ANATOMİ dersi görüyür. Duygusal davranmayalım-TÜRKİYEDE EĞTİM GÖREN GENÇLERE HAKSIZLIK OLUYOR. Son bir örnek, PU da MİO okumuş bir öğrenci, diplomasını 4 yılda almış, bana ÖTV nedir diye sordu. Hiç kusura bakmayın. Kediye ve ete gelince-ben sınavla girdim zamanında, burslu okudum Osman Beyceğim :-)))anlayacağın eski cenerasyondanım
Hikmet 2012-12-27 18:40:33
T.C. YÖK'ün takdir ettiği ülkenin yüksek enstitütü, üniversite ve akademilerinin diplomalarını denlik prosedürüne sunmadan tanıma hakkı vardır. Buna bir itirazeımız olamaz, yok tabii.
Menekşe neden haklı. 1. Yüksek okula para ile girilmesi pek uygun değil...Ama bu işin parasızı da yok. 2. Para ile sınav verilmesi ise hiç uygun değil...Bu itirazında yüzde yüz haklı. 3. Hiç okumadan Üniversite diploması almak da, birçok bakıma ters düşüyor...Askerlik maskerlik iyi de. Bir ülkenin genel kültür düzeyi var...
Bu yazdıklarım tüm T.C.Li öğrenciler için geçerli olmayabilir, ama ekseriyesi okuma işine, dil öğrenmeye dört elle sarılmıyorlar. Genel gözlem ve izlenim budur. "İki semester ya da 1 yıl Bulgarca okutuluyor" derken doğruyu söylenmiyor. Birinci sınıf öğrencilerin vizaları şubatta çıktığı için sadece bir semester Bulgarca öğretiliyor. Bu yeterli olmayabilir. Bununla birlikte, ancak lise birde matematik görmüş ve Yüksek Mimarlık v.b. sayısal ağırlıklı fakültelerde okuyanlar var. Fizik, Kimza ve Biyoloji dersi görmeden TIP okuyanlar var. İstanmbul Pendik Doğa Koleji duvar ilanlarında Balkan Üniversitesi kayıt ilanlarında, BG'de Üniversiteye kayıt yaptırmak için lise diploması olmadan bile bu işin olabildiği dikkati çekiyor. Bu iş yalnız para ile oluyormuş... Doğru dürüst kaydını yaptırmış gençlerimiz de vardır pek tabii. Kuşkusuz öyledir.
T.C.'ye pek çok kadro gereklı olduğu dikkate alınırsa olaya çok ciddi bakılması,gerekli değerlendirmelerden sonra alınacak karar ve tedbirlerle Bulgaristan'da Üniversiteye kaydolma işinin aracıların, paracıların, dolandırıcıların, not yazdırıcıların elinden en kısa zamanda mutlaka alınması ve düzgün ve adil raylara oturtulması gerekiyor. Siz, sayın T.C.'li öğrenciler, Bulgar dilini, kültürünü, tarahını, mesleğinizi ne kadar iyi öğrenir ve bilgili ve çok değerli kadro olarak eğitim alırsanız, Türk Bulgar dostluğuna, ülkemizdeki huzura o kadar çok katkıda bulunmuş olursunuz, hepiniz övgüye değer kişiler olursunuz. Biz sizi seviyor ve sayıyoruz.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS