Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Eylül 2019
HABERLER » Kırcaali
Mleçino’da Bulgarlaştırma süreci şehitleri anıldı

Mleçino’da Bulgarlaştırma süreci şehitleri anıldı

23 Aralık 2012

Türkiye’den Bulgaristan’a göçmenlerle dolu otobüsler geldiği zaman genelde seçim turizmi yapıldığı konuşuluyor. Fakat bu defa ağır kış hava şartlarına rağmen pazar günü Türkiye’den göçmeler üç otobüsle seçime katılmak için değil, Ardino’nun (Eğridere) Mleçino (Sütkesiği) köyünde düzenlenen komünist totaliter rejimin başlattığı Türklerin isimlerinin değiştirme kampanyasına karşı ilk büyük yürüyüşü anma töreni için geldiler. Onlar 24 Aralık 1984 tarihinde meydana gelen olayların 28. yılını andılar.

Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat yaptığı selamlama konuşmasında, artık 10.yıl Mleçino meydanındaki kendi girişimiyle yapılan anıt çeşme önünde acı bir olayı andıklarını dile getirdi. Resmi Murat, “Bulgarlaştırma süreci Bulgaristan tarihinde kara bir lekedir. Bizden sonraki nesiller bunu bilmeli ve bu tür hataların yapılmasına izin vermemeli” dedi. Başkan, bugün artık bölgedeki halkın daha iyi yaşam standardı olması için mücadele edildiğini vurguladı. Resmi Murat, “2013 yılı Belediye sakinleri için çok bereketli olacak. Su temin edilmesi, yolların onarımı ve spor salonlarının yenilenmesine ilişkin birkaç önemli proje üzere çalışıyoruz. Bizim ödevimiz sizin yaşam standardınızı iyileştirmek. Sizleri seviyoruz ve çocuklarınızın geleceği için daha büyük çaba sarf edeceğiz” diye sözünü tamamladı.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkan Yardımcısı Ruşen Riza yaptığı konuşmasında, “Birlik olursak, geleceğimize dair umut var. Umut var, fakat şu anda Bulgaristan’da insan hakları konusunda yapılacak daha çok şeyler var. Bugünkü GERB yönetimi ile Todor Jivkov’un totaliter yönetimi arasında bir fark göremiyorum” dedi. Sayın Riza, Boyko Borisov’un adamlarının ülkedeki Türk köylerini gezip insanların oyunu istediklerini kaydetti.
Ruşen Riza, “Onlara sormak isterim, son yıllarda devlet kurumlarında Türk asıllı tek bir müdür bari kaldı mı acaba?! Onların hepsini işten azlettiler” diye seslendi. Sayın Riza’nın ifadesine göre etnik azınlıkların hakları tüm Bulgaristan vatandaşlarıyla eşit olmalı. HÖH Başkan Yardımcısı, “Bir göreve aday olunduğu zaman birinin Ahmed veya İvan adında olmasına bakmamalı, işinde daha iyi olan işe alınmalı. Demokratikleşme değişimlerinden 22-23 yıl sonra ülkede hala mahkeme, polis gibi kurumlarda kadromuz yok. Bu haklar bize verilmezse, geçmişi hatırlatıp unutmamak için biz daima meydanlara toplanacağız” diye sözlerine ekledi.

Milletvekili Necmi Ali, Seçim Yasası’nda yapılan değişikliklerle GERB hükümetinin vatandaşların oy kullanma hakkını sınırlandırmaya çalıştığını ve gelecek Parlamento seçimlerini manipüle etmeye hazırlandıklarını belirtti. Necmi Ali, “20 yıllık demokratik geçişten sonra tekrar ülkede kitlevi insan ve özellikle de Anayasa haklarının çiğnendiğine şahit oluyoruz” dedi.

HÖH Kırcaali İl Başkanı ve Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, HÖH partisinden seçilen Belediye başkanlarının faaliyetine engeller koyulduğu için normal çalışamadıklarını vurguladı. Sayın Ömer, “Yollarda yama çalışmaları yapmak için belediye arazisi satmak zorundayız. Fakat Boyko Borisov hükümetinin bize yarattığı zorluklara rağmen Belediye başkanlarımız insanların yaşam standardını iyileştirmek için elinde geleni esirgemiyorlar. Avrupa Birliği programları gereğince hazırlanan projeler kazanıyorlar ve gördüğünüz gibi onların büyük emekleri sayesinde belediyelerimizde duraksama yok. Fakat az kaldı, sadece 7 ay ve bu defa GERB partisi seçmenlerden çok büyük şamar yiyecek, çünkü herkes artık anladı ki sadece boş lafla siyaset yapılmıyor” dedi.

Anma töreninde HÖH Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Ayhan Etem, 24 Aralık 1984 yılı olaylarının organizatörlerinden ve İstanbul Hallarlılar Derneği Başkanı Rufat Yağcı ve Kırcaali Siyasi Tutuklular Birliği Başkanı Halil Rasim de konuşma yaptılar.

Anma töreninde bulunan resmi konuklar arasında Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu Konsolos Vekili Ahmed Keloğlu, Bursa Eğridereliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Kahraman, bölgedeki siyasi tutuklulardan Durhan Hüseyin, Receb Akif Taşçı, Feyim Tahir, Belediye başkanları, Kırcaali İli’nden Meclis başkanları, HÖH Genlik Kolları Kırcaali İlçe Teşkilatı Başkanı Bayram Bayram, Yüksek İslam Şura başkanı Şabanali Ahmed, Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet hazır bulundular.

Miting Süleyman Yusuf Adalı, Recep Küpçü, Mustafa Keloğlan, Rasim Bilazeroğlu gibi ünlü şairlerin 1984 yılı olaylarını konu edindikleri şiirlerin okunmasıyla başladı. Yerli genç kızlar ve delikanlılar tarafından ifadeli okunan şiirler o kadar çok etkiledi ki dinleyicileri herkesin gözleri yaşla doldu.

Yüksek İslam Şura başkanı Şabanali Ahmed Bulgarlaştırma sürecinde şehit olanların ruhuna dua okuduktan sonra, anıt çeşmesi önüne çelenk ve çiçekler koyuldu.

Daha sonra Bogatino (Çorbacılar) köyünden Emin Hoca’nın hazırladığı etli pilavdan anma törenine gelen herkese ikram edildi.


Kaynak: Güner ŞÜKRÜ

Ziyaretci sayısı: 4325


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Deliormanın efesi 2012-12-24 00:49:52
1984-1989 yılları arasında,bizim isimlerimizi zorla değiştirenlerin ,bizde 5yıl geçerli olmak üzere,bulgar isimlerini Türk isimlerinle değiştirelim.Ancak o zaman hak adaleti bulacaktır.AKSİ TAKTİRDE NE BU DÜNYADA NE DE ÖBÜR DÜNYADA,BİZE RAHAT VE HUZUR YOK
mehmetserbest 2012-12-24 06:23:56
ADIMIZ ADINA

Adımız adına terk etmedik mi
Dedelerimizin yadigârını,
Ata vatan topraklarını?

Adımız adına akıtmadı mı?
Analarımız, babalarımız gözyaşını,
Bedenlerindeki al kanını!

Adımız adına kıymadı mı
Şehitlerimiz canını,
Yaşatmak için Türk şanını?

Adımız adına tıkmadılar mı
Belene ölüm kamplarına,
Cesetler verildi domuzlarına.

Adımız adına silâh çekilmedi mi
Ahmet’ine, Mehmeti’ne Hasan’ına
Ayşe’sine, Fatma’sına, Türkân’ına!

Adımız adına ödemedik mi
Harçlığımız olan paraları,
5, 10, 20 levaları.

Adımız adına yıkmadılar mı,
Dedelerimizin mezar taşlarını
Açtırdılar ninelerimizin başlarını.

Adımız adına, sığınmadık mı
Şanlı Türk bayrağının altına,
Kardeş yüce Türk halkına?

Adımız adına soruyorum?
“Evet” diyorsun kafa sallıyorsun.
Ama hala Bulgar adı taşıyorsun,
Bu karalanmış adla yaşıyorsun!

Ne demek İvan Dragan Petkan?
Taşıyorsun bu adı utanmadan,
Silip atmıyorsun pasaportundan.

Son kıtama kızma,
Onu bir kalem yazdı.
O kalemi tutan bir el,
O eli hükmeden
Acı çekmiş bir beden.
Anladıysan bu kalemin feryadını,
Adımız adına al yine Türk adını.
Muhammet AYYILDIZ 2012-12-24 08:04:35
Türklük davası için acı çekmiş olan o bedene ve o kalemi tutan el'e ALLAH'tan sıhatlı ve uzun ömürler dilerim.

Mestanlı/Marmaris
Deliormanın deli efesi 2012-12-24 12:29:30
Efelerin efesi,Deliormanın deli efesi diyor ki,adımızı zorla değiştirenlerin,bizde isimlerini Türk ismiyle değiştireceğiz.Dişe diş,göze göz.Ancak o zaman adalet tecelli etmiş olur.Af dilemek bize yetmez.Bize yaşatıkları acı,göz yaşı ve ıstırabı bizim de onlara yaşatmamız gerkir.Ancak o zaman huzur içinde ölebiliriz
Menekşe 2012-12-24 19:31:56
Adlarımızı değiştirdiler... mücadele ettik, şehitler verdik... ama NEDEN HALA BULGAR İSİMLERİNİZİ TAŞAYORSUNUZ BE İNSANLAR!!!! ÖZELİKLE TÜRKİYE'DE İKAMET EDEN ÇİFTE VATANDAŞLARDAN UTANIYORUM, KAPIKULEDE OTOBÜSTE BULGAR İSİMLERİNİZİ OKURKEN HOSTES-ALIP HEPİNİZİ VURMAK GELİYOR İÇİMDEN. HALA BG ADINI TAŞINANLAR -ŞEREFSİZ VE HAYİNDİR!!!
mehmetserbest 2012-12-24 22:13:32
Birçok insan Türk isimlerini alıp tekrardan Bulgar ismi aldığını duydum ve çok üzüldüm nedenini sorunca Avrupada daha kolay iş bulabiliyormuş
"Avrupada Türk adıyla aç mezarı yoktur"

Yeterin artık sökün atın bu yılanı içinizden
yeterin artık sökün atın bu yalanı kalbinizden
ne olur sakın a utanmayın siz Türklüğünüzden
Türk dediğin utanırmı ki hiç Atatürkçülüğünden

Türk dediğin zekidir, çalışkandır ,gururlu ve onurludur
Bulgar tarihte neyinle övünmüş ki, ne vermiş ki
hangi gururu yaşatmış ki gelecek nesillere
unuttunuzmu ki neler yapıldı Belene de ki esirlere?

Neden hala bu isimleri taşıyoruz
neden hala boş hayallerle yaşıyoruz
neden,neden,neden,neden,neden?
sök artık,sök at bu yılanı,sen kalbinden

aah ah yanıyor içim, bu duruma yanıyor
neden boş hayallerle yaşıyoruz aklım almıyor
kapıkulede duyduklarıma inanmak istemiyor
sessiz göz yaşlarım içime akıp beni zehirliyor
yaşlı gırcalı 2012-12-25 11:38:51
gırcali sancagının uyanık insanları,para için türk adlarını almamalarına hiç şaşırmadım dogrusu.
para biz gırcalılar için her degerin üstündedir.aramızda 5-10 kişi istisna.digerlerimiz aynı topun kumaşıyız.biz buyuz.
Erdinc Kahraman 2012-12-25 12:23:36
Haberi yazanlar Mleçino dediklerine göre süreç başarılı olmuş aslında.
Menekşe 2012-12-25 22:15:32
BG ADINI TAŞIYAN SOYDAŞLARA BURADAN ÇAĞRIDA BULUNUYORUM-TÜRK ADLARINIZI TAŞIYIN, YENİ ASİMİLASYON SÜRECİNE GEREK KALMADI, SİZLER BUNA HAZIRDINIZ, REZALET. UTANMADAN ANMA TÖRENLERİNE GİDİYORSUNUZ. TÖREN YERİNDE BİR KONTRÖL EDİLSE, EMİNİM %80 BG ADLARINLA. UYANIN , UYANIN YENİ BİR 1984 GELMEDEN.
soru 2012-12-25 22:48:10
turkiyede yasiyorsami ismini geri almalidirlar; bg da yasiyorsa gerek yokmu ?
Menekşe 2012-12-25 23:48:49
Bulgaristan'da ikamet eden soydaşlar (Türk vatandaşlığı olmayanlar) zaten isimlerini çoktan geri aldılar (kusura bakmayın bu tabir pek kullanılacak değil ama..) demek istediğim-TÜRKİYE'DE İKAMET EDENLER BG İSİMLERİNİ KULLANIYORLAR
Er 2012-12-26 01:23:08
anma torenlerine katilanlarin % 80 adlari bulgarca olamaz. gotunden konusma agzindan konus. Hakaretinde bir siniri vardir.
Er 2012-12-26 01:28:13
Anma torenlerine katilanlar cahil, koylu, giyinmesini bilmeyen , konusmasini bilmeyen vs dediniz. Simdide katilanlarin adlari bulgarca diye hakaret ediyorsunuz. Tamam anladik Turkluk adina yapilan torenlerden rahatsizsiniz ama bu rahatsizlignizi degisik yontemlerle disa vuruyorsunuz.

Torenlere katilanlar icin baska hakaretleriniz varmi?
Ózel. 2012-12-26 14:01:06
Er Menekseye Menekse ise Er,e çamur atiyor Basindan 8 veya 24 saat içinde Bulgaristandan Komunist Partisi yónetimi tarafindan kovularak Túrkiyeye góç ettirilen bizim kardeslerimizin hemen yarisinin Bulgaristan çifte vatandasl bu gún Túrkiyede Bulgar Pasaportu yok Adlarida degisik degildir bu dogru çúnkúú onlar Bulgaristana bir daha ayak basmamislar ve yahuttaEskiden giden yaani 1913,29,39, 49,53,68 ve son olarak1977lerde góçettirilmis Túrk asilli bulgaristanli
vatandaslarimiz gibi Iste bu Vatandaslarimiz bu gún Bulgaristana vizeyle geliyorlar Dogru olacak olani suki Burda kusurluolan bir sey varsa Tabiyki bizim Seçtiklerimiz millet vekiillerindedir. Bizler bu millet vekiillerimizi BBMM,nde Salonda uymaga insan góndermedik Bizim haklarimizi temiz kalbiyle tirnagiyle sókmeleri için gónderdik bizim GRAON KútúphanedekiEski Túrk isimlerinin Túmúnú alinmalarini Bulgar isimlerini bire bir silinmelerini taleb edilmesini saglamaliydilar bunlar Tabiyki kendilerinde bir kusurlari olmamalari Hariçinde tabiyki eger bunlar Túrkoglu Túrk olduklari taktiirde,Tabiyki bunlar bir Múslúmaan evlaatlariysalar bunu búyúk bir hevesle ve Vicdagani olarak yaparlardi Bu bizim basimizdaki Búyúk makamlarda bulunan insanlarimizin bilmeleri gerekir ki Bu Dúnya yalandir, bizi Cenabi Rabbimiz ekmis Bir gún geleceek biçilecegiz bu Dúnyada yasadigimizin bedelini óbúr Dúnyagda Mutlak ve mutlak zamaani gelinceee úmúúmi olarak ódúyecegiz bunu unutmayin kardeslerim hayaat biliniz ki hadi derken bitiyor Sagolun Vaar olun Allah yardimciniz olsuun.
Tek Rumeli. 2012-12-26 16:00:51
HaberBultúrk Yaz da seni anliyalim Kardes Bóyle giderse Seninle kardasligi bozacagiz T.C bize elinden geleni yapiyor fakat Bulgaristanin Iç islerine karismiyor bu hak BKP 1,ci Parti sekreteri ve Bulgar devlet konseyi baskani Todor Jivkov ve TC.nin O zamanin Devrimci Cumhur baskani sayin Orgeneral Kenan Evren arasinda ortaklasa imzaglanmistir. bu gúnún BG basbakaani Sayin B.Borisov da Iste O zamanlarda Tato,nun Korumasiydi Ee sana soruyorum??? Bul Habertúrk nerde
Tatoooo nerde B.Borisov (Nerde Yambooool Nerde Stambul)Gúner Tahir.NDPS Ivan Kostov,un kopyasiydi zamaaninda Kasim Dal ise bugúnún B.Borisovun kopyasidir Sayin Ahmed Dogan ise oda Tatonun Maryonetiydi 1980,lerde sonrasi degisti ama o da kendi halinde bir korkak çikti BIZE AHMED DOGAN GIBI DGILDE KALBEN TÚRK KANI TASIYAN BATI TRAKYALI SAGDIK AHMED GIBI BIR LIGDER GEREKIR AMMAA ONUDA YASATMAZLAR BU IÇINDE KIN VE NEFRET TASIYAN BALKAN HALKLARI.
anonim 2012-12-27 20:51:05
turkiyede bulgar adinan yasayan cok gocmen var eden isimlerini geri almiyolar para vermemek icin mi.
Er 2012-12-27 21:41:08
bulgar adi uzerine durdugunuz kadar neden "ov" lar "ova" lar uzerine durmuyorsunuz? Ovlarin onemi yokmu?

Na primer korman ismail"ov".
Aladağ 2012-12-28 22:27:19
Menekşeyi destekliyorum,ayrıca ''ov-ev'',''ova-eva''larda kaldırılmalı.
Mucahit 2013-01-01 13:37:59
Yerden goge kadar haklisiniz arkadaslar,Turk adlarini almiyanlar, cok gec kalinmadan alinmali,nufus mudurluklerinde kutuklerde(arsivlerde ki bulgarca isimlerimiz ebedi yok edilmeli.Bir de SEHITLERIMIZINanma torenlerinne Jivkov ,un ajan itleri cagrilmamali,istirak etmemeli.Her ne kadar anma torenlerini onlar tarafindan duzenlense de ,onlarin oldugu yere ,yanlarinda olmamaliyiz.Eger bu boyle devam ederse ,DIRENISCILERIMIZI,SEHIT edenlerin yardakci Turk ajanlari ,daha yillarca ,SEHITLERIMIZINruhlarini incitmeye ,alay etmeye devam edecekler,bizler de onlarin yaninda yer aldikca ,ajan tayfasini ,yalaka cetesini sevindirmeye devam ederek ,onlarin suc ortagi olacagiz.isimlerini hala geri almiyanlardan bir farkimiz olmiyacak,bu boyle devam ettikce.SEHITLERIMIZIN,CENNET MEKANI,RUHLARI SAD OLSUN.
Aynur Yıldız 2013-01-03 09:48:33
85 yılı totaliter jivkov rejimi Bulgaristanda bütün Türklerin ve müslümanların adlarını değiştirdi.Beşikteki bebekten yüz yaşındaki ninelere kadar,hatta vefat eden dedelerimizin dedelerininde adları değiştirildi.BU YAKIN TARİHİN KARA LEKESİ VE BÜYÜK İNSANLIK AYIBIDIR

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS