Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Eylül 2019
HABERLER » Kırcaali
En minik şehidimiz Türkan bebeği andık

En minik şehidimiz Türkan bebeği andık

26 Aralık 2012

Bugün güneşli bir havada binlerce Bulgaristan Türkü 28 yıl önce soykırım sürecini protesto etme esnasında hayatını kaybeden 17 aylık Türkan bebeğin ve tüm şehitlerin anısına Kirkovo’nun (Kızılağaç) Mogilyane (Kayaloba) köyünde düzenlenen anma töreninde bir araya geldi. Kırcaali bölgesi ve yurdun çeşitli yerlerinden gelen Türklerin yanı sıra, Türkiye ve yurtdışından da katılan çok sayıda vatandaş ve soydaşlarımız anma törenine katıldılar. 26-27 Aralık 1984 tarihleri arasında Kirkovo Belediyesi’nde Kayaloba, Yurtçular ve civar köylerden yaklaşık 10 000 Türk kadın, erkek ve çocuk, soykırımı protesto etmek amacıyla Mogilyane köyüne toplanır. Milisler, toplananları dağıtmak için müdahale edince halkın tepkisiyle karşılaşır. Bu sırada milislerin ateş açması sonucu üç kişi hayatını kaybeder. Hayatını kaybedenler arasında Kitna köyünden Musa Yakup ve Kayaloba köyünden Ayşe Hasan ile Türkan bebek de vardır. Köylülerin evlerine dönme esnasında yollarda bir katliam daha yaşanır ve sayısı bilinmeyen birçok Türk de buralarda vurulur. Zorluk çıkaran ve karşı gelenler ise Belene kampına sürgün edilir.

Anma töreni programı Hak ve Özgürlükler Hareketi /HÖH/ Merkez Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Mustafa Karadayı’nın kızı Aysel Karadayı’nın gitar eşliğinde Türkan Bebek adına bestelediği şarkıyı seslendirmesiyle başladı. Eskiden Türk Tiyatrosu adıyla bilinen Kırcaali tiyatrosunun “Kadriye Latifova” Sahnesi oyuncuları, Türkan ve tüm şehitler anısına hazırlanan özel bir temsil sundular. Uygun müzik eşliğinde okunan Türkçe ve Bulgarca şiirler, yaşanan feci olayları ve dehşeti adeta canlandırdı ve herkesi çok duygulandırdı. Bu yıl da Türkan Bebek’e hasredilmiş şarkı dinleyenleri gözyaşlarına boğdu.
Temsilin sonunda anma törenine katılanlar Bulgaristan’ın milli marşı ve ardından da Avrupa Birliği’nin marşını duyunca saygı duruşunda bulundular.

Anma töreninde resmi konuklar arasında Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkan Yardımcıları Lütfi Mestan ile Ruşen Riza, HÖH Gençlik Kolları’nın tüm yönetimi beraberinde olarak HÖH Gençlik Kolları Başkanı İlhan Küçük, HÖH Kırcaali İl Başkanı ve Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmet, Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz, T.C. Filibe Konsolos Vekili Ahmet Keloğlu, Kırcaali milletvekilleri Necmi Ali, Ünal Tasim, HÖH Merkez Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Mustafa Karadayı, Merkez Yürütme Kurulu üyeleri Ceyhan İbramov ve Arif Aguş, Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, Bursa BAL-GÖÇ Başkan Yardımcısı Sadık Yılmaz ve beraberinde Günaydın İzmirli ve Veli Öztürk, Bursa Balkan ve Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Başkan Yardımcısı ve Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Zülfettin Hacıoğlu, Lüleburgaz BAL-GÖÇ Başkanı Nedim Dönmez ve Babaeski BULTÜRK Derneği Başkan Yardımcısı Seyit Aliş, Sarnıç BAL-GÖÇ Şube Başkanı Halim Garip, İzmir BAL-GÖÇ Başkan Yardımcısı Ayvaz Öztürk, Buca BAL-GÖÇ başkanı Hüseyin Paşaoğlu, HÖH Ege Bölgesi temsilcisi Mehmet Serbest, Bursa Killiler Derneği Başkanı Mümün Kaşmer, Siyasi Tutuklular Vakfı Başkanı Halil Rasim, Türkan’ın annesi Fatme Öztürk ve babaannesi Ayşe Mollahasan ve şehit Ayşe Hasan’ın oğlu Fikri Aliosman ve torunu Zekeriya Hasanoğlu hazır bulundular. Ayrıca Kırcaali, Smolyan, Haskovo illerinden Belediye başkanları, Meclis başkanları, ülke çapından siyasi mağdurlar, şehitlerin yakınları, Türkiye’ye göç eden vatandaşlar da anma törenine katıldılar.

Ev sahibi konumundaki Kirkovo Belediye Başkanı Sali Ramadan, törende yapmış olduğu konuşmasında, “26 Aralık 1984 tarihi yerel halkın etnik ve dini kimliğinin korunması adına verilen mücadeleyi yansıtıyor. O yüzden biz bugün sadece soykırım süreci kurbanlarını anmıyoruz, onlara ve tüm bu hakaretlere tanık olanlara karşı sonsuz şükranımızı da ifade ediyoruz. Bizler her yıl bu tarihte buraya toplanacağız, çünkü tarihte yapılan hatalardan ders alınması için bazı olaylar hiçbir zaman unutulmamalı. Çocuklarımıza babalarının yaşadığı acı olayları hatırlatıp hiçbir zaman tekrar edilmeyeceklerine kanaat getirmek istiyoruz. Çünkü arkamızda demokrasinin direği Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) duruyor” diye belirtti.

Zülfettin Hacıoğlu, Türkan bebeği anma törenine ilk defa katıldığını ve şehidin annesiyle tanışmaktan şeref duyduğunu ifade etti. 22 yaşında Bulgaristan’ı terk etmek zorunda kaldığı için aynı acıları paylaştığını dile getirdi. Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Genel Başkanı Sayın Turhan Gençoğlu’nun sevgi, saygı ve selamlarını iletti. Türkiye’de yaşayan milyonlarca Bulgaristan Türkü’nün buradaki Türkler ile birlikte olduğunu söyledi. Sayın Hacıoğlu, kendisinin Türkçe okumayı babasının Mevlid-i Şerif kitabından öğrendiğini kaydederek, kalabalığa “Çocuklarınızı, torunlarınızı, ne olusunuz Türkçe okutun!” diye çağrıda bulundu. Zülfettin Hacıoğlu, “Türkiye’de yaşayan Bulgaristan Türkleri, HÖH partisini tek yumruk olarak desteklemeye devam etmektedir. Aksini iddia edenler bireysel, halktan kopuk ve maceraperesttir. Sizler yeter ki bu birlik ve beraberliğinizi bozmayınız, bizler her zaman yanınızdayız” diye sözünü tamamladı.

Mehmet Serbest, selamlama konuşmasında, “1984-1985 yıllarında Bulgaristan’da totaliter rejimin uygulamış olduğu yanlış bir siyaset sonucunda Bulgaristan Türkleri üzerinde kanlı bir tarih yazıldı. Şair olan Mehmet Serbest, bu acı olayları bizzat yaşadığını ve Bulgaristan Türkü’nün dramı üzere gözlerinden dökülen yaş ile yazdığı çok duygulu bir şiirini okudu.

Bursa Killiler Derneği’ni temsilen konuşan Perihan Yakupoğlu, “Biz Killiler Türkan Çeşmesi’ni şehitlerimizin soykırıma yanaşmış komünist zihniyetin karşısında boyun eğmedikleri, göğüslerini siper ederek, kanlarıyla süsledikleri Söğütlü çayının kenarında bir demokrasi destanının anıtı olarak görüyoruz. Türkan Çeşme, bizler, Müslümanlar ve Türklerin tarihi boyunca aldığımız en değerli şehadetnamesidi” dedi. Sayın Yakupoğlu da şehit Türkan’ı ifade eden bir şiir okudu.

Bursa Bal-GÖÇ Başkan Yardımcısı Veli Öztürk, “Burada kalan hemşirelerimizin omuzlarında büyük bir yük olduğunu biliyoruz. Bu yükün taşınmasında bazı çelişkiler, çıkar kavgaları olabilir. Bizim BAL-GÖÇ olarak sizlere desteğimiz sonsuz. HÖH öncülüğünde başkasına fırsat vermeden dim dik yolumuzda yürümek mecburiyetindeyiz” diye mesaj verdi.

İlhan Küçük, “Burada bulunmak çok ayrı bir durum. Çünkü bu meydanda 28 yıl önce Bulgaristan’da demokrasinin standartları belirlenmiştir, bu bölgelerde temel hak ve özgürlükler uğruna mücadeleye başlanmıştır. Bu hak ve özgürlükler hakları ise bugün demokratik Bulgaristan’da tehlike içindedir. Bunun için bizler HÖH Gençlik Kolları partisi olarak 28 yıl önce büyüklerimizin verdiği bu mücadeleyi devam ettirmek zorundayız” diye konuştu.

Cebel’in Ustra (Deveciler) köyünden göç eden Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, “İnsanlıkta yeri olmayan ancak insanlıktan nasibini almamış insanların yapacağı işlerdir. 17 aylık bir bebek, bir ilham kaynağı oluyor, sizin geleceğinizle ilgili bir ışık oluyor, yolunuzu aydınlatıyor, bir kahraman oluyor, bir kahramanlık destanı yazıyor. Bunu nerde görürsünüz. İşte, bizi millet yapan bu duygulardır” diye kaydetti. Sayın Öztürk, “Bulgaristan’ın veya Dünyanın neresinde olursa olsun, bizim bir soydaşımıza, bir Müslüman kardeşimize yapılan bir hareket bize yapılmıştır demektir. Biz her zaman yanınızdayız” diye vurguladı.
Büyükelçi İsmail Aramaz, Türkan bebeğin annesiyle tanışma şerefi kazandığını ifade ederek, geçen yıl Ankara Gazi Üniversitesi’nde Türkan için yapılan anma törenine katıldığını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı Bulgar Masası’nda görevli olarak 1989 yılında soydaşların Kapıkule’ye yığıldığında karşı tarafta karşılama ekibinde bulunduğunu dile getirdi.
Büyükelçi, “21.yüzyıla baktığımızda buradaki soydaşlarımızın eşit vatandaş olduklarına inanıyoruz. Mademki Bulgaristan bir AB üyesi bütün soydaşlarımız da birer AB vatandaşıdır ve dolayısıyla tüm hakları harfiyen yerine getirilebilinmesi gerekir. Bunların arasında az önce de değinildi, Türkçe dil derslerini ben ayrı bir yere koyuyorum. Bir kardeşiniz olarak, şunu söylüyorum, Çocuklarınız mutlaka okulda Türkçe okumaları gerekiyor.” Büyükelçi, aynı şekilde Bulgarcanın da iyi öğrenilmesini tavsiye etti. İsmail Aramaz, Türkiye’nin Bulgaristan’la iyi ilişkiler içerisinde olmak için gayret sarf ettiğini ve bunun sebebinin sadece komşuluk ve dostluk olmadığını, buradaki soydaşların da daha rahat yaşamalarını sağlamak olduğunu belirtti. Büyükelçi, 2013 yılında Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkemizi ziyaret edebileceğini duyurdu.

Milletvekilleri Ünal Tasim ve Necmi Ali konuşmalarında GERB hükümetinin başarısız politikalarına değindiler ve tüm siyasi partilerden temsilcileri olan uzman kişilerden oluşan bir hükümete ihtiyaç duyulduğunu dile getirdiler. Necmi Ali, GERB’in Türkiye ile sürdürdüğü ilişkilerinde samimi olmadığını belirtti. Kasim Dal’ın GERB’in koltuk değneği olduğunu ve onun partisine oy verenin Boyko Borisov’un partisini desteklediği anlamına geldiğini ileri sürdü.

Anma töreninde Ruşen Riza, dün akşam Momçilgrad (Mestanlı) kentinde ülke çapından siyasi tutuklularla bir araya geldiklerini açıkladı. Sayın Riza da zamanında Türkçe okuma fırsatı olmadığını, fakat çocuklarımızın Türkçe okuması için elden gelenin yapılması gerektiğini vurguladı. 1999 yılında, ayrıca bu yıl da Türkçenin zorunlu olarak okutulması için kanun değişikliği yapılması girişiminin başarısız olduğunu hatırlattı. Ruşen Riza yine de seçmeli ders olarak okunma imkanı olduğunun altını çizdi. Zorunlu ders olması için HÖH partisinin her şeyi yapacağını ve bir gün bunun gerçekleşeceğini kaydetti.

Ruşen Riza, Boyko Borisov’un Kasim Dal’ı kullanarak, HÖH partisini bölmeye ve Türklerin birliğini bozmaya çalıştığını ileri sürdü.

Lütfi Mestan da ceza alacağını bildiği halde anma töreninde Türkçe konuştu. Sayın Mestan, “Ey, 23 yıl karşılıksız vatana, demokrasiye hoşgörü gösteren kıymetli milletimiz” diye hitap ederek acı olaylardan doğan gözyaşların bile dışarı değil de kalbimize aktığını ifade etti. Bulgaristan’da iktidara boyun büken Türklere karşı hoşgörü olduğunu, fakat eşit haklarını arayan vatandaşlara hoşgörülü davranılmadığını ileri sürdü. Lütfi Mestan bu hususta birçok örnekler verirken ezan okunduğu için sözünü keserek binlerce Müslüman’ın mesken ettiği Gotse Delçev kentinde yapılacak cami için GERB partisinin referandum istediğini paylaştı.
Lütfi Mestan, ülkede gizli asimilasyon siyaseti yapıldığını ve bunun açıkça görülen asimilasyon politikasından daha tehlikeli olduğunu vurguladı. Gizli asimilasyon politikasının kanunların, referandumların arkasına gizlenerek yürütüldüğünü kaydetti.

Anma töreni Şabanali Ahmet’in tüm şehitlerin ruhu için dua etmesinden sonra, Türkan Çeşme anıtına çelenk ve çiçek koyulmasıyla sona erdi.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN / Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 7026


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


mehmed 2012-12-26 20:29:52
Acaba mehmed serbest kalekan mehmed olmasın saçları bembeyaz olmuş pek tanıyamadım kendisini saz çalar maneler söylerdi köyde
Hüseyin Topal 2012-12-26 20:49:19
İşte Kırcaali haber farkı. Anma töreni tam ayrıntılarıyla yazılmış. Teşekkür ediyorum tüm ekibe. Bu yıl orada olamadım ama siteniz sayesinde gerçekten ordaymışım gibi hissettim kendimi.
İzmirli 2012-12-26 21:04:10
Halkımın birlik ve beraberlik içerisinde olmalarından çok mutlu oldum. İnşallah gelecek seçimlerde bu birliğini korurlar ve yine kafirlere dersini verirler.
ad 2012-12-26 21:43:16
UTANMAK YOK YOK ARKADAŞ
LÜTVİ MESTAN TÜRKÇE
PES DOĞURUSU
Er 2012-12-26 23:40:49
Turkanin vuruldugu gun oradaydim ve 7 yasindaydim.

O zamanlarda adini seve oynaya degistirenler bulgarlar tarafindan sevilirdi.

Yakinlarda kircali bugun diye site kuran biri sitenin Turkce adini degistirip bulgar ajani yapmis. Turkluk karsitligi yapan bilmem kac rodopi adli gazete bu durumdan o kadar cok hosnut kalmiski bu isim degisikliginden sitenin reklamini yapiyor :)))

Ha birde bu site DPS yani Turkluk karsitligi yapiyor.

Biz Kircaali bugun biliyorduk oysa o hem dun hem bugunde bulgar ajaniymis .
yaşlı gırcalı 2012-12-27 00:57:02
Ahmet Duvan bu yıl da kutlamalara katılmadı.Yine önemli bir işi çıktı anlaşılan.
Kasım DAL pati kurunca,Lütfi Mestanlar türkçe konuşabileceklerini hatırladılar. Bu gidişle Ahmet Duvan da türkçe konuşmaya başlarsa,sakın şaşırmayın.Her zaman demişimdir,demokrasilerde iki parti şart diye. Tek atla koşu,tek pehlivanla güreş olmaz.Türkçe konuşmasını biliyordunuzda,bu güne kadar dut yutmuş bülbüler gibi neden sustunuz.Yoksa Kasım Dal dilinizi mi çözdü?.
Bizim de türkçemiz var,seçimlerde DPS-HÖH'e oyunuzu verin'mi demek istiyorsunuz.
Bu sefer biraz düşüneceğiz.Hangi parti BG.türklerine daha güzel hizmet ederse oyumuzu ona vereceğiz.
YÜCE ALLAHTAN ŞEHİTLERTİMİZE RAHMET,KEDERLİ AĞİLELERİNE SABIR DİLERİM.
Musa Can 2012-12-27 02:35:52
Şehitlerimize Allah tan rahmet diler Mekanları cennet olsun, 23 yıldır DPS reyimizi verdik ama bir gelişme olmadı ajan Pavel bile Türkçe konuşmuş duydum da inanamadım şaka olmasın bu ,ha bu zat değil mi idi 1989 s. aralık ayında muhbirlik yaparak Türklerin üstüne kızıl bereleri saldıran şimdi timsah göz yaşları döküyorlar ikiyüzlü küstah herifler.
Er 2012-12-27 07:13:29
kasim dal ve korman ismail ne zaman halkin karsisina cikip Turkce konustu? Koselere gizlenip bulgar ajani sitesine uc bes kelime konusup zirvalamistir.

Not: bulgar ajani sitesi eski adi Kircaali buugun ancak jivkov mezardan kalkmis sitenin ismini bulgar ajani yapmis.
mümin öztürk 2012-12-27 08:37:02
kahraman halkımın birlik ve beraberlik içinde olmasını birbirlerine sıkı sıkıya sarılmalarını temenni ediyorum. bizler birlik içinde bulunduğumuz zaman eski osmanlı günlerimizi kısa zamanda yakalarız. şehit ailesine allahtan sabır diliyorum.
ersin 2012-12-27 11:33:17
Mekanları cennet olsun...
Kalabalık oldukça fazla, zamanında bu uğurda canından olanları unutmamak, davamızdan uzaklaşmamak çok önemli. Güzel gelişmeler bunlar.
Sn. AKP Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk'ün destek dolu konuşması çok manidardır. Kasım Dal'ı desteklediği söylenen AKP hükümeti bu şekilde davranarak ya bir ikilemin içindedir, ya da kamuoyuna aktarıldığı gibi bir destek yoktur.
Sn. Büyükelçi İsmail Aramaz'ın da onurlandırması çok güzel, bu da bir ilk sanırım. Kendisi zaten orada da anlattığı gibi bu kötü sürecin en başından beri aktif olarak rol aldığı için olan bitenin bilincinde.

Bu güzel gelişmeleri bir bütün olarak tamamlayamıyoruz ama nedense.
Bu anlamlı günlere siyaset bulaştırmasak ne olur sanki?
- Ev sahibi konumundaki Sali Ramadan'ın eline hazır bir konuşma metni verilmiş çok bariz, kendisi zorluk derecesi çok da fazla olmayan bu konuşmayı hazırlayamaz da zaten. Konuşmasını gayet amatör bir şekilde "arkamızda demokrasinin direği Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) duruyor" cümlesi ile bitiriyor, bravo.
- Konuşma yapan diğer tüm HÖH milletvekilleri de GERB, seçim, Kasım Dal v.b. konulardan bahsetmekte. Anma töreni değil seçim mitingine dönüştürmüşler.
- Lütfi Mestan ceza alacağını bile bile Türkçe konuşma yaptı. Türkçe biliyor olması sevindirici, belki de kursa gitmiştir bilinmez. Bugüne kadar neden daha üstün olduğu Bulgarcayı tercih ettin diye sorarlar adama? Siyaset yapma konusunda da almamız gereken çok yol var. Eski koşulsuz seçmen kitlesi yok artık, herkes her şeyin farkında zorlanırsınız bu tarz basit göz boyamalar yeterli olmaz artık. Olayın mantığı en başından beri yanlıştı; Türklük uğruna şehit olan insanları Türkçe konuşarak anamamak büyük acizliktir. Hiç anmayın daha iyi.

Saygıyı, hatırlanmayı fazlası ise hak eden bu şehitlerimizi andığımız günleri HÖH'ün seçim propagandası haline dönüştürmeyin. Akıllı ve adaletli olun artık biraz olsun. Birlik beraberlikten hoşgörüden bahsediyor sanız bu anlamlı günlerde o meydanlara çıkmayın, niyeti ne olursa olsun amacını saygıda bulunmak olarak açıklayan diğer partilerin temsilcilerini de aranıza alın bir şey kaybetmezsiniz, emin olun daha fazlasını kazanırsınız.
Mustafa Mert 2012-12-27 11:50:28
Değerli dostlar bakıyorumda ne hale gelmişik Ak ile Karayı ayıramıyoruz,Zülüm eden ile zülme uğrayanı ayıramıyorsunuz,Hain ile Yiğitleri ayıramıyorsunuz , hala komunist Jivkovun B planını uygulayan satılmış ajanların peşinde koşuyorsunuz .Sormak istiyorum bu nasıl gaflet ve delalettir ki neden türklere ve müslümanlara kötülük yapları adam zanediyorsunuz. 23 DPS oyumuzu ,desteğimizi verdik te ne oldu ,onların beceriksizliği yüzünden toplum perişan halde,işsizlik,açlık ,yokluk , tabi bu DPS derebeyleri için geçerli değil ,halkın reyi ile geldiği koltuklarda tıka basa ceplerini dolduruyorlar,hızmete gelince yok .Bir de DPS nin başında olan ajan Sava bakalım işe bile gitmiyor son on yıldır parlementoya uğradığı yok nasıl halkın sorunlarını çözecek zatende çözme niyetleri yok, ama kendi çıkarları için 99 dereden su getiriyorlar bir yerde avanta olsun nasıl takla atıyorlar bir görün.Ağızlarına almışlar birlik bereberlik ,evet birlik beraberlik olalım ama halkını satan ,sırtından geçinen ,sömüren Jivkov ajanları ile değil onlar zaten DPS 50-60 kişi atın bu gamazcıları partiden atabiliyormusunuz ,ama yüreğiniz bile yok istifalarını verin demeye sonra biliyorsunuz başınıza gelecekleri, hop kovuldunuz ,işte bunlar acı gercekler.Kalkmışınız Kasım Dal ve Korma beye dil uztıyorsunuz nekadar ayıp hiç olmasa bile onlar yürekli insanlar gerçekleri söyledikleri için partiden atıldılar,geri kalanı hem korkak hem ikiyüzlü hem riyakar beş para etmez zümreler ne Kasım'ın ne de Korman'ın saçından tel bile olamazlar.Yine de bir umut var ama o da hepimizin elinde vicdanımızın sesini dinlemeliğiz tek çare Jivkovun uşaklarına siyasetten kanlı ellerini çektirirsek ve yaptıklarına adalet önünüde hesap sorulursa belki işte ozaman gerçek demokrasi olacaktır.
ersin 2012-12-27 12:10:38
Kara olan belli de Ak olan çok net değil, geçen bunca zaman içinde çözümsüzlük içinde çırpınmamızın nedeni budur; alternatifsizlik.
Bu nedenle de yine Kara olan seçimlerde amacına ulaşacaktır.
Yine yoksul, işsiz, aç kalan kardeşlerimiz oylarını çaresizlik içinde Kara olana verecektir. Onlar keselerini doldurmaya devam edecek, meclise bile gitmeyecek, 4 yılda bir meydanlara çıkmaları yeterlidir çünkü.
Kasım ve Korman umarız yürekli insanlardır. Ancak öle olsalar bile şimdiye kadar nerede idiler? HÖH senelerdir böyle değil mi şimdi mi fark ettiler?
T.C. Balkanlardaki dış politikası gereği alabileceğimiz desteği de kaybedeceğiz gibi. Daha doğru adamlar vardır mutlaka, karavana oldu sanki biraz, umarım yanılırız...
Hikmet 2012-12-27 14:38:11
"Kırcaalihaber" yazılarında ve yorumlarında üslüp değişti ve ciddileşti. İyi oldu. Son yıllarda yazılanları okurken biz hakkikatten bu duruma getirildik mi, yoksa bile bile mi sürünüyoruz diye düşündüğüm oluyordu. Kayaloba köyünde düzenlenen anma töreninde bu yıl her zamankinden daha nitelikli konuşmalarla yapılmıştır. Dikkati çeken özellik şudur: A. Doğan ve HÖH yönetim ekibi çok uğraştı ama Türklüğümüzü uyutamadı. Şimdi artık Türklük dalgasının yükselmesi onları da taktı önüne...Öz şuurumuz yeniden canlanmaya, bilincimşiz yeşermeye başlarken, 23 yıldır dayatılan gidişin gidiş olmadığı anlaşıldı. HÖH politika ve ideolojisi Bulgaristan Türklerinin geleceği bakımından doğru ayarlanmamış olsa da, yukardakiler Türklükten başka basılacak zemin olmadığını fark etmiş durumdadır. L. Mestan cezayı ödemeye bu yüzden razı oluyor...Herkes Türkçe konuşurken kara koyun olmak istemiyor. Gerçek şu ki, içinde bulunduğumuz ekonomik, politik ve ideolojik bunalımdan çıkmamız için farklı çözümler arayıp üretmeliyiz. Türkiye'den otobüsle mitingçi taşımakla Türklüğümüzü bundan öte zor yaşatırız. Gelenler hep aynı kişiler, hepsi yaşlanıyor. Konuşmacıların köz, öz ve söz bütünlüğünden kuşkumuz kalkmamıştır. Yeni politikalara heni kişiler arapıp bulmalıyız...Saygılarımla.
der 2012-12-27 16:01:36
ARTIK HÖH AJANLARIN SONU GELDI
LİDERLERİ BİLE BUNU ANLADI ARTIK NE PARLAMENTOYA GİDİYOR NEDE ŞEHİTLERİMİZİN HUZURUNA ÇIKABILIYOR

YENİ YOLDA ESKİ KİŞİLERLE OLMAYACAĞINI DA GÖRDÜK

YENİ 2013 YILI YEPYENİ BİR GERÇEK TÜR PARTİSİNDE TOPLANMAK DİLEĞİ İLİE
yaşlı gırcalı 2012-12-27 16:31:26
BG. ve Avrupa kanunlarına göre herkes miting ve toplantılarda ana dillinde konuşur ve hitap eder..
BG.mahkemelerinde tercuman vasıtasıyle sorulan sorulara cevep verme hakkına sahiptir.Nitekim EVRO-ROMA PARTİSİNİN GENEL BAŞKANI,ROMAN ASILLI SVETALİN KINÇEV,çıkarıldığı mahkemede tercuman vasıtasiyle konuşmuştur. Demek ki ana dilde konuşma hakkı var.Var olmasına varda,bizim HÖH önderleri neden Türkçe konuşmazlar?.Nedeni var beyler nedeni.Bu zübükler bulgar kadınınla evli değilse bile,uzatmalı sevgilileri bulgar asıllı. Meselâ Ahmet Hüseyin gibiler. Türk eşini göndermiş İstanbul Avcılara,tutmuş'mu kendine genç bir bulgar sevgili,Sofyada hayat güzel.Kızını da verdi bir bugara.GEL KEYFİM GEL....Hiç yakıştıramadım Ahmet Hüseyin'e.Türklük muhabetine gelince,mangalda kül bırakmıyor bu hazret.Sadece o mu?.Üst yönetimin tamamına yakını bulgar karılara,veyahutta Emel Toşkova gibi bulgar erkeklere evliler.
Bizlerde saf olduğumuzdan mı ne,türklüğü savunmalarını bekliyoruz HÖH liderlerimizden.Vaziyeti durumdan anlaşılan o ki daha çok bekleyeceğiz.
Er 2012-12-27 22:53:19
Lutfi Mestan konusmasinda Turklere ekonomide ve siyasette hos goru gostermediklerine vurgu yapti.

Bakunun' in sozlerini hatirlati

"Ekonomik eşitlik olmaksızın verilen politik eşitlik bir teranedir, bir sahtekarlıktır, bir yalandır".

Bakunin.
Perperek Der ki... 2012-12-28 13:43:52
Bulgaristan'da Türkler bütün alanlarda ayrımcılığa uğramaktadır hiç kimse Türk olarak birşey isteyemez hatta kendini Türk olarak bile tanıtamaz.
Bursali 2013-01-03 12:14:18
Izmirli arkadas ,iki cumle yorum yaptin,hemen kendini belli ettin,yaani foyan ortaya cikiverdi.Sen oraya ,Sehitlerimizin anma torenine dua okumaya saygi duymaya degil,nemalanmak icin ,mama,ya gittigin ayan beyan oldu.Ulan yan takkeli izmirli ,sen mamani alip ,otel sefasini yapip,zatn yeterince orada ,burada boy gosterdin,sessiz sedasiz izmirine donsene.Kus beyinli oldugundan dolayi ,aldigin cukanin hakkini vermek icin,biraz da ickiyi fazla kacirmis olacaksin ki,Sehitlerimizin anma torenlerini,dps ,nin secim mitinglerinde sandin kendini.Secimlerde birlik beraberlikten soz ediyorsun.Ah su ,ajanlarin verdikleri arpalar var ya anasina (AYIYA DEGIL) bile dayi dedirtiyorlar.Turk Halkimis,Sehitlermis ,Direnisciler mis,kus beyinlilerin neyine,onlara ajanlarin ,hirsizlarin verdikleri paralar onemli.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS