Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Eylül 2019
HABERLER » Kırcaali
Mestanlı'da Tarihi Buluşma

Mestanlı'da Tarihi Buluşma

26 Aralık 2012

Komünist zulmüne karşı silahsız mücadele yürütmüş üç nesil siyasi tutuklu ve mağdurlar, yurt içi sürgün ve zorunlu göç yaşayanlar ile şehit yakınları Momçilgat’ta (Mestanlı) bir araya geldiler.

Yeni demokratik Bulgaristan tarihinin temel atıcılarının buluşmasından sonra 25 Aralık günü tarihte yerini aldı. Komünist zulmüne karşı silahsız mücadele yürütmüş üç nesil siyasi tutuklu ve mağdurlar, yurt içi sürgün ve zorunlu göç yaşayanlar ile şehit yakınları Momçilgat’ta (Mestanlı) bir araya geldiler. Defalarca eritme ve yok edilme girişimlerine maruz kalıp direndikleri için çeşitli şekilde bunun cezasını çeken, ülkenin dokuz ilinden ve Türkiye’den 80’den fazla kişi tarihi buluşma gerçekleştirdiler.

Başlangıç, yürekleri sözlerin gücüyle dağlayan şiirlerdeydi. Minik okuyucular dinleyicilerin çoğunu ağlattılar. Daha sonra mağdurlar, acı hatıraları canlandırarak, kendilerinin yaşadıklarını anlatan şiirleri gözyaşlı, ama bir o kadar da umut dolu gözlerle dinlediklerini paylaştılar.

Şiir demeti sonrası, katılımcıların birçoğu ki bazıları ölüm kamplarında ve hapislerde kovuş ve acı talih dostu olmuşlar, kendi vatanında yabancı olarak görülme sonucu yaşadıkları trajediyi sözlerle anlattılar. Adının açıklanmasını istemeyen bir katılımcı: “Bugüne kadar hala anlamış değilim neden tutuklanıp ceza evine gönderildim. Oysa ben sadece silah zoruyla adımın değiştirilmesine karşı gelmiştim!” O esnada kalabalık arasından başka bir siyasi mağdur: “Gençliğimi çaldılar, çocuklarımın büyümelerini göremedim” diye bağırdı. Ve sırayla birer birer o insanların acı talihi yeniden anılardan sunuldu. Blagoevrad, Burgaz, Varna, Razgrad, Silistre, Sliven, Tırgovişte, Şumen ve Kırcaali illerinden bir araya gelen Komünist rejimi mağdurları, kendilerini daha kenetlenmiş ve güçlü olduklarını dile getirdiler.

“BİRLİK VE BERABERLİKLE DAHA GÜÇLܔ

Konuşmacıların neredeyse tamamı birlik ve beraberlikten doğan gücün altını çizdiler. Geceyi onurlandıran Mustafa Karadayı, “…Rodopların bazı kısımlarda bir takım süreçler yaşanırken, bizler, oradakiler farklı derdik ancak bir müddet sonra aynı olduk. O zaman da Rodopların diğer kısımlarıyla Deliorman’dakiler, “onlar orada farklılar” derlerdi, ancak çok yakından hepimiz aynı olduk, aynı talihi paylaştık. Acıda da, kederde de, trajedide de”

Her katılımcıya, demokrasi adına hala vermeye devam ettikleri mücadeleden dolayı HÖH Genel Başkanı Dr. Ahmed Doğan adına birer onur belgesiyle “Bulgaristan’daki Türkler” ve “Geriye doğru dalga” kitapları hediye edildi.

Bulgaristan Demokratik İnsan Hakları Koruma Ligi'nin eski başkanı Mustafa Ömer, “Bulgaristan Türk milli kurtuluş harekâtı” ve HÖH partisi kurucularından Necmettin Hak, Bulgaristan Adalet Federasyonu (BAF) Başkanı Sezgin Mümün de katılımcıların arasında yer aldılar.

Gelecek yıl daha fazla baskıcı sistem mağdurunun bir araya gelmesi bekleniyor.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 2805


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Perperek Der ki... 2012-12-26 21:44:28
Komünist zulmüne karşı silahsız mücadele yürütmüş üç nesil siyasi tutuklu ve mağdurlar
___________________________________________________

Bu zülüm komünistler tarafından devam ettirilen Bulgaristan'ı Türksüzleştirme politikasıdır, komünistlerden önce de vardı sonrasında da devam eden ve hâlâ tıkır tıkır çalışan bir hükümet üstü devlet projesidir.
Perperek Der ki... 2012-12-26 21:49:36
Yalnız buluşma noktasının mekanı pek isabetli olmamıştır.
yaşlı gırcalı 2012-12-26 23:53:27
Amet Duvan'ın hayatı ve felsefesi para,karı ve içki.Zulüm
görmüş kahraman ve mücahitlere bile,Amet Duvan adına verilen,onur belgeleri vodka,viski şişeleri önünde veriliyor.Çok anlamlı değilmi?....
fes 2012-12-27 00:35:17
Arkadaş hiç anlamlı değilmi diye bir soru sormuş.
Aldı fes: Hayır arkadaşım hiç anlamlı değil, çünkü nereye varmak istediğn kabak çiçeği gibi açmış.

Amet Duvan'ın felsefesi para, karı ve içkiymiş.
Aldı fes:felsefesinin o dediklerin olduğunu nereden çıkardın hazret?

Bu arada benim Duvan'ı savunduğum zannedilmesi, ben mantıksızlıkları, çelişkileri dile getiriyorum. Çünkü bu fakirintek bir amacı vardır, o da gerçeğin ortaya çıkmasıdır.

Aldı fes ve kapadı çenesini. Nokta.
yaşlı gırcalıdan,Fes'e 2012-12-27 01:03:51
Herkesin bildiğini bir tek sen bilmiyorsan,ya çok ahmaksın ve yahuta çok kurnaz.
M.Mert 2012-12-27 01:30:46
Beyler ne oldu bu ajan partisi DPS ye de 23 yıl bir defa bile dava adamlarını kabul etmeyen şimdi topluyor yoksa ufukta gözüken koltukları mı kaybedecekler.Bir de utanmadan onur belgesi veriyor Sava ajanı kesin Türklerin hakkını gasp etiği ve komunistlere hizmet belgesi olmasın bu .Türk toplumunun haklarını verdirmeyeceksin üstüne bir düzmece onur belgesi ,böyle yüzsüzlük ve pişkinlik yer yüzünde görülmemiştir.Bir de bu belgeleri alanlara hayret ediyorum bu nasıl onur , nasıl şeref ya Jivkovun ajanın imzalı belge almak olsa olsa gammazcı belgesi olu
TOSCALI 2012-12-27 08:14:27
Şehit yakınlarının bir araya geldikleri yere bakın hele ilk resm arkada içki barı içki şişeleri tam bizim göçmen kafasını gösteren bir haber. Rezalet bir olay böyle bir etkinlik için burayı seçen kişiyi çok merak ediyorum.
BOZAYI 3 2012-12-27 08:45:57
Soğukta mekan normaldir bir hotelin lobisi herkezin bildiği bir yer belgenin bu şekil verilmesi biraz sıradan olmuş sanki . Foto yu çeken lobinin içki tarafından değilde sokağa bakan cam tarafından poz alsaydı daha iyi olmazmıydı
fes 2012-12-27 09:54:31
Arkadaş herkesin bildiğini sen nasıl bilmezsin diye sormuş. Hakkıdır, sorabilir. Bir başka arkadaş da içinde " dava adamı" sözü geçen bir kelime kurmuş. Kurar, hakkıdır.

İlla ve lakin ve fakat, baklım fes bunlara ne der.

Aldı fes:
Herkesin bildiği şeyi ben nasıl kaçırdım, çok merak ettim doğrusu. Bu konuda bir kamuoyu yoklaması, anket falan yaptılar da çıkan sonuçardan ben mi haberdar olmadım.

Ama herkesin malümudur; normal sayılabilecek milyonarca erkeğin hayatında- şöyle veya böyle para- kadın, ve içki vardır. İandığımız ve yaptığımız bir çok şeyin yanında para, kadı ve içki hep olmuştur ve olmaktadır. Burada anormal olan nedir, anlayan varsa anlatsın.

Bir daha aldı fes:
Dava adamı, dava adamı diyenler söz konusu adamın ne menem bir şey alduğunu ayrıntılı anlatabilirler mi acaba? Hayretler içinde sormaktayım. Kimdir bu adam? Revolütsiyoner midir, komitacı mıdır yoksa süt dökmüş kedi midir? Çok bilmek isterim!

Saygı ve hürmetlerimi sunar, cevaplarınızı sabırsızlıkla beklerim. Nokta.
ersin 2012-12-27 10:17:34
Bu zamana kadar nerdeydiniz denilebilir, kesinlikle doğru da... Orada bulunanların yüz ifadesine bakılırsa geç hatırlnamış olmalarına yeterince tepkilerini ifade etmişler gibi sanki...
Ancak iyi bir gelişme olarak bakmakta fayda var, bir ilk ne de olsa. Emği geçen herkesi geç de olsa hatırlamak, onuralndırmak güzel bir şey. Allah razı olsun onlardan.
HÖH'ü bu şekilde kıpırdanmaya iten çeşitli nedenler var. Biraz daha aktif olmaları, seçmen kitesi için bir şeyler yapmaları gerektiğinin farkına varmışlar sanırım. 6 ay sonra seçim olacak olması nedeni ile bunları yaptıklarını bilmek her ne kadar üzücü olsa da...
Seçilen mekan eleştirilebilir, başka bir yer seçilse gene eleştirilecek bir şeyler bulunabilir. Olayın özü nerede olursa olsun mekan kültürümüzün içkili yerler olmasıdır. Belki de sıkıntılı olan asıl durum budur
Perperek Der ki... 2012-12-27 12:58:25
Trışkadan sesleniş bunlar 8. sınıf bitirmemiş birisinin seslenişinden ne olur ki?
RAZGRAD 2012-12-27 13:35:55
Çernonoçheneli nin yazdıklarına canlı tanıklık eden biri olarak dönemin adeletsizliği kimsesizliğini yaşayan biri olarak mit te görev alan ırkı türk olan polis in kendi kanından kişilere dayak attığını gördüm.
Dönemin bulgar hükümeti bir kaç polise boşuna görev vermemiş çingeneleri türkleri dövmeleri için kardeş kardeşi kırması için kurulan bir tezgah
Gün geldi dayak atan türk polisi emekli olunca intikamı alındı o polis memuru şuan hayata değil faili mechul bir cinayetin kurbanı olarak kayıtlara geçti 2 yıl önce rahmetli oldu yer razgrad kuycuk köyü


Bu ders olsun yeni nesil daha vicdanlı gerekirse ölümü göze alsın ama türk ü ve diğer mazlum halkları satmasın harcamasın
Dik durmak meydanı terketmek yok
Halk gerçekleri öğrendiğinde seçimlerde hiçbir şekilde sandığın başına gitmedi Dps GELECEK seçimlerde gerceklerle yüzleşecek
Er 2012-12-27 19:50:48
DPS 23 yildir neredeydi demis biri. Bulgaristan siyasetinden ne kadar uzak oldugu belli.
Boyko borisin amerikaya gidip Turkler icin neler soyledigini bilmiyor herhalde. iste DPS bugun politikalarini GERPin gizliden yaptigi irkciliga gore yurutuyor. Gerbin sinsi irkci politikalara karsi halki uyandiriyor. Halkin DPSsiz uyanacagi yoktur. Halk GERP tarafindan bal gibi kandiriliyor olmasina ragamen bulgaristan siyasetinden uzak kisiler Halkin kendiliginden uyandigini saniyor veya bilerek bunu soyluyorlar. Dun BSP ne ise bugun Gerp odur. Bugun DPS GERP e karsi siyasetini layiki ile yapiyor.
fes 2012-12-27 21:10:55
Bazı arkadaşlar basit siyaset bilgisinden yoksun insanlar gibi yorumlar yapıp duruyorlar. Ne amaçladıkları gayet açık aslında; Gerb'lilere boyun eğmemiz isteniyor. Bunları görebiliyoruz.

Bir hatırlatma yapalım:

Dört sene önce bir seçim yapıldı ve türklerin neredeyse yüzde yüzü Höh partisini oy vererek destekledi. Buna karşılık o zaman yükselmekte olan GERB partisi türklerle hiç bir koalisyon yapmayacağını açıkladı ve iktidara geldiklerinde sözlerinde durdular.

Hal böyleyken anlaşılmaz bir tavırla Dps'yi eleştirenler bizden ne istiyorlar acaba, dört sene önce 6oo binden fazla oyumuzla Gerb'in karşısında dilklenmemizden vaz geçerek boyun eğememizi mi bekliyorlar?

Hainlik br insanın damarlarına kadar işlediyse ondan korkulur arkadaşlar.
BOZAYI 2012-12-27 21:25:27
FES in dediği doğru ise doğan a dps ye can borçluyuz hepimiz .Bazı eleştirele dikkat edilmeli Amerika Özala defalarca bu türkler baskı görüyo zülm görüdüğünü aktarmıştır. Bunlar için bişey yapılmalı denmiş Belki arkamızdaki tek güç amerikaydı . ÇUKURLAR KUYULAR AÇILMIŞTI BİZİ GÖMMEK İÇİN YUKARDA ALLAH VAR O YILLARDA Kİ YOKETME PLANLARINI HEPİMİZ YAŞAMADIKMI bari bir teşekür edin dps nin hiçmi iyiliği faydası olmadı. Bg de yetişmiş birinin otoritesi kapasitesi eğitimi kültürü hepimiz bilir BELLİ ÇERÇEVEDE kalması doğaldır
fes 2012-12-27 22:28:59
"FES in dediği doğru ise doğan a dps ye can borçluyuz hepimiz ."

Şu yukarıdaki yazıda en küçük bir mantık var mı şimdi, arkadaşlar? Can borcu da nereden çıktı, ne biçim düşünmedir bu?

Dps bulgarların gözünde bir türk partisidir, bulgarların kafalarındaki algı budur en azından.

Peki bu niye böyledir; Ahmet Doğan'ın süper türkçü olmasından mı yoksa Dps'nin "harika" programından dolayı mı? Her ikisi de hayır.

Bu böyledir çünkü türkler olarak bu partinin arkasında duruyoruz da ondan. Parti bizi bir bütün olarak tutmuyor, tersine; biz partibin türk görünmesini sağlıyoruz.

Şimdi bizden bu, en azından görünürdeki bütünlüğümüzü dağtmamız isteniyor. Korman ve Dal ikilisine ikinci bir parti ondan kurdurtuldu.

Bilinen bir gerçektir, bütünlük bir kere bozulduğunda yeniden tesiz edilmesi neredeyse imkansızdır.
anonım 2012-12-29 14:34:30
Rezalet. Adamlar Bulgariastan'ın çeşitli bölgelerinden habersiz getirilen gaziler ertesi gün Mestanlı anma törenlere katılmayarak memleketlerine gittiler. Asıl gaziler kendi çapında arkadaşların anıtları önünde saygı duruşunda bulunarak vefa borçlarını ödemişlerdir.
Mestanli 2012-12-30 15:53:54
Nevzat Coban arkadasim daha bir yil oncesi ,sizleri alvanlardan(yablanovo,dan) ,SEHITLER digyari mestanliya ,anma torenlerine kimler davet etti, ve 2012yili 19 ocakta sizin orada ,SEHITLERIMIZIN anma torenlerini ilk kez kimler yardimci oldu ,yoksa ,siz Alvanlar halki olarak,Mestanlilardan sonra ikinci buyuk darbeyi totaliter Jivkov rejimine indirenler olarak o faciyayi unuttunuz mu,yoksa ,fakirlik ,fukaralik nedenlerinden dolayi ,1985,in kanli ocak ayinda sizlere acilari yasatan Jivkov itlerinden ,sikistiklarindan dolayi ,sizlere ,2013 parlemento secimlerinde yem olarak kullanmak istediklerinden haberiniz mi yok.kendinize bi sorun yirmi kusur yildir aranmadiniz,da ,simdi niye sizleri ariyorlar,SEHITLERIMIZI anma torenlerinde kullaniyoruz diye ,kendinize bi sormaniz lazim,aksi taktirde ALVANLAR YORESI HALKINA ,HAKSIZLIK YAPMIS OLDUGUNUZUN farkinda degilmisiniz.ALVANLAR HALKINA SAYGILAR.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS