Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kültürel Etkileşim Derneği, Osmanlıca kursu başlatıyor

Kültürel Etkileşim Derneği, Osmanlıca kursu başlatıyor

08 Ocak 2013

Sofya Kültürel Etkileşim Derneği 13 Ocak 2013 tarihinden itibaren başkentte Osmanlıca kursları düzenliyor. Derslerin pazar günleri öğleden sonra yapılması öngörülüyor. Ücretsiz olacak Osmanlıca kursuyla ilgili dernek yönetimi tarafından şu açıklama yapıldı: “Kültürümüzün temelini teşkil eden eserlerimizin hemen hemen tamamı Osmanlıcadır. Dedemizden kalmış bir kitap, belge veya eski bir tapu senedinin, bir paranın, bir çeşme kitabesi, tarihi bir yapıt girişi, ya da belki her gün yanından geçtiğimiz kalıntının giriş kapısında yazılı olan Osmanlıca metnin, gerek muhteva, gerekse estetik zevkini yudumlama imkanından ne yazık ki mahrumuz. Bu nedenledir ki derneğimiz 10 Ocak 2013 tarihinden itibaren Osmanlıca kursları başlatmaktadır”.

Kursa katılmak isteyenler kultureletkilesim@gmail.com e-posta adresine yazabilirler.

Kursiyerlerin Türkçe bilmeleri şart, bu hafta sonuna kadar derneğe başvurabilirler.

Kültürel Etkileşim Derneği Türkçe kursları da düzenliyor. Geçtiğimiz kasım ayından beri birkaç grupta yaklaşık 30 kursiyer Türkçesini geliştirmeye devam ediyor.

Kültürel Etkileşim Derneği 2009 yılında kuruldu. Dernek Başkanlığı’na Bulgaristan Yüksek İslam Enstitüsü Rektörü Doç. Dr. İbrahim Yalımov getirildi. 2011 yılında yapılan yeni yönetim kurulu seçiminde İsmail Köseömer dernek başkanı seçildi.

Dernek, Bulgaristan'daki Türk topluluğu tarihinin ve kültürünün Bulgar ve Avrupa kültürleriyle entegrasyon sürecini ve özelliğini ortaya koyulmasını, ülkedeki Türk azınlığının kültürel ve etnik değerleri güncellenmesini, etnokültürel kimliğin korunması ve gelişmesi, yerel Türk kültürünün araştırılması ve yayılması, karşılıklı olarak bilimsel ve kültürel alanda bilgi ve tecrübe alışverişinde bulunmayı amaçlamakta.

Dernek, genelde kültür, edebiyat, tarih alanlarında toplantı, konferans, şiir geceleri düzenlemeye devam ediyor. En son aralık ayında Mevlana’nın ölüm yıldönümü vesilesiyle anma etkinlikleri kapsamında şiir gecesi gerçekleştirdi. Bundan önce de büyük dava adamı şair Nuri Turgut Adalı, 5 yıl önce yitirdiğimiz şair Yusuf Kerim, Mehmet Fikri gibi değerlerimizi anma konferansları gerçekleştirdi. 2011 yılında uluslararası düzeyde "Avrupa Kültürlerinin Entegrasyonu ve Bulgaristan Türk Edebiyatının Geleceği" konulu bilimsel konferans organize etti.

Kültürel Etkileşim Derneği’nin faaliyetleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgi http://kultureletkilesim.blogspot.com/ sitesinde bulunabilir.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS