Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
03 Haziran 2020
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan'da NABUCCO Komitesi Toplantısı

Bulgaristan'da NABUCCO Komitesi Toplantısı

10 Ocak 2013

NABUCCO Komitesi yılın ilk toplantısını Bulgaristan'ın Başkenti Sofya'da düzenledi. Toplantıda, Azerbaycan'da Şahdeniz doğalgaz rezervlerini işleten Şahdeniz 2 Konsorsiyumu ile NABUCCO Doğalgaz Projesi arasında prensip anlaşmasına varıldığı duyuruldu.

Toplantıya şeref konuk olarak katılan Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, burada yaptığı konuşmada, Şahdeniz 2'nin alacağı karar konusundaki iyimserliğini belirterek, " Haziran'da NABUCCO'nun Bulgar güzergahı olan 424 kilometrelik bölümünü inşaatına başlıyoruz " dedi.

Bulgaristan'ın, NABUCCO'nun ana motorlarından biri olmak istediğini ifade eden Borisov, " Geçmişte bazı katılımcılar NABUCCO'dan çekilmeye karar verdi. Biz Haziran'da inşaat çalımlarımıza başlıyoruz. Katılmak isteyen şimdi katılsın, yoksa sonradan bizlerden doğalgazı pahalıya almak zorunda kalacak " uyarısından bulundu.

Türkiye'yi temsil eden Enerji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Murat Mercan da, prensip anlaşmasına varılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Mercan, TANAP Projesi'nin Türk ve Azeri hükümetleri tarafından imzalanıp, ülke meclislerince onayladıktan sonra Azeri Şahdeniz 2 doğalgazının Türk sınırlarına kadar taşınma projesinin bir anlamda şekillendiğini anlattı.

Bundan sonraki süreçte bu doğalgazın Avrupa'ya hangi yolla taşınacağına dair bir karar verileceğini söyleyen Mercan, Türkiye'nin bu süreçte her zaman yapıcı olmaya devam edeceğini vurguladı. Mercan, " Herhangi bir tercih konusunu söylememiz şu an uygun değil. Bu tercihler daha çok ekonomiktir, teknik çalışmalar sonucunda ortaya çıkacaktır " dedi.

Toplantıda onaylanan bildiriye göre, Şahdeniz 2 Konsorsiyumu'nun " NABUCCO Pipline İnternational " da yarı hisseli pay sahibi olması bekleniyor. Bu çerçevede 18 Ocak'a kadar yapılacak görüşmelerde, NABUCCO'ya katılan BOTAŞ, Romen " Transgaz " , Macar " FGSZ " , Avusturyalı " OMW " ve Bulgar " BEH " şirketlerinin katılım paylaşımı yeniden düzenlenecek. Her biri yüzde 16,67 oranında pay sahibi olan mevcut ortakların, Şahdeniz 2'ye paylarının bir kısmını satarak, Şahdeniz 2'nin katılım ortaklığını yüzde 50'ye yükseltmeleri bekleniyor.

Toplantıya Türkiye'nin yanı sıra Avusturya, Romanya, Macaristan ve Bulgaristan hükümet heyetleri, yatırımcı şirketler ve Avrupa Birliği temsilcileri de katıldı.

- " İki proje yarışıyor, biri TAP, diğeri de Batı NABUCCO " -

Mercan, " Bu süreç içinde iki farklı proje yarışmakta. Bir tanesi TAP dediğimiz Yunanistan ve İtalya'dan geçen proje, diğeri de Batı NABUCCO dediğimiz, Bulgaristan, Romanya, Macaristan üzerinden Avusturya'ya kadar uzanacak boru hattı projesi " dedi.

Bugün, Botaş'ın da ortağı olduğu Batı NABUCCO Projesi'nin Hükümetler Arası 3. Toplantısına katılmak üzere Sofya'ya geldiklerini belirten Mercan, görüşmelerin şu an itibarıyla tamamlandığı bilgisini verdi.

Her şeyden önce Batı NABUCCO ya da TAP hakkında karar verebilmek için TAP ile TANAP arasında, Batı NABUCCO ve TANAP arasında belli ilkelerde prensip anlaşmasına varılması gerektiğine işaret eden Mercan, şunları kaydetti:

" Dün akşam itibarıyla NABUCCO uluslararası şirketlerimiz NİK ile Şahdeniz Konsorsiyumu arasında bir prensip anlaşmasına varılmıştı. Bugün bu anlaşmaya varılmasının memnuniyeti ifade edildi ve önümüzdeki 6 aylık süreç içinde Batı NABUCCO'nun ne tür çalışmalar yapması ve Şahdeniz 2 Konsorsiyumu'nun ne tür çalışmalar yapması gerektiği konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

Ocak'tan Haziran'a kadar önümüzdeki 6 aylık süre her iki proje için de kritik süreçler. TAP ve Batı NABUCCO önümüzdeki aylarda nihai tekliflerini Şahdeniz 2 Konsorsiyumu'na sunacak. Bildiğiniz gibi Şahdeniz 2 Konsorsiyumu’nda Türkiye’nin de ortaklığı var, Batı NABUCCO'da da Türkiye'nin Botaş Şirketi’nin ortaklığı var. Bu çalışmalar çerçevesinde bugün ciddi bir toplantı yapıldı. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar gözden geçirildi. "

Kaynak: aa


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 03 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:84 261
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 347
-Toplam Vaka Sayısı:2 560
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:22
-Toplam Vefat Sayısı:146
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2
-Yoğun Bakımda Olanlar:9
-Toplam İyileşenler:1 206
-Son 24 Saat İyileşenler:83All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS