Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Ekim 2019
YORUM

JİVKOV RUHU AYNEN YAŞIYOR

03 Haziran 2009

Yılmaz IŞIK
Bulgaristan isterse AB değil, Galaksi Birliği’ne girsin, yıllardır Türkler dahil Bulgaristan’daki azınlıklara kan kusturan zihniyetin hakimiyetinden kurtulamaz. Ayrıca yakın geçmişte eski Doğu Blok’unun en sadık ülkelerinden birisi olan Bulgaristan’da Todor Jivkof’un ve ruhunun ölmediği bazı yaşanan yeni örnek ve olaylarla da bakınız nasıl pekişiyor:
Türkiye’nin önemli yayın organlarından olan Yeni Şafak gazetesinde çıkan bir haber, bu gerçeği bir kez daha yalın bir şekilde karşımıza çıkarmış bulunuyor.

***
Habere göre, Bulgaristan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nun vize şartı çıldırttı. Bulgaristan'ın İstanbul Başkonsolosluğu vize için başvuran başörtülü Türk vatandaşlarına başı açık fotoğraf verme mecburiyeti getirdi, 66 yaşındaki Selver Dönmez'e vize için başını açtırdı
Yeni Şafak'tan Oktay Mehmet'in haberine göre; Bulgaristan'ın İstanbul Başkonsolosluğu, vize başvurusunda bulunan başörtülülere vize vermeyeceğini açıkladı. Konsolosluğun dört ay önce başlattığı uygulamaya Bulgaristan'a gitmek isteyen başörtülüler tepki gösteriyor. Konsolosluğun en son mağduru 66 yaşındaki Selver Dönmez oldu. Bundan 41 yıl önce Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç eden ve Türk vatandaşlığına geçen Selver Dönmez, Bulgaristan'da yaşayan 87 yaşındaki babası ile 85 yaşındaki annesini görmek için Bulgaristan'a gitmeye karar verdi.

***
Vize almak için Bulgaristan Başkonsolosluğu'na giden Selver Dönmez, konsolosluk yetkililerinin akıl almaz talebi ile karşılaştı. Konsolosluk yetkilileri, yaşlı kadına vize için başı açık fotoğraf vermesi gerektiğini ifade ettiler. Pasaportunda başı kapalı fotoğraf olduğunu bu yaşta başı açık fotoğraf veremeyeceğini belirten Dönmez, konsolosluk görevlileri tarafından dışarıya çıkartıldı. İkinci kez randevu alan ve başı açık fotoğraf veren Dönmez ancak bu şekilde vize alabildi.

***
Selver Dönmez, konsolosluğun başı açık fotoğraf vermeyenlerin randevularını iptal ettiğini belirterek, 'AB üyesi olan bir ülkenin konsolosluğuna bu hiç yakışmıyor' dedi. Selver Dönmez, ayrıca vize kuyruğundaki Türk vatandaşlarına Bulgarca konuşmaları için baskı yaptıklarını tercümanlık yapmak isteyenlerin ise konsolosluk yetkilileri tarafından azarlandığını söyledi

VİZESİ İPTAL EDİLDİ

Selver Dönmez başörtülü fotoğraf verince vizesi iptal edildi. İkinci kez bankaya 25 TL randevu ücreti yatırarak vize randevusu alan Dönmez, müracaatında başı açık fotoğraf verince Bulgar vizesini alabildi.

***
Şimdi bu olayı bütünü ile ele alırsak, bugün AB yaşam standartlarını kabul ederek, bu birliğe alınan Bulgaristan için nasıl da şüpheci olunmasın!
Bulgaristan belki şekil olarak, AB’ye girdi ama kafa halen o eski Doğu Bloku kafası ve kafa içinde totaliter Jivkof rejiminin düşünceleri aynen muhafaza ediliyor. Görünen bu!

Yılmaz IŞIK- Gazeteci -Yazar -TÜRKİYE

Ziyaretci sayısı: 13386

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS