Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Haziran 2021
YORUM

EĞİTİMLE İLGİLİ MÜLAHAZALAR- YORUMLAR

20 Eylül 2010

Beyhan MEHMET
Değerli Dostlar,
İnsan yeryüzünün halifesidir. Allah O’nu kulluk için yarattı. Karşılık olarak yeryüzünde ne varsa onun hizmetine sundu, ahirette de Cenneti vaad etti.
Yüce Allah İnsana saymakla bitiremediğimiz kadar çok nimetler lütfetti. Ancak en büyük iki hediyesi ise Akıl ve Nakil oldu. İnsan Aklı ile ilahi mesajı okumalı, anlamalı ve rasyonel bir yaklaşım sergilemelidir. İnsanın eğitimi aslında – kavuşma gecesinde başlar! Evliliğin ilk gecesinde sevgililer hayırlı nesil düşüncesiyle birliktelik yaşadıklarını göz ardı etmemeli. Ebeveyn doğan çocuklarına güzel isim vermeli, kulağına ezan okumalı, rasyonel bir eğitim metodunu takip etmeliler. Seni leylekler getirdi değil de, Allah’ın lütfü olduğu söylenmelidir. Çocuklarımızın ilk eğitimi evimizde başladığını, ana- babalarını örnek aldıklarını biliyoruz. Çocuklarımıza karşı anlayışlı olmalıyız! Azarlama yerine, tatlı dille-dostane yaklaşımla hatalarını düzeltmelerine yardımcı olmalıyız. Çocuklarımız bizim amel defterimizi ebedileştireceklerdir, gün gelecek onların hayır dualarına muhtaç olacağız! Onlar beyaz bir sayfa gibidirler- sayfaya ne yazarsanız o nakşedilir. Çocuklarımıza iyiliği, güzeli, erdemi öğretmek ebeveynin boyun borcudur! Eğitim her insanın doğal hakkı! Eğitim insanı İnsan yapar- hayata yenik değil, hayatı kontrol altında tutmayı öğretir. Eğitim- Üniversite beşikten mezara kadar sürer. Bundan dolayı eskiler eskimeyen sözlerinde “Bir yılı olan kabak yetiştirsin, on yılı olan kavak acı, bir ömrü olan insan yetiştirsin” nasihatini verirler. İnsan yetiştirmek! En zor ama en değerli meslek ve hizmettir! Başarılı bir eğitim süreci üç unsura bağlıdır. Öğretmenin nefesi, ana-babanın kesesi ve en önemlisi ise öğrencinin hevesi. Öğrencinin heves ve arzusu- bilgi birikiminin artmasına vesile olur. Aslında zamanla zümrüt alınır AMMA zümrütle zaman alınmaz.
Değerli Öğrenciler ve Üniversite Öğrencileri!
Motiveli olun, zamanınızı bilginizi geliştirmeye ayırın, hedef sahibi olun! Unutmayın her insan bir yerlerde çalışır, ama eğitimini başarıyla tamamlayanlar yönetici olurlar, avukat, doktor, mühendis olurlar...yarınların Münevver kitlesi sizler olun. Pazo geliştirmek güzel ama bilgimizi de geliştirelim inşallah.
Eğitim ve Öğretim yılınızı kutlar, başarılar dilerim.


Beyhan Mehmet
Kırcaali İL Müftüsü


YAZARIN DİĞER YAZILARI

« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS