Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.5966 Lv.
GBP GBP 2.17 Lv.
TRL TRL 0.2104 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
28 Ocak 2021
YORUM

Mezarlıklarımıza karşı sorumluluklarımız var! Birlik olalım, mezarlıkları düzenleyelim, iz bırakalım!

29 Kasım 2011

Beyhan MEHMET
Değerli Dostlar!
Peygamber efendimizin oğlu İbrahim hakkın rahmetine kavuşmuştu. Bir aile reisi ve baba olan Peygamberimiz oğulunun ardından gözyaşı dökmüş ve “ kalp hüzünlenir göz yaşarır” öğretisinde bulunmuş, cenazenin ardından edep çizgilerine uygun bir şekilde ağıt yakmadan ağlanabileceğini bizlere kendi davranışıyla öğretmişti.
Dilek ve dualarda bulunan efendimiz bir ara mezarcıya “ ey mezarcı kabrin üzezrini düzenler misin” ? diyerek ricada bulundu. Mezarcı ise negatif bir düşünce sergiledi, vefat etmiş bir kişiye ne fark eder ki ya rasulallah? Dedi. Sevgili peygamberimiz “ doğuru söylüyosun, vefat eden kişiye fark etmez onun için salih ameli önemlidir, ancak ziyarete gelenler için önemlidir, göz rahatsız olmasın” yanıtını verir.
Değerli Dostlar!
Bizlerde “Kıssa’dan hisse” alalım (anlatyılan bu olaydan ders çıkaralım). Ebedi alame göç etmiş olanlar, bizlerin yakınlarıdır. Mezarlıklarını temizleyelim, onları rahmetle analım, onlar adına sadaka verelim, ağıç dikelim. En önemliside mezarlarını gözlerimizi rahatsız etmiyecdek şekilde düzenli tutalım, otlarını temizleyelim, kırılan taşlarını yenileyelim. Kabrin üzerine konulan taşlara “ nişan taşı” denir. Yani burada vefat etmiş biri var!! Basmayın üzerine uyarısını taşır o taşlar! Mezarlıklarımıza bu hizmeti sağlarken rica ediyorum “ özel mermerlere bir kucak dolu para harcamıyalım” taşların mütevazi olması – vefat etmiş kişi adına hayır işlenmesi çok daha anlamlı bir sevaptır!!! Dinimiz yaşayan insanlara saygın davranmayı öğrettiği gibi, vefat etmiş insanları da hayırla yad etmeyi bizlere önemle bildirir! Vefat etmiş kişiye kültürümüzde “ Rahmetli” denir. Yani Allah’ın affına ulaşmış kişi! Mezarlıklara girerken özel selamlamayı dahi peygamberimiz bilgimize sunar “ Ey kabir halkı, sizlere Allah’tan aifyet dileriz, biliriz ki bizler de size kavuşucağız” dilek ve dua kabristana girerken okunur!
Gelin dostlar birlik olalım! Köylerimizin ve şehirlerimizin mezarlıklarını temizleyelim! Örnek bir adım atalım! İz bırakalım.

Kalbi Saygı ve muhabbetlerle
Beyhan Mehmed / Müftü


YAZARIN DİĞER YAZILARI

« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

27 OCAK 2021     

-Toplam Vaka Sayısı: 216 416
-Son 24 Saat Yapılan Test Sayısı:15 656
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:827
-Aktif Vaka Sayısı:26 505
-Toplam İyileşen Sayısı:180 995
-Toplam Vefat Sayısı:8 916
-Son 24 Saat Vefat Edenler:36
-Aşı Olanların Toplam Sayısı: 29 122

Kaynak: www.coronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS