Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7583 Lv.
GBP GBP 2.2627 Lv.
TRL TRL 0.2951 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Haziran 2019
YORUM

“TÜRKİYECİLİK”

07 Temmuz 2012

Kenan ÖZGÜR
Bizim Bulgaristan’da yaşadığımız dönemde (1989 yılından önce) ülkedeki Türkler Bulgaristan’ı terk ederek Türkiye’ye gitmekten, Türkiye’ye yerleşip yaşamaktan bahsediyorlardı.

Kısaca herkes göç etmekten bahsediyordu ama bunun adı “göçmenlik” veya “muhacirlik” değildi, göçün adı “Türkiyecilikti”! Bu söz Bulgaristan’da yaşayan biz Türklerin milli bilincimizin ne kadar kuvvetli olduğunun, vatan ve millet sevgimizin ne kadar üst seviyede olduğunun, Türklüğe ne kadar bağlı olduğumuzun ispatıdır diye düşünüyorum. Çünkü insanlara her ne verirsen ver, ne kadar iyi şartlarda yaşamayı önerirsen öner dünyanın başka herhangi bir ülkesine gitmeyi değil de sadece ve sadece Türkiye’ye gelip yerleşmeyi düşünüyorlardı. Bu nedenle de buna “göçmenlik veya muhacirlik” demeyip “Türkiyecilik” demişler! Bence bu Bulgaristan Türklerinin kullanmış olduğu TÜRKİYECİLİK üzerinde çalışma yapılmalı!

Ziyaretci sayısı: 16527

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS