Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
11 Ağustos 2020
YORUM

Hac ibadeti ve hikmetleri

12 Kasım 2012

Beyhan MEHMET
Muhterem Müslümanlar!
İslam’ın beş temel esasından biri olan, bedeni ve mali bir ibadet “Hac” imkanı olan Müslümanların hayatlarında bir kez yerine getirmesi elzem bir ibadettir (farz).
Hac, sözlükteki mefhumuyla yönelmek ve ziyaret etmek manalarını taşır. Terim manası ise belirli günlerde “Zilkade ve Zilhicce aylarında” Hac merasimini yerine getirmek anlamındadır. Yani hacı adayının ihrama girmesi, Allah’ın beytini-Kabe’yi ziyaret ve tavaf etmesi, arefe günü Arafat’ta vakfeye durması, müzdelife vakfesi ve şeytan taşlamak hasletlerini icra etmesi...
Hac, Hz. Peygamberin doğduğu, İslamlı tebliği ettiği, hatıralarla dolu bıraktığı müstesna hayatını yaşadığı, Kur’anın nazil olduğu ve Müslümanların kutsal sayılan şehirleri Mekke ve Medine ziyaretlerinin yapıldığı, Arafat’ta mahşer provasının sergilendiği, tavaflarla Kabe ile kalp bağı sağlandığı (Kabe’de, Müslüman’ın kalbide – Allah’ın evidir),say ile Hacer annemiz gibi su arayışı içinde olunduğu,ihramlarla bütün insanların eşit oldukları olgusu vurgulandığı,şeytan taşlama ile içimizdeki olumsuzlukların atılarak, hayırlı ilim,geniş rızık ve salih amel arzularımızın terennümü yapıldığı ve mükafat olarak peygamberimizin vadi (s.a.s) “ kabul edilmiş haccın mükafatı ancak cennettir”, “anasından doğduğu gibi masum ve günahsız” oluşudur. Mevlam nail eylesin, Hac etmeyi arzulayan kardeşlerimize ihsan etsin inşallah.

Ayrıca Hac:
İnananların öz muhasebesini yaptığı, kendilerini buldukları, geçmişini gözden geçirerek daha sağlıklı bir istikbal projesini tasvir ettikleri ve dünya İslam konseyine katıldıkları, yüreklerin berraklaştığı, gözlerin dolduğu, günahlardan arınıldığı, kana kana zemzemlerin içildiği, heyecanların yaşandığı, imanların tazelendiği... emsalsiz bir dünyanın idrakidir Hac. Milyonlarca Müslüman’ın, Allah’ın rızasına nail olabilmek için, katıldıkları bir manevi eğitim...

Rabbim bütün Hacılara “ haccen mebrur, zenben magfur,sayen meşkür” eylesin. (kabul edilmiş hac, affedilmiş günah, şuurlu bir yaşam nasip etsin). Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü Hac Bi’sesi olarak (Hac organizasyonu) 365 kişilik heyetimizle bizler de doyumsuz –manevi havayı teneffüs ettik,hac sorumluluğumuzu yerine getirdik mevlam kabul etsin. Sorumlu bulunduğum Kırcaalimiz için Arafat’ta ve kabe’de dualarda bulundum. Mescid-i Nebevi’de (Yeşil kubbe’de) bulunan peygamber efendimizin kabri saadetlerinde de Efendimize (s.a.s), Kırcaalili Müslüman kardeşlerimin selamlarını ilettim, muhabbetlerini arz ettim.
Kalbi Saygı ve Sevgilerle

Beyhan MEHMET, 12.11.12, MEDİNE-İ MÜNEVVERE
(Nurlu medeniyet şehri)


YAZARIN DİĞER YAZILARI

« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 11 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 512
-Aktif Vaka Sayısı:5 073
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:116
-Toplam Vefat Sayısı:459
-Son 24 Saat Vefat Edenler:12

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS