Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Haziran 2021
YORUM

Beraat Kandilini İdrak ederken

23 Haziran 2013

Beyhan MEHMET
Muhterem Din Kardeşlerim,
Bu gece Beraat kandilini idrak ediyoruz. Mevla’m ibadet ve taatimizi, tövbe ve zikrimizi kabul buyursun. Ümmet-i Muhammed için Beraat vesilesi olsun. Beraat mefhumu “ Suçtan, borçtan, günahtan..ve akla gelen bütün negatif durumlardan” kurtulma ve arınma demektir.

Bu gecede Peygamberimize tam “Şefaat” Hakkı verildi.
Bu gecede “Kur’an” Levhi Mahfuzdan, Yeryüzü semasına bütün olarak indirildi. Ve kadir gecesinde (Takriben 42 gün sonra) ayet ayet inmeye başladı ( 22yıl 3 ay 13 günde tamamlandı).

Bu gece de bazı önemli olaylar belirlenir: bir yıl içinde kim evlenecek, kim hakkın rahmetine kavuşacak, kim razzak olacak (bolluk ve berekete nail olacak) vs.

Beraat gecesinde Allahü Teala Yeryüzü semasına “ Yok Mu” diyerek seslenir : Yok mu Hasta – şifa vereyim, Fakirlikle boğuşan – Bereket kapıları lütfedeyim, günahlarına nedamet edenler – bağışlayayım.

Her gecesini bir kadir ve beraat bilen Peygamberimiz (s.a.s), Beraat kandilini de eşinden izin isteyerek ibadet ve taatle ihya etmiş, Ümmeti için de rahmet ve Magfiret dilemişti.

Mevlam Bu geceyi Ümmetin Beraatine vesile kılsın, rızasıyla dünyada firaset ve Basiretle hareket edenlerden, ukbada da Hz. Peygambere komşu olanlardan eylesin.

Müşterek Dualarla
Allah’a emanet olun Din kardeşlerim.

Beyhan Mehmet
Kırcaali Müftüsü


YAZARIN DİĞER YAZILARI

« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS