Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6759 Lv.
GBP GBP 2.1609 Lv.
TRL TRL 0.2147 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
24 Ekim 2020
YORUM

Din Eğitimi noktasında, Kur’an Kursları ve önemleri

02 Temmuz 2013

Beyhan MEHMET
Değerli Dostlar!
1 Temmuz itibariyle “Yaz Kur’an Kurslarımız” başlamış durumda. Yaz tatilini kapsayan eğitim dönemi 2 aydır. Yani ağustos ayının sonuna kadar sürecektir. Bulgaristan’da takriben 600 noktada yapılacak olan kurslarımızdan, bölge Müftülüğümüzün hizmet sahasında yaklaşık 70 noktada Yaz Kur’an kursları yapılacaktır. Kurs başına asgari öğrenci katılımını 10 öğrenci olarak öngördüğümüzde yaklaşık 700 öğrenci Kur’an kurslarımızda eğitim ve öğretim görecektir.

Kur’an kurslarında uygulanan program:
Kur’an Kurslarımızın tamamında Başmüftülük “ Eğitim şubemizin” hazırlamış olduğu program tatbik edilir. Kursların sona ermesiyle, önce yerel müsabaka, birinci kalan takım ise milli müsabakada bölge müftülüğünü temsilen yarışmaya katılır, Başmüftülüğümüz tarafından ödüllendirilir.

Kurs döneminde neler öğrenilir?
2 ay süren kurs döneminde önce yavrularımız, Kur’an-ı Kerimi Arapça (Orijinal) metninden okumayı öğrenirler, aptes almayı, 5 vakit namaz kılmayı, İslam’ın 5 temel esası, 54 farzı, siyeri ( Hz. Peygamberin hayatını), ahlak ve muamelatı, saygınlık ve mes’uliyeti...ve bir çok konuyu öğrenirler. Böylelikle, öğrenciler verimli bir yaz dönemi geçirmiş olurlar.

Gezi ve piknikler:
Birçok kursumuzda hocalarımız tarafından sosyal etkinlikler tertip edilir, öğrencilerimiz gezi ve pikniklere götürülür. Kurs öğrencilerinin de birbirlerine kaynaşmaları sağlanır.

Mükafatı ile alakalı
Hz. Peygamber (s.a.s) “ Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğreteninizdir” buyuruyor. Kıyamet günü de çocuklarına Kur’an öğreten ve din eğitimi veren ailelere özel bir taç verilerek onurlandıracaklarını müjdeliyor.

Haydin o zaman Kur’an Kurslarına 7’den 70’e ...
Çok okunan, sürekli okunan manalarında Allah’ın bize gönderdiği Kitabı ( Okumaya, anlamaya ve uygulamaya) öğrenmeye ....Davetlisiniz.

Kur’an Kursu öğretmen ve öğrencilerine başarılar dilerim. Mevlam Kur’an kurslarımızı verimli ve feyizli kılsın.

Dua ile Beyhan Mehmet
Kırcaali Müftüsü

Not: Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslam Şurasında alınan karar doğrultusunda Yaz Kur’an kurslarımızın süresi iki aydır. Temmuz ve Ağustos.
Türkçemizde 7’den – 70’e ifadesi aslında her yaş grubundan vatandaşı kapsar.


YAZARIN DİĞER YAZILARI

« Geri dön

ANKET

COVID-19 AŞISI OLMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-10-15
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 23 EKİM 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:34 930
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:1 595
-Aktif Vaka Sayısı:16 033
-Toplam Vefat Sayısı:1 064
-Son 24 Saat Vefat Edenler:16

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS