Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6561 Lv.
GBP GBP 2.1981 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Ekim 2017
YORUM

Batı Trakya Türk Cumhuriyeti, bütün Balkan Türklerinindir

01 Eylül 2016

Kader ÖZLEM
Bu yıl 100 yaşına giren ve Türk tarihindeki ilk cumhuriyet idaresi olan Batı Trakya Türk Cumhuriyeti Balkan Türklerinin yabancı boyunduruğu altında yaşamak istememesine karşı Türk kahramanlığının tipik bir ürünüdür. Bu Cumhuriyetin sadece bölge halkının değil; bütün Balkan Türklerine aittir.

Bölge halkı ile daha sonra Teşilat-ı Mahsusa’nın önde gelen kadrolarının müşterek hareketinde gerçekleşen bu cumhuriyetin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına küçük bir örnek teşkil etmiştir.

Garbi Trakya Müstakilesi veya en güncel adıyla Batı Trakya Türk Cumhuriyeti sonraki yıllarda Anadolu’daki Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet ilanı için güzel bir prova olmuştur.

Bu cumhuriyete baktığımızda Reisi Cumhurun Prizrenli olduğunu, komuta kademesinde çok sayıda Makedonya Türkünü, Kırcaali’deki varlığı dolayısıyla günümüz Bulgaristan Türkünü görüyoruz.

Tabi ana pay, günümüz Batı Trakyası’na aittir. Zira başkent olan Gümülcine ve en fazla emeği sarf eden Türkler oradadır.

Ancak, son tahlilde devletin temsil ettiği Bayrak bütün Balkan Türklerini işaret edildiğini göstermektedir. Bayrağın anlamını ve devletin milli marşını iyi okumak lazımdır.

Pek anlatılmaz bu devlet ama Balkan Türklerinin ve özellikle Batı Trakyalıların gönlünde halen yaşıyor. Bunu sembolleştirme anlamında, Batı Trakyalıların cep telefonlarındaki fotoğraflarda, derneklerin sıkça atıflarında ve her şeyden öte Batı Trakyalıların özgüvenlerinde görürsünüz.

Ziyaretci sayısı: 4758

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign