Ziyaretēi defteri Künye E-gazete
 
DÖVŻZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6275 Lv.
GBP GBP 2.2188 Lv.
TRL TRL 0.2271 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arživ
27 Žubat 2021
YORUM

HAFTANIN ÖZETİ /26 –2 Ocak 2017

02 Ocak 2017

Nilgün AHMET
HÖH partisi, Mogilyane’de soykırım süreci şehitlerini anma mitingi yaptı. Kirkovo (Kızılağaç) İlçesi ve Kırcaali ilinin yüzlerce sakini, zorla isim değiştirme kampanyasına karşı direnişin simgesi haline gelen minik Türkan’ın anmaya Mogilyane (Yoğurtçular) köyüne akın etti. Anma mitingi Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kirkovo İlçe Teşkilatı tarafından organize edildi.

***

DOST Partisi 32 yıl önce şehit olan Türkleri andı. Bulgaristan’da 1989 yılında devrilen eski komünist rejiminin Türk ve Müslümanlara karşı giriştiği asimilasyon uygulamalarında hayatını kaybedenler törenlerle anıldı. Yüzlerce kişinin katıldığı törenin devamında Mogilyane köyündeki Türkan Çeşme Anıtı önünde de bir etkinlik düzenlendi.

***

HÖH partisi, Mestanlı’da soykırım şehitlerini andı. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi 26 Aralık 2016 tarihinde Momçilgrad’da (Mestanlı) düzenlediği törenle 32 yıl önce 27 Aralık’ta soykırım sürecini protesto etme esnasında şehit düşenleri andı.

***

DOST partisi, Mestanlı’da soykırım şehitlerini andı. Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) partisi 36 Aralık günü Momçilgrad’da (Mestanlı) düzenlediği törenle 32 yıl önce 27 Aralık’ta soykırım sürecini protesto etme esnasında şehit düşenleri andı.

***

Bursa’da Bulgarlaştırma Süreci Şehitleri Anıldı. Yıldırım Killililer Derneği ve Yunusemre Mahallesi Muhtarlığı öncülüğühnde bir araya gelen binlerce Bulgaristan Türkü, 32 yıl önce yaşadıkları soykırım sürecini protesto etme esnasında hayatını kaybeden 17 aylık Türkan bebeğin ve tüm şehitlerin anısına mevlit okuttular.

***

Başmüftü, Mestanlı’da yapılan seminerleri ziyaret etti. Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı ve Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, 26 Aralık 2016 tarihinde Momçilgrad (Mestanlı) kasabasında bulunan İlahiyat Lisesi’ni ziyaret etti.

***

BÇK Kırcaali İl Şubesi’nden yardıma muhtaç çocuklara gıda dağıttı. Bulgaristan Kızılhaç Örgütü (BÇK) Kırcaali ilinde ihtiyaç sahiplerine yönelik çok sayıda hayırseverlik girişimlerinde bulundu. 254. Gönüllüler Ekibi, BÇK Gençlik Kolları’na bağlı kulüplerin ve İnteract örgütü ile ortaklaşa olarak Kırcaali, Kirkovo (Kızılağaç), Cebel (Şeyhcuma) ve Çernooçene (Yeni Pazar) ilçelerinde ikamet eden sosyal yönden zayıf olan 147 aileye, kırılgan kesimlerden çocuklara ve tek başına yaşayan yaşlı kişilere yardım yaptı.

***

Bulgaristan Kültür Bakanı Raşidov’dan Vali Özdemir’e Ziyaret. Ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Edirne’ye gelen Bulgaristan Kültür Bakanı Vejdi Raşidov, Vali Günay Özdemir’i makamında ziyaret etti. Vali Özdemir tarafından valilik girişinde karşılanan Bulgaristan Kültür Bakanı Raşidov, şeref defterini imzaladı.

***

Başbakan, Varna Veliki Preslav Mitropoliti ve Şumnu Bölge Müftüsü Hitrino’yu ziyaret etti. Hıristiyanların Noel Yortusu’nu kutladığı bir günde Başbakan Boyko Borisov, Varna ve Veliki Preslav Mitropoliti Joan ve Şumnu Bölge Müftüsü Mesut Mehmedov, hep birlikte tren faciası yaşanan Hitrino (Şeytancık) köyünü ziyaret ederek, sakinleri ile görüştü. Görüşmede Hitrino ve civar köylerde ikamet eden Müslümanlar ve Hıristiyanlar hazır bulundular.

***

Hitrino tren kazası mağdurları için 2 milyon levaya yakın bağış toplandı. Şumnu’ya bağlı ilçe merkezi Hitrino (Şeytancık) köyünde meydana gelen tren kazası mağdurlarını desteklemek için Bulgaristan Kızılhaç Örgütü’nün (BÇK) aracılığıyla toplanan 2 bin milyon levaya yakın bağışların dağıtımına başlandı.

***

21 Şubat, Bulgaristan’da nazizme karşı mücadele edenlerin günü ilan edildi. Başbakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, hükümetin 21 Şubat’ın nazizme karşı mücadele eden kişilere minnet ve şükran duygularının ifade edileceği gün ilan edilmesi kararını aldığı bildirildi.

***

AB ülkelerine işçi gönderilmesini düzenleyen yönetmelik kabul edildi. Hükümet, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine geçici bir görevle gönderilen işçilere daha iyi bir güvenlik sağlanması üzere yeni bir yönetmelik kabul etti. Bu yönetmelikle, hizmet sunma çerçevesinde geçici bir görevle işçi ve memur gönderilmesine ilişkin koşulları ve prosedürleri belirleyen AB direkliklerinin gereklilikleri uygulamaya giriyor.

***

Kuş gribi vakaları nedeniyle kriz masası oluşturuldu. Tarım ve Gıda Bakanı Desislava Taneva’nın İçişleri Bakanlığı, Devlet Milli Güvenlik Ajansı (DANS) ve kuş üreticilerinin temsilcileriyle yaptığı görüşmede halk arasında tavuk vebası olarak bilinen kuş gribi hastalığının kontrolü ve virüsünün imhasına ilişkin kriz masası oluşturulması kararı alındı.

***

Bursa’dan Şeytancık’taki soydaşlara gıda yardımı. Bursa Büyükşehir Belediyesi Belediye Başkanı Recep Altepe’nin emriyle Şeytancık halkına yardım eli uzatıldı. Çeşitli gıdalardan oluşan 800 paket Bursa Büyükşehir Belediyesi yetkilileri tarafından halka dağıtıldı.


YAZARIN DŻŠER YAZILARI

« Geri dön

ANKETAnket Bažlangżē Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

26 ŞUBAT 2021     

-Toplam Vaka Sayısı: 243 946
-Son 24 Saat Yapılan Test Sayısı:12 645
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı: 1 822
-Aktif Vaka Sayısı:31 173
-Toplam İyileşen Sayısı:202 694
-Toplam Vefat Sayısı:10 079
-Son 24 Saat Vefat Edenler:53

Kaynak: www.coronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS