Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
06 Mayıs 2021
YORUM

Ne varsa doğrudadır, doğruluk şaşar sanma

07 Haziran 2017

Sebahat NECİB
Doğruluk kalbin aynasıdır. Doğruluk, insanın kalbin ve dudağının aynı düşünceyi ifade etmesidir. Özün, sözün bir olması, yalandan uzak, kalp temizliği, ruh güzelliği ve iç aydınlığıdır doğruluk.

Doğru söyleyeni dokuz köyden kovsalar da, sen doğrundan şaşma.

Üç dilek tut, anında gerçekleşir deseler “sağlık, kötü insanlardan uzak ve doğru yoldan şaşmamayı” dilerdim.

Son zamanlarda çıkarlarını düşünen insanların çoğaldığı, fedakarlığın azaldığı, hilenin ve ikiyüzlülüğün arttığını görmek bir hayli üzücü.

Bazen, “Ne kadar kötülük dolu bir dünyada yaşıyoruz” demeden geçemiyor insan.

Bir kibirdir ki sarmış insanları bir sarmaşık gibi. Menfaatleri uğruna insanlığından vazgeçmiş, insan olduklarını unutur olmuşlar.

Bir takım insanlar var ki, doğru duran birini görse eğdirmek için elinden geleni ardına koymaz. Çünkü kibir sarmıştır ruhunu. Senin iyiliğin, başarın ve doğruluğun ona diken gibi batar. Bir adım yükselmek için, bin defa ezer; bir adım daha yükselmek için bin defa çiğner seni. Kendi başarısızlığı karşısındakinin başarısından dolayı olduğuna inanır. Halbuki bu dünyada herkesin bir yolu vardır yürüdüğü. Keşke herkes kendi yolunda yürüyüp, kimsenin yoluna taş atmasa, çelme takmak istemese, yan yana yürümeyi öğrense.

Dünyada milyonlarca renk vardır. Ancak siyah ve beyaz bilimsel olarak renk sayılmamaktadır. Ben bu kişileri siyah renk gibi görüyorum, doğruluktan şaşmayanları ise beyaz. Bütün renkler beyazdan oluşur, siyah renkler ise bütün renkleri yutar.

Ne güzel demiş Hz. Mevlana, “Birine eğri bakınca o kişi eğrilmez, bil ki senin işin doğru gitmez.”

Fitne uyandırıp, insanların durumunu ve yaşama yollarını doğruluktan saptırmaya çalışanlar vardır. Sayıları da senin başarılarınla artar. “Meyve veren ağaç taşlanır” misali. Atılan taşlar seni yıldırmasın. Onlar meyvelerin için atılmışlardır. Öyle ki meyvesiz ağaç da taşlanmaz. Başarı güzel bakmaktan geçer, başarı güzel düşünmekten geçer, başarı doğruluktan geçer.

O yüzden, "Güzel düşün, iyi hisset, yanılma, aldanma. Ne varsa doğrudadır, doğruluk şaşar sanma" - T. Fikret.


YAZARIN DİĞER YAZILARI

« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS