Tsvetan Tsvetanov’un başkanlığında Bulgaristan İçin Cumhuriyetçiler partisi kuruldu



Pazartesi, 28 Eylül 2020

   Tsvetan Tsvetanov’un başkanlığında Bulgaristan İçin Cumhuriyetçiler partisi kuruldu İktidar partisi GERB'in eski Genel Başkan Yardımcısı Tsvetan Tsvetanov, "Bulgaristan İçin Cumhuriyetçiler" adını verdiği partisini resmen kurdu. Kuruluş toplantısı, opera sanatçısı Georgi Pandurov'un Bulgaristan'ın milli ve Avrupa Birliği marşlarının canlı performansıyla başladı.

Toplantının sunuculuğunu yapan Viktor Serafimov, Tsvetan Tsvetanov'u en başarılı Bulgar siyasetçilerinden biri ve "Bulgaristan İçin Cumhuriyetçiler" partisinin ideoloğu olarak tanıttı.

Tsvetanov, yaptığı konuşmada, "Bu partinin ideoloğu sizlersiniz, onun enerjisini taşıyorsunuz ve birlikte yönetimde şeffaflık, bölen değil birleştiren değerler yönünde Bulgaristan için değişim yapabiliriz. Geçen bir yıl içinde gördüğümüz şey, ülkenin geleceği için net bir ufka sahip olunmaması. 80 gün süren protestolara da tanık oluyoruz, bu ise zamanla biriken negatif bir enerjiye dönüşüyor. "Bulgaristan İçin Cumhuriyetçiler" partisi olarak ülkenin Avrupa-Atlantik değerlerine giden yolunu güçlendireceğiz. Bugün her zamankinden daha çok işleri, ırkları veya inançları ne olursa olsun herkesi birleştiren siyasi bir projeye ihtiyacımız var. Etkili bir yönetim sonucunda tüm Bulgarların elektronik ortamda oy kullanabileceği etkili bir e-devletimiz olacak. Yüksek seçmen katılımı sağlanmasının ve belirli bölgelerde artan korkunun ortadan kaldırılmasının anahtarı bu" diye konuştu.

GERB Eski Meclis Grubu Başkanı, "Bunca yıldır yurt dışındaki Bulgarlara yönelik politika yürütmeye layık bir kişi olduğu için teşekkür ederim, bahsettiğim kişi Chicago'daki Başkonsolosumuz General İvan Ançev, onun görev süresi iki gün önce sona erdi, ancak bugün itibariyle "Bulgaristan İçin Cumhuriyetçiler" partisi için çalışacak" diye vurguladı. "Bilgili ve becerili olan herkesin bu partide yeri var, yurt dışından birçok Bulgar'ın dönüp parti projemizi desteklemelerinden dolayı mutluyum. İlk defa profesyonelliği ile ön plana çıkan kişiler böyle bir parti projesinde yanımızda yer alıyor. Tüm ekibe ve yapılan muazzam işlerin yanı sıra ülkemizin gitmesi gereken yönü için gerçek enerjiyi veren hepinize teşekkür ederim" dedi.

Tsvetanov, "Partimizde herkesin kendi görüşüne sahip olması için diyalog ve normal ilişkiler kurmaya gayret edeceğiz. Saldırganlığa gerçek çözümlerle cevap vereceğiz. Parti tüzüğüyle ilgili konuyu tartıştığımızda birçok öneri geldi, ancak esas öneri bu partinin liderin egemen olduğu bir parti olmaması, ancak belirli konuları tartışırken uzman değerlendirmesine dayanarak nesnel bir sonuç alabileceğimiz geniş katılımlı bir Yürütme Konseyi tarafından alınan kararlarla yönetilmesi yönünde oldu" diye ekledi.

Siyasi parti, yalnızca bir kez yeniden seçilebilecek dört yıllık bir döneme seçilen Genel Başkan tarafından yönetilecek.

Tsvetanov, "Siyasette takım çalışması ve süreklilik yönünde çabalamalıyız. Aktif olalım, önerilerde bulunalım. Her birinizin bu enerjiyi taşıdığına ve aynı zamanda doğru yönde olduğumuz için mutluyum - insanların işlerini ellerinden almak yerine halkın beklentilerini karşılayan adalet ve yargı reformu istiyoruz. Kararlarımızın her birinde şeffaflık ve süreklilik olmalı, bu yüzden tüm sektörlere yönelik sektörel politikalar istiyoruz. Bu sektörler olmadan geleceği inşa edemeyiz. En önemlisi, tüm vatandaşların, herkesi birleştiren ulusal bir partiye sahip olmalarını sağlıyoruz. Geçen yıllarda bazı yerlerde toplumsal bölünmelerden dolayı büyük bir hayal kırıklıkları yaşadım, insanlar tekrar nefret ve toplumsal bölünmeye geri dönmek istemiyorlar" dedi.

Tsvetanov, sözlerini şöyle sürdürdü: "Girişim Komitesine katılanlara teşekkür ederim, çünkü bu başarılı ve kaliteli insanlar olmadan bu projeye devam etmenin bir yolu yok. Bulgaristan Parlamentosu çalışamaz hale geldi ve AB'nin yeni dönemle ilgili maliye meseleleri tartışılamıyor. Mevcut Parlamento halkın güvenini kaybetti, bu nedenle daha fazla adil seçim yapılacağı garanti altına alınarak seçimler ne kadar erken olursa o kadar iyi, bizler Bulgaristan'daki demokratik toplumun erken seçim taleplerini destekliyoruz".

Tsvetanov, "Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin koruyucusu olduğumuz yönünde bizi eleştiren birçok kişi olacak. Cumhurbaşkanı ile görüş ayrılıklarımız her zaman çok açık olmuştur, ama ben ülkemizin Avrupa-Atlantik rotasından hiçbir zaman sapmadım ve kurumlara olan güveni zedelememek için hiçbir zaman kişilerarası çatışmalara girmedim. İstifa taleplerini destekliyoruz, bazı yerlerde tekrar güven inşa etmeliyiz, çünkü güven olmadan yönetmenin bir yolu yok. Parti olarak değerlerimizi paylaşan herkesle müzakerelere hazırız. Bulgaristan'ı Avrupa'da bize güç verecek bu enerji bağımsızlığına kavuşturalım, ABD ile ortak olalım, ama Avrupa Birliği değerleri rehberimiz olsun. Ülkesine geri dönmek isteyen birçok Bulgar var, hadi onları buraya çekmek için gerekli olan bu yüksek teknolojili ortamı yaratalım" diye çağrıda bulundu.

Bulgaristan İçin Cumhuriyetçiler partisinin kurulması için 89 kişiden oluşan İnisyatif Komitesi bir hafta önce tanıtıldı. Dünkü kuruluş toplantısında Tsvetanov, partinin Genel Başkanı seçildi.


DİĞER HABERLER