Denitsa Saçeva: HÖH ile Bakanlar Kurulu'nun oluşumu için isimleri görüşmedik



Salı, 18 Haziran 2024

  Denitsa Saçeva: HÖH ile Bakanlar Kurulu'nun oluşumu için isimleri görüşmedik

İki siyasi parti arasındaki müzakereler Ulusal Meclis'te yapıldı

Bir sonraki Bakanlar Kurulu'nun yapısı ya da oluşumu için isimler tartışılmadı. Bu durum Pazartesi günü GERB ve HÖH müzakere ekipleri arasında yapılan görüşmelerden sonra netleşti. Seçimi kazanan parti, Millet Meclisi başkanı ve başbakanın GERB'ten olmasında ısrar ettiklerini yineledi.

Denitsa Saçeva, "Ortak sorumluluk hükümeti hakkında konuşuyoruz. Muhtemelen tartışmaya sunacağımız belge, ortak sorumluluk hükümetine ilişkin bir anlaşma olacak" dedi.

Saçeva, "Bulgaristan'ın hem liderlerin hem de parlamento gruplarının siyasi davranışlarında, konuşma tarzlarında niteliksel bir değişikliğe ihtiyacı var. Seçmenler daha fazla çatışma siyaseti istemediklerini, hiçbir partiye tek başına yönetme güveni vermediklerini ve rıza siyaseti olması gerektiğini gösteriyor" dedi.

Son parlamento seçimlerinin sonuçlarının artık sorumluluktan kaçamayacakları sonucuna varmalarına neden olduğunu ve parlamentoda temsil edilen en büyük grup olarak GERB-SDS'nin diğer tüm partilere görüşme daveti gönderdiğini belirtti. Ümit, "ortak sorumluluk hükümeti" kurmanın bir yolunu bulmaktır.

Saçeva, "HÖH'nden meslektaşlarımız davetimize yanıt verdi. PP-DB ve "VIZRAJDANE"dean ret cevabı aldık," diye teyit etti.

Ancak HÖH ile yapılan görüşmeler, Şengen, Avro bölgesi, yatırımlar, işgücü piyasası, modernizasyon politikaları, savunma, yargı reformu ve yolsuzlukla mücadele gibi ülkemizin temel öncelikleri açısından benzer programlara sahip olduklarını gösterdi.

Saçeva, "Yarın diğer gruplarla görüşmelere devam edeceğiz" dedi.

Temenujka Petkova GERB-SDS ve HÖH'nin programlarında kamu maliyesi, ekonomi ve yolsuzlukla mücadele reformu alanlarında pek çok benzerlik olduğuna dikkat çekti.

"Raya Nazaryan, "50. Ulusal Meclis kurulur kurulmaz ve parlamento komisyonları oluşturulur oluşturulmaz, ilk görev Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu üyelerinin seçimine ilişkin kuralları sunmak, değerlendirmek ve kabul etmek olacaktır. Ardından yolsuzlukla mücadele reformu, yasadışı yollardan edinilen mülklere el konulmasıyla ilgili tamamen yeni bir yasanın sunulmasıyla devam etmelidir" dedi.

Mevcut Ceza Kanunu 1968'den kalma olduğu için tamamen yeni bir Ceza Kanunu hazırlanması yönünde genel bir vizyon da vardı.

Nazaryan, "Vizyonumuz, tüm reformların gerçekleştirilebilmesi için 4 yıllık bir hükümet dönemidir" diye ekledi.

Kaynak: nova.bg


DİĞER HABERLER