AB Komisyonu Başkanı, AK’nin Bulgaristan’ın Schengen’e katılımına verdiği desteği yeniden teyit ettiPazartesi, 28 Kasım 2022

 AB Komisyonu Başkanı, AK’nin Bulgaristan’ın Schengen’e katılımına verdiği desteği yeniden teyit etti

Bugün Cumhurbaşkanı Rumen Radev, 25 Kasım’da Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek Bulgaristan'ın, ülkemizin AB’nin dış sınırlarının korunmasında elde ettiği başarıların tüm Avrupalı ​​ortaklar tarafından tanınması ve ülkemizin de en kısa zamanda Schengen Bölgesi’ne girmesi yönündeki beklentisini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı, “Bağlantı, kriz zamanlarında ve kesintiye uğrayan veya son derece kısıtlanan tedarik zincirlerinde kilit öneme sahip. Bu nedenle, Schengen Bölgesi’nin genişletilmesi yoluyla Güneydoğu Avrupa'daki AB üye devletleri arasındaki iletişimi kolaylaştırmak bir öncelik olmalıdır” diye vurguladı.

AK Başkanı, Bulgaristan'ın Schengen'e katılımına verdiği desteği dile getirdi ve güçlü göç baskısına rağmen ülkemizin AB sınırlarını korumada elde ettiği başarılı sonuçların altını çizdi.

Görüşmede hükümetin ekonomik krizin vatandaşlar ve işletmeler üzerindeki olumsuz etkilerinin üstesinden gelmek ve Bulgaristan'ın makroekonomik ve finansal istikrarını garanti altına almak için aldığı önlemler de ele alındı. Radev, “Enerji kaynaklarının fiyatlarının düşürülmesi, makul bir bütçe politikasının uygulanması ve ülkenin aşırı borçluluğunun önlenmesi yoluyla son haftalarda enflasyon artışında sağlanan düşüş, kabul edilen ülkemizin Avro Bölgesi'ne katılım için ulusal eylem  planının uygulanmasına da katkıda bulunmakta ve ülkemizin tam Avrupa entegrasyonu yolunda bir sonraki düzenli hükümet için sağlam bir temel oluşturmaktadır” dedi.


DİĞER HABERLER