Başkonsolos Hüseyin Ergani: Yeni Yılın Türk ve Bulgar halkları için başarılı ve güzel başlangıçların yılı olmasını temenni ediyorumCuma, 29 Aralık 2017

 Başkonsolos Hüseyin Ergani: Yeni Yılın Türk ve Bulgar halkları için başarılı ve güzel başlangıçların yılı olmasını temenni ediyorumT.C. Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani Kırcaali Haber Gazetesinin sorularını yanıtladı. Sayın Başkonsolosumuza teşekkür ediyoruz, söyleşiyi okuyucularımıza sunuyoruz.

- Sayın Ergani, yaklaşık 1 yıldır T.C. Filibe Başkonsolosu görevindesiniz. Bu 1 yıl zarfında Başkonsolosluğun ne gibi faaliyetleri oldu?

2017 yılı Ocak ayının son haftasında Filibe'ye geldim. Dost, komşu ve müttefik bir ülkede görev yapmak benim için her bakımdan bir gurur ve mutluluk kaynağıdır. Yeni göreve başlayan bir diplomat olarak öncelikle bir alışma süresi oluyor. Türk ve Bulgar halkları arasında ilişkiler ve ortak kültürel değerler çok fazla olduğundan alışmak için zamana ihtiyaç duymadan, daha ilk günden itibaren yoğun bir çalışma dönemi geçirdik. Bu dönemde başta Filibe ve Kırcaali olmak üzere görev bölgemizdeki vilayetlerde kültürel ve ekonomik faaliyetlere ağırlık verdik. Bu bağlamda örneğin Filibe'deki tarihi Çifte Hamam'da Trakya Üniversitesi Senfoni Orkestrası tarafından düzenlenen konser çok ilgi çekti. Akustiği de son derece güçlü olan tarihi hamamda ilk kez bir müzik konseri gerçekleştirilmesi büyük ilgi gördü. Kırcaali'ye de ilk kez TÜRKSOY müzik grubunu getirdik. Öte yandan, Filibe Uluslararası Fuarı vesilesiyle Eylül ayında Bulgaristan'da yatırım fırsatlarını fuara katılan Türk işadamlarına tanıtan bir Forum düzenledik. Hasköy, Pazarcık ve Paşmaklı vilayetlerinin yatırım potansiyelini Türk işadamlarına tanıtmaya çaba gösterdik. Ayrıca Bulgaristan'da birlikte yaşama kültürünü daha da geliştirecek katılımcı formatta örneğin Kadınlar Günü, Aşure Günü, Anadil Günü, 23 Nisan Çocuk Bayramı gibi etkinliklere de mümkün olduğunca destek vermeye çaba gösterdik.

- Başkonsolosluğun bulunduğu Filibe şehri 2019 yılı Avrupa Kültür Başkenti ilan edildi. Bu vesileyle Başkonsolosluğun düzenlediği önemli etkinliklerden bahseder misiniz?

2019 Avrupa Kültür başkenti projesi kapsamında, Türkiye'den tanınmış üç ressamımızın eserlerinden oluşan sergiyi "Filibe 2019'a Merhaba" başlığıyla Ekim ayında düzenlediğimiz etkinlikte açtık. TÜRKSOY'la birlikte "Altaylardan Balkanlara Türk Dünyası Resim Sergisi" de Filibe TrakArt galerisiyle bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz başarılı ve ilgi gören bir faaliyet oldu. Türk dünyasından farklı ülkelerden çok sayıda ressamın eserleri bu vesileyle Filibeli sanatseverlerle buluştu. Geleneksel Nemrut tırmanışına Bulgaristan'ı temsilen bu yıl katılan engelli kardeşlerimiz de Filibe 2019 bayrağını Nemrut dağına diktiler. Filibe 2019 kapsamındaki kültürel faaliyetlerin 2018'den itibaren artarak devam ettirilmesini planlıyoruz.

- Yeni yıl vesilesiyle soydaşlara bir mesajınız var mı?

Yeni Yıl herkesin bir yandan güzellikleri ve zorluklarıyla geçen yılın muhasebesini yaparken, diğer yandan gelecek için güzel umutlar beslediği, güzel başlangıçlar yapmayı hedeflediği bir vesiledir. 2018 Bulgaristan'ın Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı'nı üstleneceği önemli bir yıl. Aynı zamanda Filibe 2019 Avrupa Kültür Başkenti Projesinin de tüm hazırlıklarının tamamlanacağı yıl. Bulgaristan'la çok özel ve güçlü ilişkilerimiz var. Bu ilişkilerde şüphesiz soydaşlarımızın da çok önemli etkisi ve yeri bulunuyor. Bu bağlamda Yeni Yılın Türk ve Bulgar halkları için başarılı ve güzel başlangıçların yılı olmasını temenni ediyorum. Bulgaristan'la ikili ilişkilerimiz bakımından da başarılı ve güzel bir yıl olmasını diliyorum. Esasen ikili ziyaret trafiğindeki ivmeye bakıldığında bunun için çok güçlü işaretler olduğunu söyleyebilirim. 7 Ocak'ta Bulgaristan'dan üst düzeyde büyük bir heyet İstanbul Balat'ta İBB tarafından restore edilen Demir Kilise'nin açılışını yapmak üzere Türkiye'ye gidecek. Türkiye'den de aynı şekilde yakın gelecekte üst düzey ziyaretler olacağını şimdiden söyleyebilirim. İlişkilerdeki bu ivme şüphesiz Bulgaristan'daki soydaşlarımıza da olumlu yansıyacaktır. Şükürler olsun ki soydaşlarımızın sorunları büyük ölçüde çözülmüştür. AB ülkesi olan ve Avrupa hukuk sistemine bağlı kardeş Bulgaristan'da soydaşlarımızın kalan sorunlarının her zaman olduğu gibi birlik ve beraberlik içinde, kardeşlik hukukuna halel getirmeden, hukuk çerçevesinde çözüleceğine inanıyorum.


DİĞER HABERLER