Boyko Borisov: Tek şansımız uzmanlardan oluşan bir kabine kurmakPerşembe, 13 Haziran 2024

 Boyko Borisov: Tek şansımız uzmanlardan oluşan bir kabine kurmak

Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) Genel Başkanı Boyko Borisov, Bulgaristan'ın kendisi başbakan adayı olmadan bir hükümete sahip olması için mümkün olan her şeyi yapacağını açıkladı. Borisov bu açıklamayı 9 Haziran'da yapılan 2'si 1 arada seçimlerin ardından düzenlediği ve oy sonuçlarına ilişkin analizini sunduğu ilk basın toplantısında yaptı.

Borisov, "Başbakan GERB'den olursa hükümet kurulacak, çünkü GERB bunu hak ediyor. Müzakere olasılıklarını sakinleştirmek için başbakan adayı olmayacağım" dedi.

Parti, 50. Millet Meclisi'nin geri kalanıyla kabine kurma adımlarını görüşmek üzere bir müzakere ekibi oluşturacak. Borisov, ekibin Temenujka Petkova, Raya Nazaryan ve Denitsa Saçeva'dan oluşacağını söyledi.

Hükümetin ancak ilk görevlendirme ile kurulabileceğini belirten Borisov, eski AB Komiseri Maria Gabriel'in böyle bir kabinede yer almayacağını vurguladı.

"Hükümetin kurulması için tek şans herkesin egosunu yenmesi ve uzman bir kabine kurmasıdır. Başta başbakan, dışişleri bakanı ve savunma bakanı olmak üzere GERB'in hakimiyetinde olmalı. Sonuçlar bunu gösteriyor" diyen Borisov, artık palavracıların ya da benmerkezcilerin değil devlet adamlarının zamanı olduğunu söyledi.

 


DİĞER HABERLER