Bulgaristan, “Gazprom" ile ısınma sezonun sonuna kadar gaz tedariğini müzakere edecekCuma, 26 Ağustos 2022

 Bulgaristan, “Gazprom

NOVA TV’nin “Merhaba Bulgaristan” programına konuk olan Enerji Bakanı Rosen Hristov, “Rusya tarafının ekonomik çıkarlarının üstün geleceğine ve Gazprom Şirketinin Bulgaristan'a gaz satacağına inanıyoruz” diye kaydetti. Bakan, “Siyasi sebepler ağır basar da Rusya bize gaz satmayı reddederse, bu olası bir tahkim davasını kazanma şansımızı artıracak” diye savundu.

Hristov’un ifadesine göre, özel tüccarlar tarafından rezerve edilen ve gazı satılamaz hale getiren yüksek fiyat nedeniyle hükümet, Petkov kabinesi tarafından kararlaştırılan ABD’den sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tankerleri için teslimat yeri ayırmadı.

Bakan, “Gazprom" ile teslimatların yeniden başlamasına ilişkin görüşmeler için ilk adımlar atıldı” diye açıkladı. Bulgaristan tarafı, mevcut sözleşmeye göre banka teminatı sunarak ve teslim edilen miktardan sonra ödeme yaparak avans ödemesinde değişiklik talep edecek.

Hristov, uzun vadeli bir sözleşme imzalanmak istenmediğini, ancak mevcut sözleşmedeki bir maddeye göre ısıtma sezonunun sonuna kadar tedarik müzakerelerinin yapılacağını belirtti.

Bakan, “Gazprom ile yapılan sözleşmenin eki muhtemelen gerekli olacak” dedi ve Rusya’dan doğal gaz tedariğinin şu anda enerji ihtiyacımızı karşılamak için en ucuz ve en karlı olduğu görüşünü yineledi.


DİĞER HABERLER