Bulgaristan'ın MİG-29 uçaklarının bakımını Rusya yapacakPerşembe, 22 Mart 2018

 Bulgaristan'ın MİG-29 uçaklarının bakımını Rusya yapacakSavunma Bakanlığından verilen bilgiye göre Rus Uçak Şirketi MiG ile Bakanlık arasında MİG-29 tipi uçakların bakımına ilişkin çerçeve anlaşması imzalandı. Bakım hizmet alımı ihalesine katılmaya sadece MİG-29 tipi uçakların üreticisi olan MİG Şirketi davet edildi.

81 milyon leva değerindeki anlaşma, yedek parça ve hizmetlerin temin edilmesini öngörmektedir. Yedek parçaların değiştirilmesi, Graf İgnatievo Askeri Hava Üssü'nde Bulgar mühendisleri tarafından gerçekleştirilecek.

Bakım ve onarım, dört yıl hizmet ömrünü artıracak 12 hava muharebe ve 3 askeri eğitim ve hava muharebe MiG-29 savaş uçağına yapılacak. Böylelikle Bulgar Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçaklarının yeniden uçuşa elverişliliği sağlanacak ve hava sahasının korunmasına ilişkin ödevlerin yerine getirilmesi de dahil olmak üzere onların kullanımı garanti edilecek.

Bu anlaşma hazırlık sürecinin ileri bir aşamada olduğu ve nisan ayı sonuna kadar ulusal Meclise sunulması beklenen yeni tipte çok amaçlı savaş uçağı satın alma prosedürünün iptal edilmesine veya geciktirilmesine yol açmamaktadır.


DİĞER HABERLER