Savunma Bakanı Atanas Zapryanov: Ukrayna ve halkıyla dayanışma içinde olmaya devam edeceğizPazartesi, 15 Nisan 2024

 Savunma Bakanı Atanas Zapryanov: Ukrayna ve halkıyla dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz

"Rusya'nın yasadışı ve gayrı meşru saldırganlığına karşı koyma çabalarında Ukrayna ve halkıyla dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz. Sizi temin ederim ki Ukrayna'ya yardım, mevcut geçici hükümet döneminde de savunma politikamızın odak noktası olmaya devam edecektir." Savunma Bakanı Atanas Zapryanov bugün, 15 Nisan'da, Uluslararası Kırım Platformu çerçevesinde düzenlenen Karadeniz'de Güvenlik konulu İkinci Konferansta bu açıklamayı yaptı.

Sofya'daki Merkez Askeri Kulübü'nde düzenlenen foruma Savunma Şefi Amiral Emil Eftimov da katıldı.

Bakan Zapryanov, "Askeri-stratejik açıdan bakıldığında, Ukrayna'nın kazanmasına yardımcı olmak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Bu bizim stratejik çıkarımızdır. Bu nedenle son on ay içerisinde Ukrayna'ya gönderdiğimiz askeri yardımın kapsamını güçlendirdik ve genişlettik. Bu bir eylem değil, bir süreçtir," diye vurguladı.

Bulgaristan'ın NATO Stratejik Konsepti ve AB Stratejik Pusulası'nda belirtilen güvenlik ortamı değerlendirmelerini paylaştığını söyledi. Bakan Zapryanov, "Ukrayna'da devam eden Rus saldırganlığından kaynaklanan güvenliğimize yönelik ciddi zorluklar görüyoruz. Bu durumun yayılma potansiyeli, Bulgaristan da dahil olmak üzere İttifak'ın doğu kanadındaki ülkelerin güvenliğini etkilemektedir" dedi.

Bakan Atanas Zapryanov basına yaptığı açıklamada "Rusya'nın Ukrayna'daki saldırganlığı devam ederken Karadeniz'in güvenliğinden bahsedemeyiz" dedi. Bakan, deniz mayınlarının kullanımı gemicilik ve limanlarımız için tehdit oluşturduğundan Bulgaristan'ın bu durumdan etkilendiğini vurguladı.

Bakan Zapryanov, TBMM'nin Karadeniz'de Mayın Karşı Tedbirleri Denizcilik Grubu'nun (MCM Black Sea) kurulmasına ilişkin Memorandumu onayladığını açıkladı. "Bu, Bulgaristan, Romanya ve Türkiye arasındaki Deniz Mayın Eylem Grubuna yeşil ışık yakıldığı ve bu anlaşmayı pratikte uygulamaya başlayabileceğimiz anlamına geliyor. Amacımız böylece üç ülkenin ortak çabalarıyla kara mayınlarından kaynaklanan trajik durumları önlemektir" diyen Bakan Zapryanov, bunun denizcilik, turizm, nüfus ve balıkçılık için iyi olacağını vurguladı.

"İran'ın İsrail'e yönelik saldırısı Orta Doğu'daki durumu ciddi şekilde istikrarsızlaştırabilecek saldırgan bir eylemdir. Uluslararası toplum ve biz bu saldırıyı çoktan kınadık. Kimse geniş çaplı bir savaş istemiyor," diyen Bakan Atanas Zapryanov Orta Doğu'daki durumu yorumladı. Zapryanov, zor da olsa gerilimin düşürülmesinin sağlanacağına dair umudunu dile getirdi.

Konferans, Bulgaristan Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları ile Ukrayna Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları tarafından Savunma Stratejileri Merkezi (Ukrayna) ile ortaklaşa düzenleniyor. Forum sırasında Bakan Zapryanov, NATO Genel Sekreter Yardımcısı Angus Lapsley, Romanya ve Birleşik Krallık Savunma Bakan Yardımcıları Simona Cojucaru ve Lord Timothy Minto'nun yanı sıra Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Mykola Tochitsky ile de görüşmelerde bulunacak. Görüşmeler Karadeniz bölgesindeki güvenlik sorunlarına odaklanacak.


DİĞER HABERLER