Sofya’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü EtkinliğiCuma, 16 Temmuz 2021

 Sofya’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinliği

Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği Konutunda gerçekleştirilen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü töreninde şehitlerin anısına saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu.

Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, suç şebekesi FETÖ'nün geçmişinin hukuksuzlukla dolu olduğuna işaret ederek, "FETÖ'nün kanlı darbe girişimi, siyasi ve ekonomik amaçlar güden bu örgütün yüzünü gün yüzüne çıkarmıştır. Devletimizin FETÖ'ye karşı tavizsiz ve kesintisiz olarak başlattığı mücadele tüm gücüyle devam edecektir." dedi.

Türkiye'nin Bulgaristan makamları ile çok yakın ilişkiler içinde olduğuna işaret eden Sekizkök, "Bulgaristan'daki terör örgütü elebaşlarının bir kısmı ülkemize sınır dışı edildi, birçoğuna ülkeye giriş yasağı kondu, ayrılmak zorunda kaldılar." diye konuştu.

Bulgaristan Müslümanları Diyaneti Başmüftüsü Mustafa Aliş Haci şehitlerin anısına dua okudu.

Törende ayrıca 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliğinin açtığı hikaye ve şiir yarışmasında derece alan katılımcılara ödülleri dağıtıldı.

Rezidansın bahçesinde Anadolu Ajansı foto muhabirlerinin darbe girişimi gecesinde çektikleri fotoğraflardan oluşan sergi de düzenlendi.

Anma törenine Bulgaristan Ayrımcılıktan Koruma Komisyonu Başkanı Ana Cumalieva, Bulgaristan Müslümanları Yüksek Dini Şura Başkanı Vedat Ahmet, politikacılar, kültür, ekonomi ve sanat çevreleri temsilcilerinin yanı sıra Türkiye dostu çok sayıda kişi de katıldı.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER