Türk-Bulgar İşadamları Dernekleri Birliği kurulduCuma, 30 Ocak 2015

 Türk-Bulgar İşadamları Dernekleri Birliği kurulduBulgaristan'da faaliyet gösteren Bulgar-Türk işadamları dernekleri aynı çatı altında birleşerek Türk-Bulgar İşadamları Dernekleri Birliği'ni kurdu.

Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Bulgaristan'ın, Türkiye'nin güçlü ekonomisi ve geniş yatırım olanaklarından daha çok yararlanması gerektiğini kaydetti.

Türkiye'nin önümüzdeki 10 yılda çeşitli projelere yapacağı yatırımların 520 milyar dolara ulaşacağını ve Çin Cumhuriyeti'nden sonra dünyanın ikinci en büyük yatırımcısı olacağın ifade eden Gökçe, yeni birliğin de Bulgaristan'a daha çok Türk yatırımı çekilmesi, Bulgar işadamlarının Türkiye'ye yatırım yapması ve iki ülkenin iş sektörlerinin üçüncü ülkelere birlikte yatırım konusunda destek olacağını anlattı.

Merkezi Sofya'da bulunan Türk-Bulgar Sanayi ve Ticaret Odası (TBSTO) Genel Başkanı Zeki Bayram ise AA'ya yaptığı açıklamada, oluşturulan çatı örgütünün hedeflerini anlatırken, "Birlikten kuvvet doğar felsefesiyle yeni bir oluşumu gündeme taşıdık" dedi.

Bayram, Türkiye'nin yatırımlarından Bulgaristan'ın daha çok nasiplenmesi gerektiğini Bulgaristan'daki Bulgar ve Türk sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle iki ülke arasında 10 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşılması gerektiğini vurguladı.

Trakya Glass Fabrikası Müdürü Alper Can da, "Bulunduğumuz coğrafyada Bulgaristan'daki yatırım olanaklarının bizim için elverişli olduğuna karar verdik. Cam sektöründe 2004 yılından bu yana yaptığımız üretime 600 milyon dolarlık yatırım yaptık, 2 bin kişiye istihdam yarattık" dedi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER