Yunanistan'da Bulgarların da yer aldığı bebek satan bir şebeke çökertildiCuma, 23 Aralık 2016

 Yunanistan'da Bulgarların da yer aldığı bebek satan bir şebeke çökertildi Bulgaristan Devlet Radyosu'nun (BNR) haberine göre Kuzey Yunanistan'da polis, Bulgaristan vatandaşlarının da yer aldığı bebek satan bir suç şebekesini daha çökertti. Anneleri Bulgaristanlı olan bebeklerin satışı 6000-8000 avro arasında değişen fiyatlarla yapıldı.

Polisin birkaç ay şebeke üyelerinin eylemlerini takip etmesi sonucunda hem Bulgaristan, hem Yunanistan vatandaşları tutuklandı.

Şebekede yer alan birkaç kişi Bulgaristan'da yoksul olan hamile kadınlar bulup, onları çocuklarını satmaya ikna ettikten sonra doğuma kadar Katerini şehrine götürüyordu. Daha sonra anneler, Pieria ilinde bulunan bir klinikte doğum yaptıktan sonra hekimlerin, avukatların ve noterlerin iştirak ettiği Yunanistan'daki suç şebekesi harekete geçiyordu.

Olayı araştıranların ifadelerine göre bebek satışı mükemmel bir şekilde organize edildi. Yetkililerin görevlendirdiği iki gizli polis şebeke üyeleriyle görüşüp, kendilerini çocuksuz bir aile olarak tanıtarak, bebek satın almak istedi. Bebek tacirleri, sözde bu aileden bir bebek için 8000 avro istedi.

Şu ana kadar yapılan araştırmalara göre en az 13 tane yasa dışı çocuk evlatlık edinme olayı var, ancak bu sayı daha da yüksek olabilir. Yetkililer, satılan bu bebeklerin gerçek annelerini tespit etmeyi başardı ve onların ifadesini aldı.

Çocuklarını satan bu anneler 44 yaş altında ve onların bu tür başka şebekelere de iştirak ettikleri düşünülüyor.

Olay araştırılmaya devam ettiği için hala her hangi bir şahıs hakkında suç duyurusunda bulunulmadı.

Daha önce de Bulgaristan uyruklu kişiler Katerini'de gerçekleştirilen bebek satışı olayına karışmışlardı.


DİĞER HABERLER