1 milyon leva yatırım yapan yabancılara Bulgar vatandaşlığı verilecekPerşembe, 24 Ekim 2013

1 milyon leva yatırım yapan yabancılara Bulgar vatandaşlığı verilecekBugün Meclis'in kabul ettiği önergeyle Bulgaristan'da bulunan yabancı uyruklu kişilere bankaya 1 milyon leva yatırdıkları halde daimi ikamet hakkı verilecek. Onların en az 5 yıl süreli portföy yönetiminde banka ile mevduat sözleşmesi olması gerekiyor. Böylece Bulgar Sosyalist Partisi'nin sunduğu önergeyle Yabancılar Kanunu'nda değişiklik yapıldı.

Bu kanun değişiklikleriyle ülkede 2 milyon levadan fazla yatırım yapan yabancılara daha elverişli koşullar sunuluyor.

Ana muhalefet GERB partisi temsilcileri, yapılan değişikliklerle kaynağı bilinmeyen yatırımların yasallaştırılmasıyla birlikte yabancılara hem daimi ikamet statüsü, hem de vatandaşlık statüsüne sahip olacakları şüphelerini dile getirdiler.

BSP temsilcileri, bunun kötüye kullanılmasına karşı garanti olarak banka mevduatının portföy yönetim şirketi tarafından yönetilmesi şartı koşulduğuna dikkat çektiler. Korneliya Ninova, "Şu anda taşınmaz mülk satın alabilirsin, daimi ikamet statüsü kazanabilirsin ve ertesi gün onu satsan da ikamet hakkını koruyabilirsin. Bu yüzden en az 5 yıl yatırım süresi koşulunu öngörüyoruz" diye izah etti.


DİĞER HABERLER