1 Temmuz itibariyle tüm emekli maaşlarına zam yapılacakÇarşamba, 28 Mayıs 2014

1 Temmuz itibariyle tüm emekli maaşlarına zam yapılacakMilli Sigorta Kurumu (NOİ) Denetim Kurulunun 31 Aralık 2013 tarihine kadar bağlanan emekli ücretlerinin yüzde 2,7 oranında yükseltilmesine karar verdi.

Emekli maaşlarının güncellenmesi sigorta gelirinin artmasının yüzde 50'si ile önceki yılda tüketici fiyat endeksinin yüzde 50'sinin toplamına eşit yüzde üzerine yapılmaktadır.

2013 yılında NOİ tarafından rapor edilen yıllık ortalama tüketici fiyat endeksi yüzde 0,4, sigorta gelirinde artış ise yüzde 5,0 oranındadır.

Emekli maaşların İsviçre'de ilkeye göre güncellenmesi kararı 2014 bütçesinde öngörülmüştü. Bu Başbakan Plamen Oreşarski ile Maliye Bakanı Petır Çobanov'in ilk hesapları bu ilkeye göre emekli maaşlarda yüzde 1,5 oranında artış olacağını gösteriyordu.

İlkeye göre emekli maaşlar, sigorta gelirinin artışının yüzde 50'si ile enflasyon artışının yüzde 50'sinin toplamına eşit miktarda yükseltilmektedir.

Emekli maaşların yükseltilmesine ilişkin kararın tasdikli kopyasını almak isteyen emekliler bizzat veya vekil kıldıkları biri aracılığıyla NOİ bölge birimleri veya şubelerinden 1 Temmuz 2014 tarihinden sonra alabilirler.

NOİ Denetim Kurulu, hükümetin aldığı karar üzerine yaşlılık için verilen emekli aylığının 1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren 110 levadan 113 levaya yükseltilmesini doğruladı.

İlk hesaplara göre yaşlılık maaşında 4.50 leva artış olacağını gösteriyordu.


DİĞER HABERLER