10 bin kişi, elektriğe yapılacak zammı protesto ettiÇarşamba, 29 Temmuz 2015

10 bin kişi, elektriğe yapılacak zammı protesto etti Ülkede 1 Ağustos 2015 tarihinden itibaren elektriğe gelecek zamma karşı protestolar yapılıyor. Yaklaşık 1100 şirket sahibi ve işçiler elektriğin yeni fiyatlarının ertelenmesini ısrar ediyorlar.

Protestolar işveren örgütleri ve sendikaların girişimiyle şirketler için elektik fiyatının yüzde 12-20 oranında yükseltilmesine karşı organize edildi.

Reformalar yapılması ve soygunların durdurulması istemiyle sendikacılar ve işverenler hep birlikte Sofya'da Bakanlar Kurulu binası önünde büyük protesto yapıyorlar.

Bulgaristan İşveren ve Sanayiciler Konfederasyonu'ndan (KRİB) Evgeniy İvanov, "Yaklaşık 10 bin kişi protesto ediyor "dedi. İvanov'un ifadelerine göre Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) üyesi 2000 kişi, Bulgaristan Endüstriyel Sermaye Birliği üyesi (AİKB)-2000 kişi, KRİB üyelerinden ise 5 200 kişi protestoya katıldı. Sofya'ya protestoya katılmak için her otobüs 50'er kişiyle 25 otobüs geldiği belli oldu.

Davullar ve ıslıklarla protestocular "Reformlar, reformlar" ve "Reforma evet, hırsıza hayır" sloganları attılar.

Onlar reform yapılmasını ve elektrik enerjisinin objektif olarak fiyatlandırılmasını ısrar ediyorlar. "Enerji sisteminde hırsızlığın faturasını biz ödemeyeceğiz" yazılı pankartlar ve Enerji ve Su Düzenleme Komisyonu (KEVR) Başkanı İvan İvanov'un istifasını istedikleri pankartlar da kaldırdılar.

Bakanlar Kurulu önünden protestocular iki devriye araçları eşliğinde Dondukov Bulvarında bulunan KEVR binasına doğru yürüyüş yaptılar ve ondan sonra Halk Meclisi binasına ulaştılar. Orada protestocular jandarma ve polis güçleri tarafından karşılandı.

Sendikacılar ve işverenler, onların ürünlerini sattıkları gibi enerji üreticilerinin de elektriği objektif fiyatlarda satmaları çağrısında bulundular. KNSB üyeleri, hükümetin enerji üreticilerinden yüzde 5 katkı payı toplama niyetinin bir sürü elektrik üreticisini iflasa sürükleyeceğini söylediler. İşverenler, Bulgaristan'ın yeni demokrasi tarihinde ilk defa şirketlerinin ayakta kalmalarını sağlamak için protestoya çıktıklarını kaydettiler.

Bugün ülkenin 29 şehrinde öğle üzeri protesto yürüyüşleri ve mitingler yapılması planlandı.


DİĞER HABERLER