10. sınıf öğrenciler, bilgisayar beceri sınavına girecekSalı, 18 Nisan 2017

10. sınıf öğrenciler, bilgisayar beceri sınavına girecekEğitim ve Bilim Bakanlığından yapılan açıklamada bu ders yılı 10.sınıfta okuyan öğrenciler Haziran ayında ulusal düzeyde dış değerlendirme yapılması amacıyla bilgisayar beceri sınavından geçecekleri bildirildi. Bu yıl ilk defa tüm 10.sınıflar bu sınava girecek, geçen ders yılında ise bilgisayar beceri sınavı test edilmesi üzere yapılmıştı.

Öğrenciler, doğrudan bilgisayar başında sınav edilecekler ve böylece onların her biri farklı kategorilere ayrılı ödevler arasından seçilen ödevlerden oluşan bireysel testler çözecek.

Testlerin içeriği farklı olacak, fakat zorluk bakımından eşit olacak. Testlerde kapalı uçlu sorular ve pratik becerilerin yoklandığı sorular da olacak. Öğrenciler şifrelerle bilgisayarlara girecekler ve test yapıldıktan sonra bilgisayar doğrudan onların kapalı uçlu sorulara verdiği cevaplardan sonucu çıkaracak. Pratik becerilerin yoklandığı sorulara verilen cevaplar ise bilişim ve bilgi teknolojileri öğretmenleri tarafından yoklanacak.

Sınavın süresi 90 dakika olacak-onlardan 30 dakika test çözümü ve 60 dakika pratik ödevlerin yerine getirilmesi için ayrılacak. Sınav sonucunda oluşan test varyantı sayısı 10 rakamlı bir numara ve kopya çekmek ve cevapların bildirilmesi pratikte imkansız bir şeydir. Bilgisayar beceri sınavında maksimum 60 puan elde edilebilir.

Bilgisayar beceri sınavı aynı günde yapılmayacak ve 12-16 Haziran döneminde 5 gün içinde gerçekleşecek. Her bir 10.sınıf öğrencisi bu sınava önceden belirlenen bir tarihte girecek. Bu sınavda yüksek puan elde eden öğrencilere bilgisayar becerileri sertifikaları verilecek.


DİĞER HABERLER