12 yaş altı çocuklar için vize ücreti kaldırıldı, apostil tasdik ücreti ise üç kat düşürüldüCuma, 23 Temmuz 2021

12 yaş altı çocuklar için vize ücreti kaldırıldı, apostil tasdik ücreti ise üç kat düşürüldü

Hükümet, 12 yaşından küçük çocuklar için vize ücretini kaldırdı ve Dışişleri Bakanlığının aldığı apostil tasdik ücretini üç kat düşürdü. Bu ücret artık 5 leva olacak.

Şu anda 6-12 yaş arası çocuklar için kısa süreli vize başvurusu yapılırken 35 avro ücret alınmaktadır.

12 yaşından küçük çocuklar için vize ücretinin kaldırılması ve apostil tasdik ücretinin üç kat düşürülmesi, dünkü (22.07.2021) kabine toplantısında Bakanlar Kurulu'nun yönetmeliklerde değişiklik ve ekleme yapılmasına ilişkin bir kararname kabul etmesinden sonra oldu.

Vize Verilmesine ve Vize Rejiminin Belirlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ve Devlet Harçları Yasası uyarınca Dışişleri Bakanlığının görev ve yetkileri dahilinde verilen konsolosluk hizmetleri için toplanan ücretler için 3 Sayılı Tarife söz konusudur.

Başka bir karar, Avrupa Birliği (AB) Vize Kanunu’nda yapılan değişiklikler nedeniyle yetişkinler için vize ücretinin 60'tan 80 avroya çıkarılmasını öngörüyor. Bu artış, AB ile üçüncü ülkeler arasındaki Vize Kolaylaştırma Anlaşmaları kapsamındaki Rusya, Azerbaycan, Ermenistan ve Belarus gibi AB'nin vize kolaylaştırma anlaşması bulunan ülkelerin vatandaşları için geçerli 35 avro tutarındaki vize ücretini etkilemeyecek.


DİĞER HABERLER