"13 imam" davası Bulgar Helsinki Komitesi'nin yıllık raporunun odağındaÇarşamba, 27 Mart 2013

13 imama karşı Pazarcik'te yürütülen dava, Bulgar Helsinki Komitesi'nin Bulgaristan'daki insan hakları ile ilgili yayınladığı yıllık raporunun 6. "Din ve Vicdan Özgürlüğü" bölümünün odağında yer alıyor. Raporda kaldırılan temel suçlamaların "antidemokratik" ideolojiyle ilişkili olduğu ve bunun totaliter rejimin kalıntılarından olduğu kaydediliyor. Yasanın bu bölümü genellikle muhalif görüşleri bastırmak için komünistlerce kullanılıyormuş.

İddianamede vaazların şiddet çağırısı ile ilgili olduğu bir suçlama bulunmuyor. Aynı zamanda vaazlar ile ilgili iddialar, polise bağlı ajanlar tarafından toplanılmış.

Raporda Müslüman din adamlarına karşı yürütülen davanın, Rodoplar'da yaşayan Müslümanların arasında büyük bir gerginlik yarattığı kaydediliyor ve yüzlercesinin davanın ilk duruşmalarında, imamlara destek vermek için hazır bulunduğu belirtiliyor.

Bulgaristan'daki Müslüman dini mabetlerine karşı, aşırı milliyetçiler ve İslam karşıtları tarafından yapılan 7 saldırı, raporda yer alıyor. Ayrıca Müslüman kimliklerinden dolayı fiziksel saldırıya maruz kalınan 4 olay daha sıralanıyor. Bunlardan ikisi Plovdiv'de, diğerleri ise Varna ve Kazanlık'ta gerçekleşmiş.

Bulgar Helsinki Komitesi'nin "Din ve Vicdan Özgürlüğü" bölümünde şu değerlendirilmede bulunuluyor: "Geçtiğimiz 2012 yılında Bulgaristan'da Müslümanların hakları ile ilgili durum daha da kötüleşerek zirve yaptı."


DİĞER HABERLER