14 yaşından küçük çocukları olan ailelere desteklemek için finansman sağlandıPerşembe, 29 Temmuz 2021

14 yaşından küçük çocukları olan ailelere desteklemek için finansman sağlandı

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, geçici kabine, 14 yaşından küçük çocukları olan ailelere yardım yapılması için Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesinden 21 milyon leva harcama yapılmasını onayladı.

Hükümet, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 2021 yılı bütçesinden 21 milyon leva ek harcama yapılmasını onaylayan bir kararname kabul etti.

Bu para, Covid-19 salgını nedeniyle olağanüstü hal veya olağanüstü salgın durumu ilan edildiğinde 14 yaşına kadar çocuğu olan ve okulların, kreşlerin ve anaokullarının kapanması nedeniyle evde kalmak zorunda kalan ailelere aylık nakdi destek ödemesi yapmak için kullanılacak.

Ödemeler, Sosyal Yardımlar Ajansı tarafından yapılacak. Ek mali kaynaklar, 2021 yılı için merkezi yönetim bütçe kanunu kapsamında bu amaçla sağlanan fonlardan sağlanıyor.

Kabine toplantısında ayrıca 60/40 tedbiri kapsamında yaklaşık 80 000 işçi ve çalışanın istihdamını sürdürmek için 161,6 milyon leva ek kaynak sağlanması kararı alındı.

Hükümet, Ulusal Sigorta Enstitüsünün (NOİ) bütçesinden 161,6 milyon leva ek harcama yapılmasını onayladı. Para, 60/40 tedbiri kapsamında koronavirüs pandemisinden etkilenen ekonomik sektörlerde çalışan işçilerin istihdamını sürdürmek için tazminat ödemek için kullanılacak.

Ek mali kaynak tahsis edilerek yaklaşık 80 000 çalışanın işi korunacak.


DİĞER HABERLER