15 yaşındaki Nurgül Salimova, Dünya Satranç Şampiyonasında ilk sıradaPazartesi, 25 Şubat 2019

15 yaşındaki Nurgül Salimova, Dünya Satranç Şampiyonasında ilk sıradaBurgaz 64 Satranç Kulübü'nün oyuncusu Nurgül Salimova, 16 yaş altı kategorisinde dünya satranç sıralamasında ilk sıraya yerleşti. Henüz 15 yaşında olan Nurgül Salimova'nın Büyük Usta (Grand Master) ünvanlını elde etmesi için sadece 100 puan elde etmesi lazım.

Nurgül Salimova'yı ilk keşfeden Burgas 64 Satranç Kulübü Başkanı Jivko Jekov oldu. Tırgovişte'nin (Eski Cuma) Krepça (Kirepçe) köyünden olan Nurgül, o zaman henüz 5 yaşındaydı. Yetenekli çocuklara yönelik bir programa dahil edilen Nurgül'un başarıları ardı ardına gelmeye başladı.

Bulgaria ON AIR televizyonuna konuşan Nurgül, "2015 yılında 12 yaş altı kızlar kategorisinde Dünya şampiyonu oldum. 2017 yılında Bulgaristan şampiyonu olarak ülkenin tarihinde en genç şampiyon olarak rekor kırdım" diye anlattı.

Halihazırda 16 yaş altı kategorisinde dünya satranç sıralamasında ilk sırada bulunan Nurgül, kadınlar arasında dünyanın en iyi 60 satranç ustaları arasında yer alıyor.

Nisan ayında Antalya'da düzenlenen Avrupa Kadınlar Satranç Şampiyonası'na katılacak olan Nurgül'ün Büyük Usta ünvanlını elde edebilmesi için gerekli olan 100 puanı kazanması ve Dünya Kadınlar Satranç Şampiyonası'na katılmaya hak kazanması bekleniyor.


DİĞER HABERLER