200'den fazla mültecinin ülkeye girmesi engellendiPazartesi, 30 Mayıs 2016

200'den fazla mültecinin ülkeye girmesi engellendi   211 mültecinin, Türkiye ile sınırdan kaçak olarak ülkeye girmesi engellendi. Yanbol bölgesinde Türkiye ile sınıra tel örgü çekme çalışmaları sonlandırıldı. Avrupa Komisyonu, Yunanistan'da mültecilerle ilgili kontrollere başladı.

Aynı zamanda Bulgaristan-Sırbistan sınırını geçmeye çalıştığı sırada yabancı uyruklu 21 kişi yakalandı. Onların arasında 15 Afganistan, 6 Pakistan kökenli bulunuyor.

Geçen 24 saat içerisinde Yunanistan'dan yasa dışı geçiş teşebbüsü kaydedilmiş değil.

Dün Başbakan Boyko Borisov, mültecilerin Bulgaristan-Yunanistan sınırında kaçak geçişleriyle ilgili Blagoevgrad (Yukarıcuma) şehrinde yapılan çalışma toplantısından sonra ülkeye mülteci baskınının bir gerçek olduğunu söyledi.

Cumartesi günü ülkeye geçiş yapan toplam 87 mülteciden 56'sı artık Yunanistan'a geri gönderilmiştir.

Yanbol Valisi Dimitır İvanov bugün Bulgaristan-Türkiye sınırında 35 kilometrelik tel örgü çekme çalışmalarının sonlandırıldığını ve tel örgünün yanındaki yolun da yapıldığını bildirdi.

İvanov, "Savunma Bakanlığı tarafından il sınırları dahilinde inşa edilen 30 kilometrelik tel örgüye kıyasla bu tel örgünün yapımında daha sağlam ve dayanıklı malzemeler kullanıldığı için daha zor aşılabilir" dedi.

Vali, "Projeyi uygulayan şirket garanti kapsamında beş yıl tesisin bakımını gerçekleştirecek" diye kaydetti.

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada 60 askeri görevlinin 9 özel savaş aracı ile Bulgaristan-Yunanistan arasındaki Kulata-Promahon Sınır Kapısı'nda sınır polisi ekiplerini desteklemeye devam ettikleri bildirildi.


DİĞER HABERLER