2017'de vatandaşlar, dolandırıcılara yaklaşık 5 milyon leva kaptırdıÇarşamba, 28 Şubat 2018

2017'de vatandaşlar, dolandırıcılara yaklaşık 5 milyon leva kaptırdı    Geçen yıl Bulgaristan'da telefon dolandırıcıları yaklaşık 5 milyon leva dolandırdılar. Ancak İçişleri Bakan Yardımcısı Stefan Balabanov'un ifadesine göre bu, Bulgaristan için çok büyük bir sorun değil, çünkü başka ülkelerde dolandırıcılar çok daha fazla para dolandırmışlardır.

İçişleri Bakanlığı (MVR), telefon dolandırıcılığının kurbanlarının çoğunlukla yaşlı kişiler olduğunu tespit etti. Bu vesileyle MVR, her ailenin elektrik faturalarında insanların bu tür dolandırıcılıktan kurtulmalarını önlemek için özel uyarılarda bulunacağı bir kampanya başlatıyor. MVR tarafından sunulan istatistiklere göre geçen yıl ülkedeki dolandırıcılık suçlarının çoğu Burgaz ili sınırları içinde işlendi.

Bakanlık, çocuk suçlarında bir artış tespit etti. Telefon dolandırıcılığı, polisin başa çıkması en zor olan suç faaliyetlerinden biridir. "Alo dolandırıcılar" olarak da bilinen telefon dolandırıcıları, 2017'de 5 milyonu aşkın leva dolandırdılar.

Bakan Yardımcısı Stefan Balabanov, "Analiz sonuçlarına göre telefon dolandırıcılığı ile Bulgaristan vatandaşlarından 5 milyon leva aşırıldı, ancak bu Bulgaristan için büyük bir sorun teşkil etmiyor, çünkü örneğin, İngiltere'de 755 milyon pound, Yunanistan'da 30 milyondan fazla avro aşırıldı. Ülkedeki üç elektrik dağıtım şirketlerinden görevli yetkililerle görüşmemiz oldu. Bu görüşmede her ay çıkartılan vatandaşların elektrik faturalarında en üstte kırmızı harflerle yazılı, "MVR uyarıyor: Telefonla para istenince, dur! Bu bir dolandırıcılık!" şeklinde bir uyarı bulunacak" diye izah etti.

Telefon dolandırıcılığı ile ilgili olarak Stefan Balabanov, MVR'nin geçen yıl gerçekleştirdiği önleme kampanyası sayesinde organize suç gruplarının çoğunun Romanya, Sırbistan ve Yunanistan gibi komşu ülkelere taşındığını söyledi.


DİĞER HABERLER