2019 Avrupa Kültür Başkenti Filibe’ye destek programı kabul edildiÇarşamba, 31 Mayıs 2017

2019 Avrupa Kültür Başkenti Filibe’ye destek programı kabul edildi Hükümet, Avrupa'nın kültür başkenti seçilen Filibe'ye 2015-2019 dönemine ilişkin çok yıllık destek programı kabul etti. Böylece Filibe'nin 2019 yılında Avrupa'nın kültür başkenti ilan edilmesine yönelik girişimin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi garanti edilecektir.

Programın uygulanması üzere toplam 76,4 milyon leva ayrıldı. Bu fonun 20 milyon levalık miktarı merkezi devlet bütçesinden, 46,4 milyon levalık miktarı Filibe Büyükşehir Belediyesi bütçesinden, 10 milyon levalık miktarı ise sponsorlar ve başka kaynaklardan sağlanacak. Devlet bütçesinden sağlanacak kaynakların dağılımı yıllara göre şöyledir: 2015 yılında Bakanlar Kurulu kararnamesiyle 4 milyon leva sağlandı, 2017 yılında 7 milyon leva, 2018 yılında ise 9 milyon leva sağlanması planlanıyor.

Avrupa Kültür Başkenti Girişimi, Avrupa Birliğinin (AB) kültür alanında yürüttüğü kilit faaliyetlerinden biridir. Bu girişimle Avrupa'da kültürel zenginlik ve çeşitlilik olmasına, ortak değerler paylaşılmasına vurgu yapılması ve AB vatandaşlarının birbirlerini tanıması ve anlaşmasının teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. Avrupa Kültür Başkenti unvanına sahip olan bir kent, bir yıl boyunca Avrupa boyutunda milli kültür stratejisi veya politikalar ve bölgesel kültür stratejileri ile uyumlu bir kültür programı gerçekleştirmektedir.

Bugünkü kararla 2015 yılında Nisan ayında onaylanan Avrupa'nın kültür başkenti seçilen Filibe'ye 2015-2019 dönemine ilişkin çok yıllık destek programı iptal edildi.


DİĞER HABERLER