2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’nun yürürlük süresi uzatıldıCuma, 21 Ocak 2022

2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’nun yürürlük süresi uzatıldı

Meclis Genel Kurulunda ikinci tur oylaması yapılan 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’nun yürürlüğünün Mart 2022'nin sonuna kadar uzatılmasına ilişkin kanun teklifi kabul edildi. Geçen yılki bütçe, yeni yıllık bütçenin kabul edilmesinin beklendiği mart ayının sonuna kadar geçerli olacak. Böylece ocak ayında yeniden hesaplanan emekli maaşları ve Covid-19 desteği ödemelerinden geçen yılın aralık ayına göre daha düşük toplam gelir elde eden emekliler için tazminat ödemesi düzenlenmiş oldu.  

Bulgaristan Kamu Denetçisi (Ombudsman) Diana Kovaçeva’nın emeklilere ödenen Covid-19 desteği tutarlarının haczedilememesine ilişkin önerisini de kabul edildi. Geçen yılki bütçenin yürürlüğünün Mart 2022'nin sonuna kadar uzatılması sonucunda asgari işçi ücretinin 650 levalık miktarı ve 2 yaşından küçük çocuğun bakımı için verilen çocuk parasının tutarı da aynı seviyelerde kalacak. Ayrıca işverenlerin çalışanlarına 80 leva tutarındaki gıda kuponları vermeye devam etmeleri mümkün olacak.  

Meclis Genel Kurulunda iki saatten fazla tartışmaların sürdüğü sırada Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Asen Vasilev, basın mensuplarına 2022 yılı merkezi yönetim bütçe taslağında vurgu yapılan konuları açıkladı.

Değişime Devam Ediyoruz İttifakı Milletvekili Atanas Mihnev,  değişikliğin burada olduğunu ve bu yılın bütçe taslağının halihazırda Meclis Başkanlığına sunulduğunu duyurdu. Milletvekili, yeni bütçe taslağının asgari işçi ücretinin 710 levaya yükseltilmesini, anaokullarının ücretsiz olmasını, yol ve altyapı inşaatı için 2,5 milyar leva ve kurum içi ihale prosedürlerinin ortadan kaldırılmasını öngördüğünü belirtti.


DİĞER HABERLER