2022 Hocazade Mehmed Muhyiddin Efendi Ödülü verilecek isimler belli olduPazartesi, 05 Aralık 2022

2022 Hocazade Mehmed Muhyiddin Efendi Ödülü verilecek isimler belli oldu

Bulgaristan Müslümanları Diyaneti Başmüftülüğünden yapılan açıklamaya göre, Yüksek İslam Şurası, 2022 Hocazade Mehmed Muhyiddin Efendi Ödülü'nü alacak kişileri belirledi. Bulgaristan'ın ilk Başmüftüsünün adına verilen ödülle Başmüftlüğün ve Bulgaristan'daki Müslüman toplumunun gelişimine katkıda bulunmalarından dolayı onurlandırılacak kişiler şunlardır:

1.Yusuf Hacı İsmail - eski öğretmen ve imam, Şumnu Nüvvab İlahiyat Lisesi mezunu (1947-1951). Esas olarak Razgrad (Hezargrat) ili İsperih ilçesi Todorovo köyünde görev yaptı. Yusuf Hacı İsmail, asırlık geleneklerimizi koruyarak ve İslami değerleri yeni nesillere aktararak Müslüman toplumunun gelişimine katkılarından dolayı ödüle aday gösterildi.

2. Doç. Dr. Mihail İvanov - toplumun ileri geleni, bilim insanı ve insan hakları savunucusu, eski Cumhurbaşkanı Dr. Jelyu Jelev’in eski danışmanı. Doç. Dr. İvanov, Başmüftülüğün kurumsal gelişimine uzun vadeli katkısı ve temel evrensel haklardan biri olan din özgürlüğünü savunurken Bulgaristan'daki Müslüman toplumun sorunlarına duyarlılık göstermesi nedeniyle ödüle aday gösterildi.

3.Mevlüde Fere - Pazarcık (Tatar Pazarcık) ili Sırnitsa ilçesi Sırnitsa kasabasında uzun süredir Yıllık Kur'an Kursu öğreticisi. Din eğitimine ve gençlerin İslami değerler doğrultusunda eğitilmesine ve Müslüman kimliğinin korunmasına katkılarından dolayı ödüle aday gösterildi.

4. İsmail İsmailov – Vratsa (İvraca) ili Byala Slatina ilçesi Popitsa köyünden imam ve eğitimci. Zor bir coğrafyada İslam dininin gelişmesine yaptığı katkılardan dolayı ödüle aday gösterildi. İsmail İsmailov, İslami değerlerin korunması ve diriltilmesinin yanı sıra dini eğitim ve kurumsal faaliyetlerde sürekliliği ile tanınmaktadır.

5. Müzekki Ahmet - gazeteci, basın kuruluşu yöneticisi, toplumun ileri geleni. Başmüftülüğün faaliyetleri ve Bulgaristan'daki Müslüman toplumunun sorunlarının medyada yer almasına uzun süredir yaptığı katkılar ve Bulgaristan'daki Müslüman-Türk kültürünün korunmasına yönelik çalışmaları nedeniyle bu onur ödülüne aday gösterildi.

2022 Hocazade Mehmed Muhyiddin Efendi Ödül töreni, geleneksel olarak 8 Aralık 2022 tarihinde saat 17:30'da Ramada Hotel Rubin Hall'da gerçekleştirilecek.

Etkinlikte dünya Kur'an-ı Kerim güzel okuma birincisi, Türkçe ve Arapça ilahiler icra eden Mustafa Özcan Güneşdoğdu özel konuk olarak yer alacak.


DİĞER HABERLER