2050 yılına kadar konut binalarının yüzde 60'ında enerji verimliliği artırılacakPerşembe, 25 Şubat 2021

2050 yılına kadar konut binalarının yüzde 60'ında enerji verimliliği artırılacakEnerji Verimliliği Kanunu'nda değişiklikler yapan kanun teklifi, Meclis Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Değişikliklere göre, radyatörlere takılı ısı pay ölçer sayaçları, ısı ve sıcak su sayaçları uzaktan okumalı olmalı.

Değişiklik aşamalı olarak gerçekleşecek ve ülkemizde bu tür sayaçların değişimi için son tarih 1 Ocak 2027.

Kanun değişiklikleri, 2050 yılına kadar uygulanması öngörülen konut ve konut dışı binalardan oluşan ulusal bina stokunun yenilenmesini desteklemek için uzun vadeli bir ulusal stratejiyle bağlantılı. Strateji, 2050 yılına kadar Bulgaristan'da konut stokunun % 60'ında ve konut dışı stokunun yaklaşık % 17'sinde ısı yalıtımı yapılmasını öngörüyor.

Strateji belgesinde ısı yalıtımının birçok başka olumlu etkisinin de olduğu belirtiliyor. Bunlardan biri, ısı yalıtımı yapılan konut binalarındaki dairelerin satış değerinin önlem öncesine göre en az % 10-15 artması.

Konut binalarında enerji verimliliğinin artırılması, 2021 ile 2030 yılları arasında yılda 2 971 gigawatt-saatlik enerji tasarrufuna yol açacak. Bu da hanehalkı ve hizmetler sektörünün toplam enerji tüketiminde % 6,9'luk bir azalma olacağını gösteriyor.

Konut binalarında enerji verimliliğinin artırılmasının, yoksullar için elektrik desteği yardımlarında tasarruf, iç mekan hava kalitesi ve ikliminin iyileştirilmesi nedeniyle hastane maliyetlerinde tasarruf gibi kamu maliyesi üzerinde çok sayıda olumlu etkisi de var.


DİĞER HABERLER