220 bin'den fazla vatandaşın kimlik belgesi yokCuma, 17 Haziran 2022

220 bin'den fazla vatandaşın kimlik belgesi yok

"Gördüğümüz Görünmezler" projesi kapsamında yürütülen ulusal savunuculuk kampanyası kapsamında yapılan bir araştırmanın sonuçları, 220 bin'den fazla Bulgaristan vatandaşının kimlik belgesine sahip olmadığını gösteriyor.

Kimlik belgesi olmayanların sayısı her yıl yaklaşık 30 bin kişi artıyor ve bu sürecin kontrol altına alınması için mevzuat değişikliği gerekiyor.

Geçen yıl aralık ayı itibariyle geçerli bir kimlik kartı olmayan vatandaş sayısı 150 bin iken bu sayı mart-aralık döneminde 27 bin kişi arttı.

Savunuculuk ve sosyal içerme politikaları konusunda uzman Lyuba Batembergska, BNR'ye verdiği demeçte, “Sorun 2012'de başladı. Amaç seçim turizmini sınırlamaktı. Yerel seçimlerden önce farklı ilçelerde tek adreste 30-50 kişi kayıt yaptırdı ve bu nedenle milletvekilleri, her vatandaşın adresini tapu veya kira sözleşmesi ile kanıtlama zorunluluğu getiren Seçim Kanunu'nda değişiklik yaptı. Bir adreste yaşayabilecek kişi sayısına bir sınır getirildi, yani bir kişiye bir evde 10 metrekare düşmesi gerekiyor. Bu çok fazla sorun yarattı” diye kaydetti.


DİĞER HABERLER