300 levanın altında geliri olan kişilerin ücretsiz avukat hizmeti alma hakkı olacakPerşembe, 27 Ekim 2016

300 levanın altında geliri olan kişilerin ücretsiz avukat hizmeti alma hakkı olacakHükümet tarafından onaylanarak, Bulgaristan Halk Meclisine sunulan Hukuki Yardım Yasası'nda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısında ülkede yoksulluk sınırı altında gelire sahip vatandaşların avukatlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanma hakkı olması öngörülüyor.

Şu anda asgari gelir güvencesi çerçevesinde verilen 65 leva miktarında aylık asgari sosyal yardım eşik değerin altında geliri olan kişilerin avukatlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanma hakkı var. 2016 yılı için yoksulluk sınırı 300 leva olarak belirlendi. Bu değişiklik kabul edilirse, çeşitli davalarda avukatlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanan kişilerin sayısı oldukça artacak. Bu değişiklikle mahkemeye eşit erişimin garanti edilmesi amaçlanıyor.

Yasa tasarısının kabul edilmesi halinde belirli bir yargı bölgesi kapsamındaki il çapındaki yerleşim yerlerinde veya sosyal evlerde yaşayan vatandaşlara yerinde avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmeti verilmesine imkan sunulacak.

Bu tasarıyla 2013 yılında pilot uygulaması başlatılan 18 250 numaralı ulusal telefon hattı aracılığıyla hukuki danışmanlık hizmeti verilmesine düzenleme getirilmesi öngörülüyor.


DİĞER HABERLER