31 Ekim’de saatler bir saat geri alınacakCuma, 29 Ekim 2021

31 Ekim’de saatler bir saat geri alınacak

Saatlerin 31 Ekim 2021 Pazar günü saat 04.00'ten itibaren 1 saat geri alınmasıyla kış saati uygulaması başlayacak.

2018'de Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, 4,6 milyon kişinin katıldığı çevrimiçi bir anket çalışması gerçekleştirdi. Katılımcıların çoğu saat değişikliği uygulamasına son verilmesini talep ettiler. Ancak bugüne kadar AB ülkeleri arasında yaz mı, yoksa kış saati uygulamasının mı sürdürülüp sürdürülmemesi konusunda bir fikir birliğine varılamadı.

Anket sonuçlarına göre, Avrupalıların %84'ü yılda iki kez saat değişikliği yapılmasını istemiyor. Bununla birlikte bazı AB ülkeleri astronomi saati, yani kış saati uygulamasını tercih ederken diğerleri yaz saati uygulamasını tercih etmektedir.

Dönemin Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB üyesi ülkelere yaz saati uygulamasının sürdürülmesini ve ilkbahar ve sonbaharda saatlerin bir saat ileri veya geri alınmamasını tavsiye edeceğini söylemişti.

Öneri, Avrupa Parlamentosu tarafından desteklendi, ancak AB üyeleri tarafından da kabul edilmesi gerekir.

Bir AK sözcüsü bu ayın başlarında şöyle bir yorum yaptı: “Top artık Avrupa Konseyi toplantısında ortak bir görüş etrafında birleşmesi gereken AB ülkelerinin sahasında. AB üye ülkeleri arasındaki müzakereler durduğu için saat değişikliği uygulamasının sonu gelmeyecek”.

Bulgaristan’dan Avrupa Parlamentosu Milletvekili Emil Radev de daha önce konuyla ilgili yaptığı bir yorumda şöyle demişti: “Bu sonraya bırakılan bir konu, çünkü AB ülkeleri bir anlaşmaya varamıyor”. 


DİĞER HABERLER