43.Halk Meclisi milletvekilleri yemin ettiPazartesi, 27 Ekim 2014

43.Halk Meclisi milletvekilleri yemin ettiBugün 43. Halk Meclisi ilk oturumunu gerçekleştiriyor. Gelenek üzerine en yaşlı milletvekili Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Sol Görüşlü Bulgaristan Koalisyonu'ndan Stefan Danailov saat 14:03'te ilk oturumu açtı. Bundan önceki Meclisin de ilk oturumunu açan ünlü oyuncu Danailov, bu Meclisin daha iyi bir kaderi olmasını diledi.

Saat 14:10'da Meclis'teki 240 milletvekili yemin ettikten sonra Bulgaristan Ulusal Marşı ve ardından Avrupa Birliği Marşı çalındı.

Yemin töreninde Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Bulgar Ortodoks Partiği Neofit, Bulgaristan Başmüftüsü Hacı Mustafa Aliş, çok sayıda diplomatik misyon mensupları hazır bulundular.

Yemin metni şudur:"Bulgaristan Cumhuriyeti adına Anayasa ve ülkenin kanunlarına uymaya ve tüm hareketlerimin milletin yararına olması için and içerim. And içtim".

Bu sözlerle yeni seçilen 240 milletvekili 43.Halk Meclisi'nde ülkenin daha iyi geleceği için çalışacaklarına dair söz verdiler.

Meclis'te yemin töreni esnasında binanın çevresine toplanan yaklaşık 500 kişi Bat Sali lakabıyla bilinen Aleksandır Metodiev'in Köstendil bölgesinden milletvekili seçilmesini protesto ettiler.

Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) listelerinde yer alan Metodiev, Bulgaristan'da uygulanan seçim yöntemine göre yurt dışında toplanan oylarla bu bölgeden milletvekili seçildi.


DİĞER HABERLER