44.Halk Meclisi milletvekilleri yemin ettiÇarşamba, 19 Nisan 2017

44.Halk Meclisi milletvekilleri yemin ettiBugün 44. Halk Meclisi ilk oturumunu gerçekleştirdi. Gelenek üzerine ilk oturumu en yaşlı milletvekili Bulgaristan İçin Bulgaristan Sosyalist Partisinden (BSP) Toma Tomov açtı.

Meclis'te düzenlenen törenle tüm 240 milletvekili Bulgaristan adına Anayasa'ya ve ülkenin kanunlarına uymaya ve tüm hareketlerinin milletin yararına olması için ant içtiler. Bu sözlerle yeni seçilen 240 milletvekili 44.Halk Meclisi'nde ülkenin daha iyi geleceği için çalışacaklarına dair söz verdiler. Yemin töreninin sonunda Bulgaristan Ulusal Marşı ve ardından Avrupa Birliği Marşı çalındı.

Meclise giren partilerin temsilcileri yaptığı konuşmalarda Bulgaristan'ın güçlü ve birleşik bir Avrupa için çalışması arzusunu dile getirdiler. Birleşik Vatanseverler Koalisyonu, Avrupa Birliği ve NATO arasında işbirliğin güçlendirilmesi ve Bulgaristan'ın Schengen Alanı'na katılmasından yana olduğunu belirtti.

GERB Başkan Yardımcısı Tsvetan Tsvetanov, GERB partisinin Birleşik Vatanseverler Koalisyonu ile koalisyon içinde hükümet dönemini tamamlayacağını kaydetti. BSP Genel Başkanı Korneliya Ninova, koalisyonun iktidara muhalefet bir siyasi güç olacağını söyledi. İrade Partisi Genel Başkanı Veselin Mareşki, partisinin şimdiye kadar en efektif bir hükümet oluşturulması için çalışacağını dile getirdi. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkanı Mustafa Karadayı ise HÖH'ün ırkçı ve aşırı milliyetçilerin iktidarda olmasına karşı bir politika izleyeceğine dair söz verdi.

Yemin töreninde Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliyana Yotova, Geçici Başbakan Ognyan Gerdjikov, Bulgar Ortodoks Partiği Neofit, Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Hacı, Bulgaristan Kamu Denetçisi Maya Manolova, çok sayıda diplomatik misyon mensupları hazır bulundular.

Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Milletvekili Dimitır Glavçev, 44.Halk Meclisi Başkanı seçildi. GERB Kırcaali Milletvekili Tsveta Karayançeva, BSP Milletvekili Valeri Jablyanov, Birleşik Vatanseverler Koalisyonu Milletvekili Yavor Notev, HÖH Milletvekili Nigar Cafer ve İrade Partisi Milletvekili Veselin Mareşki Meclis Başkanları seçildiler.


DİĞER HABERLER