46. Dönem Halk Meclisinde partilerin sandalye sayıları belli olduPerşembe, 15 Temmuz 2021

46. Dönem Halk Meclisinde partilerin sandalye sayıları belli oldu

Merkez Seçim Komisyonu (MSK) 11 Temmuz’da Bulgaristan’da yapılan erken genel seçimlerin nihai sonuçlarını ve 46. Dönem Halk Meclisine girecek altı parti ve ittifak arasında milletvekili dağılımını açıkladı.

46. Dönem Halk Meclisinin sandalye dağılımına göre, Böyle Bir Halk Var partisinin 65, GERB-SDS İttifakının 63, Bulgaristan İçin Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakının 36, Demokratik Bulgaristan Birliği İttifakının 34, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinin 29 ve Ayağa Kalk! Magandalar Dışarı! İttifakının 13 milletvekillisi bulunacak.

Oy pusulasında “Kimseyi desteklemiyorum” seçeneğini işaretleyen 35 201 seçmenin oyu geçerli sayıldı. Bağımsız milletvekili seçilmedi. Meclise girmek için yüzde 4'lük seçim barajı 109 266 8 oy olarak belirlendi.

MSK, parti ve ittifakların milletvekili sayısının bölgelere göre dağılımına da karar verdi.

MSK, GERB lideri Boyko Borisov'un 25. Sofya Şehri ve Plovdiv (Filibe) bölgesi milletvekili adayları listelerinden isminin silinmesi talebini onaylamaya karar verdi. Böyle Bir Halk Var partisinden Blagoevgrad (Yukarıcuma) bölgesi milletvekili seçilen İlko Stoyanov hakkında da benzeri bir karar alındı. Stoyanov, haziran ayı sonunda ve temmuz ayı başında iki turda yapılan ara seçimlerde Blagoevgrad Belediye Başkanı seçildi.

Bununla birlikte MSK, HÖH’ten Stara Zagora (Eski Zağra) bölgesi milletvekili seçilen Nikolay Kolev’in ve GERB-SDS İttifakından Plevne bölgesi milletvekili seçilen Grigor Gorçev’in de milletvekili adayları listelerinden isimlerinin silinmesi taleplerini onayladı.


DİĞER HABERLER